Euro Bölgesi 
Euro üzerindeki karamsarlık, para birliğinin temerrüde düşeceği riskinden, olumsuz büyüme tahminlerine kaydı.Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin euro birliğindeki ayrışmaları önlemek üzere sınırsız tahvil alımı programını açıklarken, Euro Bölgesi üçüncü çeyrekte yeniden resesyona girdi. Yunanistan’dan İtalya ve İspanya’ya kadar sorunlu Euro ülkelerinin, büyüme pahasına tahvil yatırımcılarını sakinleştiren harcama kesintileri uygulamasından ötürü AMB, ekonomik tahminlerini düşürdü.
Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın Şansölyesi Angela Merkel, Euro Bölgesi’nin borç krizinden kurtulması vaadinin, Almanya’nın öncülüğündeki kemer sıkma politikalarının acısına değdiğini söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor’s(S&P), Yunanistan’ın kredi notunu altı seviye birden yükselterek seçici temerrüt düzeyin olan ‘SD’den B-‘ye getirdi.
İtalya Bankalar Birliği ABI’nin verilerine göre Ekim 2011’de 102.7 milyar euro olan sorunlu krediler bu yılın Ekim ayında 120 milyar Avro seviyesine yükseldi. Sorunlu krediler Ekim 2010’da ise 74.3 milyar Dolar seviyesindeydi.
İspanya 3 ay vadeli bono ihalesinde 1.58 milyar dolar satış yapıldı. İhalede ortalama faiz yüzde 1.195 oldu. Önceki benzer vadeli ihalede ortalama faiz yüzde 1.254 olmuştu.

 

ABD

ABD Temsilciler Meclisi lideri John Boehner, hafta sonuna kadar bir anlaşmanın oylamaya sunulmasını umut ettiğini dile getirdi.Başkan Barack Obama’yla görüşmelere devam eden Boehner, yıllık geliri 1 milyon dolardan fazla olanlara vergi artışını öngören bir B Planı hazırlayacağını belirten John Boehner, Obama ile pazarlıkları da sürdüreceğini dile getirdi.
“Elimizden geldiği kadar vergi verenleri korumamız önemli bir şey” diyen Boehner, “B planımız 1 milyon dolar veya daha altında geliri olan ABD’li vergi ödeyen vatandaşları koruyacaktır” ifadelerini kullandı.
ABD hisseleri, devam eden bütçe görüşmelerinden gelen pozitif sinyallerle yıl sonuna kadar mali uçurumu engellemek için bir anlaşmaya varılacağı iyimserliğiyle yükseldi.

Ortadoğu – Asya
Shinzo Abe’nin Japonya’daki seçimleri kazanmasının, Japonya Merkez Bankası’nın parasal genişleme önlemlerini artıracağı beklentilerini artırmasıyla yen, Nisan 2011’den bu yana en düşük seviyesine yakın seyretti. Japonya Merkez Bankası’nın seçimlerin ardından para politikasını gevşeteceği iyimserliği ve ABD’deki bütçe görüşmelerinde ilerleme kaydedilmesi üzerine Tokyo Borsası yükseldi. Nikkei 225 Endeksi 8 ayın zirvesindeki kazançlarını artırdı.

Çin’in ekonomik büyüme görünümünün iyileşmekte olduğu spekülasyonu üzerine Çin Borsası, finansal ve maden şirketlerinin öncülüğünde 5 ayın zirvesine tırmandı.Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shen Danyang, Çin’in 2012’deki dış ticaret fazlasının 2011’dekinden daha fazla olacağını, dış ticaretin de ilerleme kaydedeceğini söyledi.