Euro Bölgesi 

Avrupa piyasaları, “Bağımsız Yunanlılar”ın lideri Kammenos’un ülkede yeniden seçimlere gidileceği açıklamasının ardından değer kaybetti. Alınan ilk bilgilere göre Yunanistan da parti liderleri başka bir toplantı yapmayacak. PASOK lideri Venizelos, görüşmelerden sonuç alınamadığını ve Yunanistan’ın tekrar seçimlere gideceğini söyledi. Gelen haberle Avrupa borsalarında satışlar hızlandı ve % 1 seviyesini aştı. EURUSD paritesi hızla 1,28’in altına sarkarken, İtalya’da 10 yıllık tahvil faizleri % 6’ya yükseldi. STOXX 600 Endeksi % 0,67 245,76 puana indi. Endeks önceki gün, Yunanistan’ın Euro’dan çıkışına yaklaşıldığı yolundaki endişeler, Avrupa’da sanayi üretiminin Mart ayında düşmesi ve Almanya’da Merkel’in partisinin eyalet seçiminde yenilgiyi tatması ile birlikte % 1,8 düşmüştü. İngiliz FTSE 100 endeksi % 0,51, Alman DAX % 0,79 oranında değer kaybederken, Fransız CAC 40 endeksi de % 0,61 geriledi. Yunanistan’ın Euro’dan çıkması durumunda nasıl bir gelişme kaydedileceği hakkında kimsenin net bir bilgisi yok.  Bilinen, sürecin tüm Avrupa ve global piyasalara büyük bir hasar vereceği.

 

ABD

Yunanistan da 6 Mayıs’ta yapılan seçimlerin ardından hâla bir hükümet kuramayan Yunanistan’ın Euro’dan çıkacağına ilişkin spekülasyonların artması ABD borsalarını aşağı çekti. DOW JONES Endeksi Ocak’tan bu yana en düşük düzeyine işaret etti. Gün içerisinde Yunanistan’ın yeniden seçimlere gideceği haberi ve ABD’de iyi gelen konut verilerini fiyatlayan Amerikan borsaları kayıp ve kazançlar arasında gidip geldikten sonra ekside kapandılar. geliyor. S&P 500 endeksi 2 günlük düşüşün ardından dünde % 0,57 düşüşle 1,330,66 puan oldu. DOW JONES ise % 0,50 oranında gerileyerek 12.632,00 puan oldu.

 

Ortadoğu – Asya

Uluslararası piyasalarda olumsuz hava dün de azalmadan sürdü. Çin’den gelen ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğuna dair veriler, piyasalardaki havayı daha da ağırlaştırdı. Asya borsaları değer kaybederken, Asya’da tahvil riski de yükseldi. Aysa borsalarının gerilemesindeki bir başka etken de, Moody’s’in ülkenin 26 bankasının kredi notunu düşürmüş olması ve Yunanistan’daki krizin, ülkeyi Euro’dan çıkaracağı spekülasyonu. MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0,8 kayıpla 117,04 puana geriledi. Siyasi sıkışmanın devam ettiği Yunanistan’ın Euro’dan çıkacağı söylentilerinin artması ve Moody’s’in 26 İtalyan bankasının kredi notunu indirmesinin ardından  TOPIX Endeksi son 4 ayın en düşük seviyesini gördü. TOPIX Endeksi % 1,9 kayıpla 742,38 puan seviyesine gerileyerek 19 Ocak’tan bu yana en düşük kapanışını yaşadı. NİKKEİ 225 Endeksi % 0,81 düşüşle 8.900,74 puan oldu. Endeks, 27 Mart’ta kaydettiği yıl içi zirvesinden bu yana % 14 geriledi.Dünyanın en büyük tahvil fonu PIMCO, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın derinleşebileceğini söylemesi ve ülkedeki doğrudan yabancı yatırımların bir kez daha azalması üzerine Çin’deki hisseler senetleri değer kaybetti. Şanghay Bileşik Endeksi son 1 ayın en düşük seviyesine gerilerken, % 0,8 kayıpla 2.360,77 puana geriledi ve 17 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesine indi. Avrupa ve Çin’de ekonomik büyümenin yavaşlamasının, gelişen piyasa varlıklarının talebini azaltacağı beklentisi ile Asya paraları geri adım attı. Güney Kore Won’u son 4 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Asya Dolar Endeksi 3. gününde de düşüş kaydederek 17 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini işaret etti.

 

Destek Menkul Değerler