Euro Bölgesi 

Euro, Almanya verilerinin yatırımcı güveninde artış olduğunu göstermesi ve İspanya’nın bir tahvil ihalesinde satmayı hedeflediği miktarın üzerinde satış gerçekleştirmsi üzerine yükselişini ikinci güne taşıdı. Barclays Plc New York döviz stratejisti Aroop Chatterjee, “Gelişen ekonomik beklentiler euro için pozitif. Piyasalar ABD’ye yoğunlaşmış durumda şimdilik” ifadelerini kullandı.
Yunan hükümetinden bir yetkilinin bugün yaptığı açıklamaya göre hükümet, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği’nden verilecek yardım fonunun yolunu açmak için kilit öneme sahip olan tahvil geri alımında hedefe ulaşılacağına dair kendine güveniyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada sonucun hedefe yakın olacağını belirtirken, geri alımın beklentilerin altında kalması durumunda ise alternatif senaryoları tartışmanın gereği olmayacağını belirtti.
Almanya’da yatırımcı güveni Aralık ayında, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin gelecek yıl hızlanacağına yönelik beklentiler ile birlikte son yedi ayın en yüksek seviyesine çıktı.
Manheim merkezli ZEW Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi’nin açıkladığı ve önümüzdeki altı aylık dönemdeki gelişmeleri tahmin etmeyi amaçlayan, yatırımcı ve analist güveni endeksi, Kasım ayındaki eksi 15.7 seviyesinden Aralık ayında 6.9 sevieysine yükseldi. Bloomberg News’un anketine katılan 38 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin eksi 11.5 seviyesine yükselmesi bekleniyordu.
Marsilya’da bulunan Banque Martin Maurel portfolyo yöneticisi Jerome Forneris, Alman verilerinin güven açısından açık bir gelişme gösterdiğini kaydederken, “Bu istatistik yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Almanya, Avrupa’nın lokomotifi” sözlerini kullandı.
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King , çok fazla ülkenin yavaşlayan küresel ekonominin etkilerini dengelemek için para birimlerini bilinçli olarak zayıflatmaya çalıştığını ve bu trendin önümüzdeki yıl da devam edebileceğini söyledi.
İtalya tahvilleri, Başbakan Mario Monti’nin istifasının borç yükünü azaltmaya yönelik çabalara zarar verebileceği endişelerinin azalması ile birlikte, yarınki borçlanma ihalesi öncesi, gün içindeki kayıplarını geri alarak değer kazandı.

 

ABD

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile Pazar günü görüşmesinin bir gün sonrasında konuşan ABD BaşkanıBarack Obama, Kongre’deki Cumhuriyetçiler’e “meydan” okumak yerine, işbirliği  teklifini genişletti.
Mali uçurum olarak tabir edilen 600 milyar dolarlık otomatik harcama kesintileri ve vergi indirimlerinin sonlanmasını önlenmeye çalışan Obama, Cumhuriyetçiler ile anlaşmaya hazır olduğunu söyledi. Yine de Obama, her anlaşmanın ilk şartı olarak en zenginlerin vergilerinin artırılması talebinden geri adım atmadı.
PNC Wealth Management şef yatırım yetkilisi James Dunigan, “Yüzeye bakıldığında retorikte çok fazla değişme olmadığını görüyoruz, fakat perdenin ardında çözüme doğru bir ilerleme var gibi görünüyor. Bir süredir bir belirsizlik dağıyla karşı karşıyayız, ve bunu dengeleyebilirsek ileriye yönelik
daha olumlu bir görünüm olacak” ifadelerini kullandı.
Fed politika yapıcıları bugün iki gün sürecek toplantılarına başlıyor. Fed toplantının yarınki bölümünde ekonomik büyüme, işsizlik, enflasyon ve faizlerdeki güncellenmiş projeksiyonlarını açıklayacak. Fed yetkilileri ayrıca, Twist Operasyonu’nun (Fed’in portföyündeki kısa vadeli tahvilleri uzun vadeli tahviller ile değiştirmesi) bu ayın sonunda bitmesi ile birlikte, aylık 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil alımı uygulamasını genişletip genişletmemeyi de değerlendirecek.

Ortadoğu – Asya
Asya borsaları karışık bir seyirle güne başladı. Nikkei endeksi güne 0.47% kazançla güne başlarken, Shangai endeksi 0.03% lük kayıpla güne yatay bir seviyede devam ediyor.
Çin’in yeni yuan kredilerinin beklentinin altında gelmesi üzerine Çin Borsası geriledi; Şanghay Bileşik Endeksi 1 ayın zirvesinden düştü. Piyasanın son rallisinin ardından soluklanmasının gerektiğini belirten Dazhong Insurance Co.’nun fon yöneticilerinden Wu Kan, ekonominin dibe vurduğuna işaret eden son pozitif sinyallerin ardından piyasanın konsolidasyonun ardından yeniden yükselişini sürdüreceğini öngördü.
Çin’in Kasım’daki fabrika üretimi ve perakende satışları beklentinin üzerinde geldi. Ekonomik toparlanmanın hız kazandığına yönelik sinyaller Şanghay Bileşik Endeksi’n, 3 Aralık’tan bu yana yüzde 6.3 yukarı taşıdı.
Çin’in bütçe gelirleri Kasım ayında yüzde 21.9 artarak 787.1 milyar Yuan oldu. Ekim ayında bütçe gelirleri yüzde 13.7 artmıştı.
Çin Maliye Bakanlığı verilerine göre Kasım ayında bütçe harcamaları yüzde 6.7 artarak 1 trilyon 216 milyar Yuan oldu. Harcamalar, Ekim ayında da yüzde 6.7 artmıştı.
Ocak-Kasım döneminde ise bütçe gelirleri yüzde 11.9 artışla 10.89 trilyon Yuan olurken, harcamalar yüzde 17.9 artışla 10.49 trilyon Yuan olarak gerçekleşti. 401 milyar Yuan bütçe fazlası oluştu.
Dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin’de rafine bakır üretimi Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 531,000 tona çıktı. Bu, Ekim ayındaki önceki rekor olan 520,000 tonun yüzde 2.1 üzerinde. Tokyo’da emtia brokerı Kazuhiko Saito, “Çin’de yükselen üretim bakır ithalatını yavaşlatmalı,” dedi ve “beklenenden daha düşük çıkan yeni yuan kredileri ve Çin’de ihracatın geçen ay beklenenden daha az artması, toparlanma konusunda biraz fazla iyimser olduğumuzu gösterdi” şeklinde değerlendirmede bulundu.