Euro Bölgesi 
Euro Bölgesi maliye bakanları, iflas tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Yunanistan’ı ayakta tutmak için 49.1 milyar euroluk (64 milyar dolar) kurtarma kredisi dilimini onayladı. Avrupa Birliği Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, basın toplantısında, “Bugün anlaşması sağlanan kredi dilimi, likiditenin yeniden Yunanistan ekonomisine akmasını sağlayacak” dedi.Euro Bölgesi’ndeki ortak bankacılık birliği kurulması karşısındaki direncinden vazgeçen Almanya Çarşamba günü uzlaşmacı bir adım attı. Ancak Almanya, orta banka denetiminin kurulmasının, Berlin’in yabancı bankalarına kurtarma yardımı yapması gibi “çok tehlikeli beklentiler” doğurmaması gerektiği konusunda uyarmayı ihmal etmedi.

Financial Times gazetesinin haberine göre Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesi’nin en büyük finansal kuruluşlarının denetim rolünü üstlenmesi yolunun açılmasında “ödün vermeye” açık olduğunu söyledi.İtalya Eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Başbakan Mario Monti’nin ekonomide Alman merkezli bir politika izlediğini iddia ederek, ”Monti ile ekonomi kötüleşti” dedi. RAI kanalında bir programa katılan Başbakan Mario Monti ise, iktidarda bulundukları 13 aylık dönemde ülkenin ekonomik anlamda önemli aşamalar kaydettiğini dile getirdi.

 

ABD

ABD Temsilciler Meclisi lideri John Boehner, dün yaptığı açıklamada Başkan Obama ile aralarında “ciddi farklar” olduğunu dile getirmişti.Virginia eyaleti cumhuriyetçi Senatörü Eric Cantor Yılbaşı’ndan önce Noel arifesine kadar burda kalacağız, çünkü bu konuyu Amerikalılar için kabul edilir bir şekilde çözmemiz gerekiyor’’ şeklinde konuştu.Fed Başkanı Ben Bernanke dün mali uçurum uyarısında bulunarak, Fed’in uçurumun tam etkisini bertaraf etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

İşsizlik sigortası başvuruları 8 Aralık’ta sona eren hafta itibariyle 29,000 düşerek 343,000’e geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 369,000 başvuru olduğu yönündeydi. Toptan fiyatları ise Kasım ayında beklenenden daha fazla düşerek enerji maliyetinde Mart 2009’dan bu yana en büyük düşüşü yansıttı.

Ortadoğu – Asya
Japonya Merkez Bankası’nın sabah saatlerinde açıkladığı Tankan verisi beklenenden kötü geldi ve büyük imalatçıların karamsarlığının arttığına işaret eden verinin ardından yen, dolar karşısında 9 ayın en düşük seviyesine geri çekildi. Seçim anketlerinin Shinzo Abe’nin muhalefet partisinin kazanacağına işaret etmesinin, merkez bankası üzerindeki daha fazla parasal genişleme önlemi açıklaması baskısını artırması üzerine Japon yeni, euro karşısında 8 ayın en düşüğüne geriledi. Euro, Fed’in varlık alım programını genişleteceğini açıklamasının ardından ve Avrupa Birliği liderlerinin bugün 2 günlük zirvesine başlamasının öncesinde 3 gündür kaydettiği kazançlara tutundu.
BOJ’un daha fazla parasal genişlemeye gideceği beklentisinin yen satışlarını tetiklediğini belirten Gaitame.com Research Institute Ltd.’ın analistlerinden Kumiko Gervaise, önemli olanın seçimlerden sonra Abe’nin BOJ karşısında takınacağı tutum olduğunu söyledi.