Euro Bölgesi 

Uluslararası kurtarma kredilerinin ödemelerini almaya çalışan Yunanistan, aralarında kendi bankalarının da yer aldığı özel sektör kreditörlerinden nominal değeri 31.9 milyar euroyu bulan hükümet tahvilini geri alacak.
Alım yapılan tahvillerin miktar ve fiyatına göre Yunanistan tahvil geri alımları için toplamda 11.29 milyar euro ile ilk öngörülen 10 milyar euronun biraz üzerinde ödeme yapacak. Yunanistan bu şekilde, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan aldığı kredilerin yolunu tıkayan borç yükünü azaltmayı düşünüyor.

Tahvil geri alımları, Euro Bölgesi maliye bakanlarının ülkenin borç/GSYH oranını 2014’e kadar yüzde 190 yerine, 2020’ye kadar yüzde 124’üne çekmesi karşılığında talep ettiği önlemdi.
Sueddeutsche Zeitung’un haberine göre Fransa ve Almanya, Euro Bölgesi’nde bankacılık gözetim, denetiminin merkezileştirilmesi konusunda bir uzlaşmaya vardılar.

Bugün yapılacak AB maliye bakanları toplantısı öncesinde varılan uzlaşmaya ilişkin bilgi veren bir kaynak, “Fransa-Almanya arasında anlaşma, bugünkü AB maliye bakanları toplantısında merkezibir banka denetçisi için yasal çerçeve üzerinde anlaşlamaya varılması şansını oldukça yükseltti” diye konuştu.
Bank of America Merrill Lynch sabit getirili stratejisti John Wraith, İngiltere’nin gelecek yıl AAA kredi notunu kaybetmesinin yüksek olasılık olduğunu söyledi.

Wraith yaptığı açıklamada, “Mantık, negatif görünümlerin bir not indirimi ile çözülebileceğine işaret ediyor. Eğer ilk çeyrekte böyle bir şeşy gerçekleşir ise süpriz olmaz” diye konuştu.

 

ABD

Amerikan merkez bankası Federal Reserve, Ocak ayından itibaren başlamak üzere varlık alımını 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil alımının yanı sıra aylık 45 milyardolarlık hazine tahvili alacağını açıkladı ve faiz görünümünün de enflasyon ile işsizliğe bağlı olduğunu belirtti.

Fed, faiz oranlarının “en azından işsizlik seviyesi yüzde 6.5’in altına düşene kadar” ve enflasyonun bir ve iki yıl arasında yüzde 2.5’tan aşağı kalması durumunda düşük kalacağını belirtti.
Yatırımcılar, mali uçurum ve FED’in para politikası konusunda da endişeler duyuyorlar.

48 ekonomist, fon yöneticisi ve stratejistin katılımı ile yapılan ankete katılanlar, ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu en büyük tehdit olarak ‘mali uçurum’u görüyorlar. Bunun bir soncu olarak gelecek yıl bir resesyon olasılığını yüzde 29 olarak görüyorlar. Bu, son 13 aydaki en yüksek seviye.

Ortadoğu – Asya
Japonya’nın çekirdek makine siparişleri Ekim ayında beklentilerin altında gelerek aylık bazda artış gösterdi.Japonya’da hükümet tarafından açıklanan verilere göre, çekirdek makine siparişleri bir önceki aya göre yüzde 2.6 arttı. Piyasalarda beklenti yüzde 3.0 artış olacağı yönündeydi.Makine siparişleri yıllık bazda ise yüzde 1.2 artış gösterdi.
Canadian Imperial Bank of Commerce Londra’da döviz stratejisti olan Jeremy Stretch, “Yen çok savunma pozisyonunda. Fed’den parasal genişlemenin devam edeceği sinyalini göreceğimize dair umutlar var ve bu umutlar önümüzdeki hafta Japon merkez bankasının da aynısını yapacağı yönünde” ifadelerini kullandı.
Piyasanın Fed’in ekstra parasal genişleme önlemi açıklamasını beklediğini aktaran Ichiyoshi  Asset Management Co.’nun baş fon yöneticisi Mitsushige Akino, yatırımcıların şimdi ne olacağını izlemek üzere beklemede kaldığını, bekledikleri olmazsa piyasanın çok kötü etkileneceğini söyledi.
Enerji üreticisi ve maden şirketlerindeki düşüşün, banka hisselerindeki kazançları gölgelemesiyle Çin Borsası kayıplarını 2. gününde de devam ettirdi.
Veriler ekonominin 3. çeyrekte dibe vurduğuna işaret etmesine rağmen, piyasada likidite eksikliğinen ötürü yıl sonundan önce sürdürülebilir bir kazanç öngörmediğini belirten Zhang Haidong’ın analisti Tebon Securities Co, önümüzdeki yılda hisselerin daha fazla ilerleme kaydetmesini bekliyor.