Euro Bölgesi 
Yunanistan tarafında işler şimdilik yatıştı. İspanya’da tahvil faizleri kabul edilebilir seviyelerde. İtalya’da Berlusconi gerilimi Monti’nin aday olması halinde kendisinin aday olmayacağı açıklamaları ile sakin bir seyre girdi.

Derin bir resesyonun yaşandığı Yunanistan’da büyümeye geçileceğine kesin gözüyle bakılıyor.Son üç yılda yüzde 25’e yakın daralan Yunan ekonomisinin 2014 yılında büyümeye başlaması bekleniyor.Yunanistan Maliye Bakanı Stournaras, 2013’ün ikinci yarısından itibaren ekonomide büyüme görülebileceğini belirtti.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülkesinin bulunduğu ciddi ekonomik krizden dolayı dış finans yardımı isteme olasılığı iddialarına karşı ”Bugün için buna ihtiyacımız yok, ondan dolayı istemedik ama ihtiyacımız olursa kullanırız” dedi.

İspanya Başbakanı ayrıca, Euro Bölgesi’ndeki bankaların tek elden denetimi için Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) bağlı bir mekanizma oluşturulması ve AB üyelerinin kamu borçlarının AMB tarafından satın alınmasına olanak sağlanılmasıyla ilgili girişimi ”çok olumlu” olarak değerlendirdi.

 

ABD

Bütçe görüşmelerinde yer alan iki resmi yetkilinin yaptığı açıklamada şu ana kadar vergi artışına karşı çıkan Bohner’ın yıllık geliri 1 milyon doların üzerinde olan ABD vatandaşlarına yönelik uygulanacak bir gelir vergisi teklif ettiği fakat Obama’nın bu vergi artışının yıllık geliri 250 bin doların üzerinde olanlara da uygulanması konusunda ısrarcı olduğu belirtildi.

Cumhuriyetçiler vergi artışına karşı çıkarak bu kesintinin sosyal harcamalar üzerinden yapılması konusunda ısrarcı olurken, Başkan Obama daha önce yaptığı açıklamalarında “vergi artışı olmadan bir anlaşmanın olmayacağını” dile getirdi.
ABD sanayi üretimi, imalatçıların Sandy Kasırgası’nın yaralarını sarmasıyla Kasım ayında son iki yılın en büyük çıkışını gerçekleştirdi.

Ortadoğu – Asya
Japonya’da resmi olmayan sonuçlara göre, genel seçimi, son 3 yıldır muhalefette olan muhafazakar Liberal Demokratik Parti (LDP) kazandı.

Japon para birimi, Abe’nin Japon Merkez Bankası’na “sınırsız genişleme” çağrısında bulunarak en az yüzde 2’lik bir enflasyon hedefi belirlemesini söylemesiyle diğer büyük para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı. Euro, bölge liderlerinin banka çöküşlerin idare edebilmek için ortak bir strateji geliştirmek konusunda anlaşmaya varmalarıyla İsveç kronu karşısında son 5 yılın zirvesine çıktı.

Japonya’da iş dünyası güveninin 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin merkez bankasının parasal genişleme ihtimalini artırması üzerine yen, genel seçimlerin öncesinde dolar karşısında Mart ayından bu yana en zayıf düzeyini kaydetti.