• Yunanistan’da hükümet arayışları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, siyasi parti liderleri ile yeniden bir araya geldi. Alınan ilk bilgilere göre parti liderleri başka bir toplantı yapmayacak. PASOK lideri Venizelos, görüşmelerden sonuç alınamadığını, Yunanistan’ın seçimlere gittiğini söyledi.

• Global Economic Research LLC Yönetim Kurulu Başkanı Elias Karakitsos, “Yunanistan’ın seçimler sonrasında Euro bölgesinden çıkma olasılığı son derece yüksek. Mevcut siyasal ortam her tür yol kazasının ortaya çıkmasına elverişli” dedi. Karakitsos, “Yunan halkı seçimlerde açık bir mesaj verdi. Halkın kemer sıkma politikalarına artık dayanacak gücü yok” diye konuştu. Yine de, seçim sonuçlarının Yunan halkının Euro’dan çıkmak istediği yönünde bir mesaj olarak algılanmaması gerektiğini savunan Karakitsos, “Euro’dan çıkma mesajının veren halk değil, birbirleriyle çelişen mesajlar veren politikacılar” dedi.

• Dünya Bankası İcra Direktörü Sri Mulyani Indrawati, Türkiye ekonomisinin güven verdiğini belirterek, “Makro seviyede Türkiye’nin ekonomik dengesi son derece yerinde. Türkiye artık kendine güveniyor” dedi.

• Pacific Investment Management Co. Çinli politikacıların rekor kredi patlamasının etkilerini, teşvikleri yalnızca kademeli olarak artırarak idare edememesinin Çin’i daha fazla yavaşlatacağını savunarak, 2012’de ülkenin son 13 yılın en düşük seviyesinde büyüyeceğini öngördü.

• ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton döneminde Hazine Bakanı olan Robert Rubin, ABD’nin borç ve bütçe açıklarının, ülkeyi ekonomik ve finansal krize sürekleyebileceğine dikkat çekti. ABD’nin mali tutumunun kamu yatırımları kapasitesini sınırladığını belirten Rubin, ancak asıl riskin dikkatsiz harcamalar ve gevşek para politikalarından kaynaklandığını söyledi. Rubin, bu politikaların yüksek enflasyon, yüksek borçlanma maliyetleri, zayıf güven ve en sonunda da çok büyük bir ekonomik ve finansal kriz riski oluşturduğunu savundu.

• Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa’nın Yunanistan’ı kurtarmak için elinden gelen en büyük çabasını gösterdiğini savundu.

• İtalyan Bankalar Birliği, uluslararası kredi derecelendirme kuruyuşu Moody’s’in 26 İtalyan bankasının kredi notunu düşürmesini İtalya’ya yönelik saldırı olarak değerlendirdi. Birlik yaptığı yazılı açıklamada, kararın, sorumsuz, anlaşılmaz olduğunu ve haklı görülemeyeceğini belirterek, bunun İtalya’ya, İtalyan şirketlerine, ailelerine ve vatandaşlarına karşı saldırı olduğunu ifade etti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının aldığı taraflı ve çelişik kararlarla birlikte bir kez daha piyasaları istikrarsızlaştıran bir unsur olduğunu doğruladığını kaydeden İtalyan Bankalar Birliği, Avrupalı yetkililere, kredi kuruluşları için daha ciddi düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

• Fransa Maliye Bakanı François Baroin, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasının Fransa’ya maliyetinin net 50 milyar Euro’yu bulabileceğini bildirdi.

• Hükümet krizi yaşayan ve Euro’dan çıkış ihtimali konuşmalarının kol gezdiği Yunanistan’ın eski başbakanı Costas Simitis, ülkenin Euro Bölgesi’nde kalmasının gerektiğini, Drahmiye geçişin Yunanistan için felaket olacağını savundu.

• Yunanistan’ın Euro’dan çıkış tartışmalarını “anlamsız” ve “propaganda” olarak niteleyen Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, ülkenin 240 milyar Euro’luk kurtarma yardımının şartlarını yalnızca tam anlamıyla işleyen bir Yunan hükümetinin yerine getirebileceğini söyledi.

 

Destek Menkul Değerler