Euro Bölgesi 
Almanya Merkez Bankası Bundesbank, ülke ekonomisinin cari çeyrek dönemde fark edilir bir daralma yaşanmasını beklediğini, ancak gelecek yılın ilk çeyreğinde ise yatay bir seyre geçilmesinin muhtemel olduğunu ifade etti. Bundesbank, global büyümede yavaşlama ve Euro Bölgesi’nin geri kalanının da talepte düşüşüne bağlı olarak Alman şirketleri için görünümün kötüleştiğini de vurguladı.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi , ekonomik aktivite için orta vadeli görünüm zorlu olmaya devam edeceğini belirtirken, tek elden banka denetim mekanizması, Euro bölgesi bankacılık sektörüne güvenin onarılmasına yardım edeceğini belirtti.

ECB’nin 2013 için önceliği finansal birlik olduğunu açıklayan Draghi, ortak çözüm çerçevesinin oluşturulması 2013 için öncelik olduğunu, uzun vadeli kredi operasyonu ile verilen para reel ekonomiye ulaşmakta zorlandığını belirtti.
Enflasyon risklerinin genel olarak dengeli olduğuna dikkat çeken Draghi, parasal genişleme hızı bastırılmış olmaya devam ettiğini, etkin denetim, para politikası aktarım mekanizmasına yardım edebileceğini belirtti.
“Banka ne kadar büyük olur ise, denetim o kadar yoğun olacak. Mekanizmalar parçalanmış bir bankacılık sistemi oluşturmaz” açıklamasını yapan Mario Draghi, bankaların, 30 milyar euro varlık eşiğinden kaçınamayacaklarını belirtti

 

ABD

Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner, yıllık 250 bin dolar üstü gelir elde edenlerin fazla vergi vermesini talep eden Obama’ya, bir milyon dolar üzerinde gelir elde edenlerin vergi oranlarının artırılması teklifinde bulundu. Cumhuriyetçilerin bu teklifi uzun süredir iki tarafında taleplerinden taviz vermemesinin görüşmeleri çıkmaza soktuğunu gösterdi.

Obama teklifi kabul ederse 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ABD’de bir milyon dolar üzeri gelir elde edenlerin vergi oranları yüzde 35’ten yüzde 39,6 rakamına yükselecek. Ancak ismi açıklanmayan bir yetkiliye göre Obama, Boehner’in bu teklifini de kabul etmedi.
Anlaşmazlığın çözümü adına liderler arasında bugüne kadar yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınamadı. En son geçtiğimiz günlerde Obama ile Boehner mali uçurum’u bire bir olarak görüşmüş ancak içeriği açıklanmayan bu görüşmeden de uzlaşı kararı çıkmamıştı.

Ortadoğu – Asya
Ekonomik daralmayı sonlandırma hedefiyle seçimleri ezici üstünlükle kazanan Japon Liberal Demokrat Parti’nin aldığı oy oranı, 2013’ün başlarından itibaren mali teşviklerin yolundaki engelleri kaldırıyor.Seçim zaferinin boyutu, Japonya’nın dünyanın en büyük borcuna sahip olmasına rağmen ülkenin önümüzdeki yıl resesyondan toparlanmasını hızlandırabilir. Piyasaların Japonya Merkez Bankası’nın bu hafta 3 ay içinde 4. kez varlık alım programını genişletmesi yönündeki baskısının arttığını yeniden gündeme taşımasıyla yen, dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc.’in tedarikçilerinin değer kaybetmesi Asya borsalarını aşağı çekti. 2004’ten bu yana gördüğü en uzun süreli kazanç dönemini sonlandıran Asya borsalarındaki kayıplar Japon hisselerinin parasal genişleme yanlısı seçim sonucu üzerine yükselmesi sayesinde sınırlı oldu.