Euro Bölgesi 
Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Joerg Asmussen, Avrupa’nın daimi kurtarma fonunun bir çözüm mekanizması olarak işlev görebileceği gibi bazı şartların yerine getirilmesi durumunda sıkıntıda olan bankalara sermaye de verebileceğini dile getirdi. Asmussen dün geç saatlerde Frankfurt’ta yaptığı açıklamada Single Resolution Mechanism (Tek Çözüm Mekanizması) olarak da adlandırılan mekanizmanın “tutarlı” bankaların ayakta kalabilmesi ve tutarsız bankaların kapanmasını sağlayacak yasal ve finansal kapasiteyle bunu uygulayacak bağımsızlığa sahip olduğunun altını çizdi. Asmussen, böyle bir mekanizma “kararlarını çözüme yoğunlaştırarak, bankaların değerlerini koruyabilmek ve vergi ödeyenler için para biriktirebilmek adına engelleyici ve çabuk hareketlerde bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Almanya’da Aralıkta IFO güven endeksi 102.0 beklenirken 102.4 geldi. Mevcut durum endeksi 107.1 olurken beklenti endeksi ise 97.9 geldi.Veri sonrasında yapılan değerlendirmelerde beklentilerin iyimserleştiği gözlendi. Şirketler, gelecek konusunda daha güvenli, emin vurgusu yapıldı.
Avrupalı bankaların, daha sıkı düzenleme zorunluluklarını yerini getirmek için maliyeti azaltma ve kârları artırma hamleleri, küresel bankalar arası faizleri manipüle etmekten, teröristlerin ABD’nin finansal sistemine girmesine yardımcı olmaya kadar uzanan geniş kapsamlı soruşturmaların engeline takıldı. 26 Kasım’da geçtiğimiz yıl yetkisiz işlemler vasıtasıyla 2.3 milyar dolarlık zarar neden olmasının ardından İngiltere tarafından 29.7 milyon sterlinlik cezaya çaprtırılan UBS, bugün dördüncü çeyrekte 2.5 milyar frank (2.7 milyar dolar) net zarar beklediğini açıkladı. İsviçre’nin en büyük bankası UBS AG’ye bankalararası oranları manipüle etmesinden ötürü 1.5 milyar dolar ceza kesilmesiyle birlikte Avrupalı bankaların 2012’te aldığı cezalar 6.1 milyar doları buldu.

 

ABD

Başkan Obama, Cumhuriyetçilere “adil bir öneri” yaptığını belirterek, görüşmelerde inatçı bir tutum sergilediklerini belirtti. Teklifinin son 20 yılda görülen en geniş bütçe açığını düşürme planı olduğunu söyleyen Obama, planının aynı zamanda federal borç ve açığını 10 yıl boyunca istikrara kavuşturacak bir plan olduğunu dile getirdi. Obama ayrıca John Boehner ile şu ana kadar ürettikleri anlaşmaların birbirlerine yakın olduğunu da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray yaptığı bir açıklamada John Boehner tarafından yapılan bütçe önerisinin Ocak ayında otomatikmen devreye girecek olan kesintilerle ilgili “hiç bir şey” yapmadığını belirtti. Söz konusu bütçenin bir diğer sonucunun ise iş arayan yaklaşık 2 milyon kişinin işsizlik sigortasından faydalanmasının engellenmesi olduğu dile getirildi.
ABD hisseleri, Beyaz Saray’ın Cumhuriyetçiler tarafından öne sürülen B Planı’nı reddedeceğini söylemesi ve konut başlangıçlarının düşmesi üzerine gerileyerek, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’ni iki ayın zirvesinden aşağı çekti.

Ortadoğu – Asya
Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporda Asya ekonomilerinde güçlü bir büyüme yaşanacağı ancak bunun geçtiğimiz yıllara göre bir parça daha düşük olabileceği ifade edildi. Dünya Bankası ayrıca dünyanın önde gelen ekonomilerinde alınan yeni gevşeme önlemlerinin ardından asya ülkelerinin sermaye girişlerini daha yakından izlemesi gerektiği ifade edildi.

Japonya Merkez Bankası’nın büyüme hızını teşvik etmek ve korumak için varlık alım programını genişleteceğini öngören Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.’ın stratejistlerinden Takahiro Sekido, 10 trilyon yenlik Japonya hükümet tahvili alımı beklediklerini ifade etti. Sekido, bu tür politikaların yen satışlarını ve yabancı yatırımların Japon şirketlerine girişini destekleyeceğini söyledi.
Japonya Merkez Bankası’nın parasal genişleme önlemlerini artıracağı ve ABD’de politika yapıcıların bütçede anlaşacağı iyimserliği Asya borsalarını destekledi; MSCI Asya Pasifik Endeksi Ağustos 2011’den bu yana en yüksek kapanışına hazırlanmaya başladı.
Emlak hisselerindeki düşüşün etkisiyle Çin Borsası geriledi. Temel tüketim üreticileri ve kömür şirketleri değerlenirken, imar şirketlerinin düştüğü Çin Borsası geri adım attı.