Euro Bölgesi 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İtalya’da gerçekleşen seçimlerin sonucunda ortaya çıkan kördüğüm ve belirsizliğin devam etmesi sonucu ülkenin resesyon ve Avrupa borç krizine cevap verebilme yeteneğinin zarar gördüğün söyleyerek kredi notunda indirime gitti.
Fitch, İtalya’nın hükümet tahvil notunu A-‘den BBB+’ya indirirken, görünümün ise negatif olduğunu belirtti. Bloomberg verilerine göre İtalya’nın bu notu İspanya’nın şu anki kredi notunun bir basamak üzerinde yer alıyor.
Fitch tarafından yapılan açıklamada “Artan siyasi belirsizlik ve daha fazla reformların uygulanabilmesi için uygun bir ortamın olmaması, derin resesyonun devam ettiği sırada ülke ekonomisinde bir şok daha yaratıyor. İtalya’da şu an devam eden resesyon, Avrupa’da en derinlerden bir tanesi” ifadelerini kullandı.
İspanya’da rekor seviyeye yükselen işsizlik oranının ardından hükümet politikalarını protesto etmek ve aralarında kraliyet ailesine yönelik skandalın da yer aldığı rüşvet iddialarını protesto etmek amacıyla onbinler sokaklara döküldü.
Son 3 yılın ikinci resesyonunu yaşayan İspanya’da işsizlik oranı yüzde 26 olurken, gençler arasında yüzde 50’nin üzerine yükselen işsizlik gençleri başka ülkelerde iş bulmaya zorluyor.

ABD

ABD’de tarım dışı istihdam Şubat ayında beklentileri aşarken, işsizlik oranı da 5 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7.7’ye geriledi.
Ocak ayı istihdam verileri 119,000’e revize edilirken, Şubat ayında tarım dışı istihdam 236,000 arttı. Bloomberg anketine katılan 90 ekonomistin tahmin medyanı ise 165,000 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı da inşaat sektöründe son 6 yılın en büyük sıçrayışının gerçekleşmesiyle yüzde 7.9’dan yüzde 7.7’ye geriledi.
Otomobil üreticileri ve ev aksesuarı perakendecileri daha fazla istihdam sağlayacağını açıklayanlar arasında yer alırken, federal kesintiler ve vergi artışlarının yaşandığı dünyanın en büyük ekonomisinde gelirleri de artırabilir. Bugünün verileri istihdam piyasasında “gözle görülür ilerleme” isteyen Fed yetkilileri arasında parasal genişleme stratejisine yönelik yeni tartışmalar başlatabilir.

Dow Jones Sanayi endeksi Cuma günkü işlemler sırasında 14.400 puanın üzerine çıkarak tarihindeki en yüksek güniçi seviyesini gördü. Günü yüzde 0,47’lik artışla kapattı ve endeksin haftalık kazancı ise yüzde 2,18 oldu.
Dow Jones’un yükselmesinde ABD’nin Şubat ayında 236 bin yeni istihdam yaratması ve işsizliğin Aralık 2008’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 7,7’ye gerilemesinin etkisi oldu.

Ortadoğu – Asya

Çin perakende satışları ve sanayi üretimi küresel resesyonun başladığı 2009’dan bu yana en yavaş yıl başlangıcını gerçekleştirirken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanmanın yavaş olacağı işaretlerine bir yenisini ekledi.
Pekin’den dün açıklanan verilere göre perakende satışlar 2013 yılının ilk 2 ayında yüzde 12.3 yükselirken, sanayi üretimi yüzde 9.9 arttı. Çin merkez bankası tarafından bugün açıklanan diğer rakamlara göre ise Şubat ayında yerel döviz bazında krediler de analistlerin tahminlerini yakalayamadı.
Öte yandan bu rakamların Çin’de yakın bir zamanda parasal politikada daralmaya gitme ihtimalini azalttığı tahmin ediliyor. Hong Kong’da bulunan Australia & New Zealand Banking Group Ltd. şef Çin ekonomisti Liu Li-Gang, “Açık bir politika değişimi için daha çok vakit var. Toparlanmaya hızlı yatırım büyümesi tarafından öncülük ediliyor ve yükselen enflasyon riski olması durumunda bu toparlanma da kesintiye uğrayacaktır” yorumunda bulundu.