Euro Bölgesi 

İtalya’ da, siyasi belirsizlik devam ediyor. Siyasi partilerin koalisyon karşıtı açıklamaları ile seçimlerin tekrarlanması gündemde. Hiçbir parti tek başına iktidar olacak yeterli sayıya sahip değil. Beş Yıldız Hareketi’ nin lideri Grillo, Bersani’ nin koalisyon teklifini reddederken; Merkez  sol partiden Vendola da  merkez sağ ile ortak bir hükümete katılmayacaklarını belirtti. İtalya Maliye Müsteşarı Polillo, mümkün olan tek yolun Berlusconi ile Bersani’ nin koalisyon kurmaları olduğunu belirtirken yatırımcıların da liderlere bu yönde baskı yaptıklarını söyledi. Bunun yanı sıra İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, gelecek haftalarda hükümetin kurulacağına inandığını açıkladı.

Seçim sonuçlarına göre, İtalya’ daki seçmenlerin, kemer sıkmaya en az değer veren partileri desteklemesi de değerlendirilmesi gereken ayrı bir konu. Bunun diğer ülkelerde de benzer akımlara neden olabileceğini düşünen Citigroup stratejistleri, kemer sıkma programlarının reddedilmesi ihtimalinde Euro’ nun risk altında olabileceğini belirttiler. İtalya’ da seçim sonrası görülen anlaşmazlık ile birlikte hükümetlerin, harcama kesintileri ve vergi artışlarını protesto eden nüfusa rağmen bütçe açıklarını aşağı çekmeye çalışması, Avrupa’ nın borç krizini yönetme yeteneğine ilişkin soruları yeniden gündeme getirdi.

Ünlü yatırım uzmanı Jim Rogers, Euro krizinde en kötü dönemin hala aşılmadığını söylerken, merkez bankalarını da ekonomiden, finanstan be para biriminden anlamamakla suçladı. Basılan paralar ile bu yılın yanıltıcı seviyede iyi geçeceğini fakat yıl sonunda ve 2014′ de büyük problemlerin boy göstereceği öngörüsünde bulundu.

 

ABD

Bugün itibariyle ABD’ de otomatik harcama kesintileri devreye giriyor. Başkan Obama, kesintilere çözüm bulmak için bugün Kongre liderleriyle görüşecek, toplantıdan olumlu bir sonuç çıkması beklenmese de harcama kesintilerine müdahale etmek için 21 Mart tarihine kadar zamanları olduğunu hatırlatalım. Politikacılardan ümidi kesen kamu kuruluşları, kendi paylarına düşecek daralmalar için hazırlıklarını yapıyorlar. Obama’ nın tahminine göre, harcama kesintileri büyüme oranını 0,6 % düşürebilir.

Harcama kesintilerinin etkilerinin uzun dönemde hissedileceğini belirten Wall Street analistleri, öğretmenlerden hava trafik kontrolörlerine kadar pek çok farklı kesimde görüleceğini ama en çok etkilenecek kurumların Pentagon ve Federal kurumlar olduğunu söyledi. En kötümser tahmine göre iki yıllık dönemde 1 milyondan fazla kişi işlerini kaybedebilir. Kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, kesintilerin devreye girmesi ile ülke kredi notunun düşebileceği uyarısını yaparken, Moody’ s ise sürecin etkilerinin takip edileceğini ve ülke kredi notunun düşmeyeceğini açıkladı.

Ortadoğu – Asya

 

Çin Merkez Bankası’ nın hızla artan interbank borçlanma maliyetleri karşısında piyasalara likidite enjekte etmekten kaçınması sürpriz bir karar olarak algılandı. Enflasyonist baskılardaki potansiyel artış karşısında Merkez Bankası’ nın para politikasını sıkılaştırmaya başladığı görülüyor. Agresif büyüme politikalarının yerine daha düşük büyüme hedefleri belirlenmeye başlandı ve anlaşılan o ki yeni dönemde artan borçlara odaklanılacak.

Gece Çin’ den gelen Şubat ayı Üretim PMI verisi 50,5 beklentinin altında 50,1 olarak açıklandı. Ocak ayı verisi ise 50,4 idi.
Japonya Maliye Bakanı Aso, döviz piyasasındaki hareketleri yakından takip ettiklerini ve ekonominin toparlanmaya başlayacağını kaydetti. Özel sektör yatırımları, istihdam büyümesi ve ücret artışları toparlanmayı sağlayacak olan etkenler. BOJ Para Politika Kurulu üyesi Kiuchi, 2 % enflasyon hedefine ulaşmanın kolay olmadığını, bu amaç ile uygulanacak programların para politikasının kredibilitesine zarar verebileceğini ve finansal piyasalarda iletişimi bozabileceğini söyledi.