• Yunanistan Merkez Bankası Başkanı George Provopoulos, Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias’a, derinleşen siyasi kriz ortamında, Yunan halkının paralarını bankalardan çekmeleri ile birlikte, finans kuruluşlarının hayatta kalma endişesi taşıdığını söyledi. Merkez Bankası Başkanı Provopoulos, Cumhurbaşkanı Papoulias’a, Yunan halkının 700 milyon Euro (891 milyon dolar) çektiğini ve durumun daha da kötüleşebileceğini söyledi.

• Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, yeni seçimlerin Yunanistan’ın Euro’dan çıkışı konusunda referandum olacağını söyledi. Ayrıca Schaeuble, Yunanistan’a yardım planının tekrar müzakere edilemeyeceğini bildirdi. “Eğer Yunanistan Euro Bölgesi’nde kalmak istiyorsa anlaşmaları tam olarak yerine getirmeli” diyen Schaeuble, herkesin Yunanistan’ın bölgede kalmasını istediğini ancak bu kararı Yunan halkının vereceğini ifade etti.

• Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) önceki başkanı Jean-Claude Trichet, Yunanistan’ın 17 üyeli bloktan çıkışının “en kötü seçenek” olduğunu söyledi. Trichet, “Bunu hayal bile edemiyorum” dedi ve “Ayrıca bunun en kötü seçenek olduğunu da düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

• AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Yunanistan için hazırlanan 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi karşılığında bu ülkeden istenen şartların değiştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Barroso, “Yunanistan’ın ve diğer 16 AB üyesinin verdiği taahhütleri değiştirme ihtimali yok” dedi.

• İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “Avrupalı liderlerle hep konuşuyorum ve İspanya’ya bir yardım planlanmıyor” açıklamasında bulundu. Başbakan Mariano Rajoy, İspanyol ekonomisine bir dış müdahale ihtimalinin “asla konuşulmadığını ve kesinlikle böyle bir olasılık bulunmadığını” vurguladı. Rajoy, “Euro, temel bir projedir ve biz Avrupalıların yaptığı en önemli projedir. Şu anda bu krizden güçlenerek çıkmak gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

• İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, ülkenin bu yılki büyüme tahminini % 1,2’den, % 0,8’e çekerek, Euro bölgesindeki krizin İngiliz ekonomisinin iyileşmesini engellediğini söyledi.

• Bankaları daha güvenli hâle getirmek ve ilerideki kurtarmaları önlemek isteyen Avrupa Birliği, bankalara daha sıkı yeni kurallar getirilmesi konusunda anlaştı.

 

Destek Menkul Değerler