Euro Bölgesi 

Avrupa borsaları dün yine Yunanistan’ın Euro’dan çıkma olasılığını fiyatladı. Euro bölgesi borsaları üçüncü gününde de düşerek son 4 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Avrupa piyasaları, Yunanistan’ın Euro’dan çıkmak zorunda kalabileceği endişelerinin iyice artmasının olumsuz etkilerini bünyesinde barındırıyor. Gösterge STOXX 600 endeksi % 0,55 düşerek 244,40 puan oldu. Gösterge endeksin bu yılki zirvesine çıktığı 16 Mart tarihinden bu yana % 10 oranında gerilediğini görüyoruz. Ayrıca endeks son iki gündeki düşüşlerinin ardından hemen hemen 2012 yılının kazançlarının tümünü geri verdi. Düşüşlerde hafta başından bu yana süren Yunanistan’daki siyasi belirsizlik etkili oldu. Yunanistan da 6 Mayıs’ta yapılan erken genel seçimlerden sonra partiler arasında koalisyon hükümetinin kurulması ile ilgili olarak bir anlaşma sağlanamaması üzerine, 17 Haziran’da yeniden seçime gidilmesi kararlaştırıldı. Dün 18 Avrupa borsasının 13’ü ekside kapandı. İngiliz FTSE 100 endeksi % 0,60, Alman DAX % 0,26 oranında düşerken Fransız CAC 40 % 0,31 değerlendi. Avrupa’da her sorunun başı olan Yunanistan’ın ASE endeksi ise % 1,3’lük düşüşle 1990 yılından beri en düşük seviyeye indi. Yunanistan cumhurbaşkanı Papulyas’ın aracılığının sonuçsuz kalmasıyla ülke yeniden seçime gidiyor. Yunanistan da dün geçici bir hükümet kurularak 17 Haziran’da yapılması beklenen seçimlere kadar bu geçici hükümetin görev başında olacağı belirtildi. Euro bölgesindeki gelişmeler ile 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi rekor seviyeye yaklaşıyor. Yatırımcıların, Yunanistan’daki belirsizliğin, ilerleyen günlerde İtalya ve İspanya gibi Euro ülkelerine sıçrayabileceği endişesi ile İtalya ve İspanya’nın 10 yıllık hazine kağıtlarının getirisi sırasıyla % 5,83 ve % 6,3 seviyelerine yükseldi. 10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi ile aynı vadedeki Alman tahvillerinin faizi arasındaki fark, Euro’nun kuruluşundan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

 

ABD

ABD piyasaları da dün Avrupa endişeleri ve ABD’de iyi gelen konut verilerinin etkisiyle gidip geldi. Dalgalı bir seyrin izlendiği borsalarda, 6 Mayıs’taki seçimlerin ardından hükümet kuramayan Yunanistan ile ABD’de beklenenden iyi gelen ekonomik veriler etkili oldu. ABD’den gelen verilerden, konut piyasasının bir istikrar sağlamaya çalıştığını ve sanayi üretiminin de iyi geldiğini görüyoruz. Bu durumda piyasaları daha çok Avrupa’dan gelen haberler olumsuz etkiliyor çünkü içeride süreç sorunsuz ilerliyor. Dün DOW JONES endeksi yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. S&P 500 endeksi % 0,44 düşüşle 1.324,80 puan oldu. DOW JONES ise % 0,26 oranında gerileyerek 12.598,55 puan oldu. NASDAQ endeksi de % 0,68 kayıpla 2.874,04 puana geriledi.

 

Ortadoğu – Asya

Haziranda ikinci kez seçimlere gitmeye hazırlanan Yunanistan’ın Euro’dan çıkacağı ve borç krizinin raydan çıkacağı  endişeleri, Asya borsalarında satışları getirdi. Böylece Asya hisse senetleri düşüşünü altıncı güne taşıdı. Gelişen piyasa borsaları da, Çin’de yavaşlamanın artacağı ve Avrupa’daki borç krizinin son durumu ile ilgili gelişmeler sonucu değer kaybetti. Bunun sonucunda, gösterge endeks son altı ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi dokuzuncu haftayı da kayıpla geçirdi ve bu durumda, 1994’ten bu yana en uzun süreli haftalık düşüş serisini gerçekleştirmiş oldu. Japon NİKKEİ endeksi, makine siparişlerinin beklentinin altında gelmesi ile % 1,12 düştü. Güney Kore KOSPI Endeksi % 1,9 gerilerken, Avustralya’daki S&P/ASX 200 endeksi ise % 2 düştü. Çin’in ekonomisindeki yavaşlamanın derinleşeceği söylentileri ve Yunanistan’da hükümet kurulamamasının Euro’dan çıkış olarak algılanması üzerine Çin Borsası 4. gününde de düşüş kaydetti. Şanghay Bileşik Endeksi % 0,4 kayıp yaşadı. TOPIX Endeksi 6. gününü de ekside tamamladı. TOPIX Endeksi % 1,2 düşüşle 738,55 puana indi. NİKKEİ 225 Endeksi 27 Mart’ta kaydettiği zirve seviyesinden % 14 gevşedi. Yunanistan’da hükümet kurulamamasının risk iştahını azaltması üzerine yüksek getirili varlık talepleri azaldı. Böylelikle Asya paraları son 4 ayın en düşük seviyesine işaret etti. Güney Kore Wonu ve Malezya Ringgiti, Asya paralarındaki düşüşe öncülük etti.

 

Destek Menkul Değerler