Anasayfa » 2012 » Mayıs
31 Mayıs Güniçi Piyasa Özeti

Piyasalar Yorgun Düşmüş Durumda..

Küresel Piyasalar  Yunanistan ve İspanya’dan hemen hemen her gün gelen olumsuz açıklamalarla yorgun düşmüş durumda. Stresin her gün arttığı Euro Bölgesi’nde  endişe verici bir haberin gelmediği bir gün geçmez oldu. İspanya ve Almanya’nın 10 yıllık tahvil faiz oranları arasındaki fark yüzde 5,19’a yükseldiği açıklandı. Bu farkın artmasında İspanya Merkez Bankası Başkanının görev süresi dolmadan istifa etmesi ve Financial Times’ın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) İspanyol hükümetinin Bankia’ya yönelik yardım planına verdiği olumsuz yanıta ilişkin haberler etkili olduğu görülüyor.

Dün  en son İspanyol tahvillerini temerrüte karşı sigorta maliyetleri ülkedeki borç krizinin, banka kurtarmalara ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, derinleşmesi ile birlikte, rekor seviyeye yükseldiği açıklandı.   İspanyanın üçüncü büyük bankası Bankia’nın  geldiği durum ile alakalı yoğun baskı altında olan ve bankaların denetimi konusunda yeterinde özenli davranmadığı düşünülen İspanya Merkez Bankası Başkanı Ordonez, görevi erken bırakmasıyla tekrar gündeme gelen İspanya endişesi yatırımcının Euro’dan çıkmasına sebep oluyor.

Euro tarafında bunlar olurken, sabaha karşı Japonya’da sanayi üretimi Nisan ayında yüzde 0.2 ile beklentinin altında büyüme kaydettiği açıklandı. Avrupa’daki borç krizinin, Japonya’nın geri sıçramasını zorlaştırabileceği endişelerinin etkisiyle dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde sanayi üretimi Nisan’da beklentinin altında kaldı.

Bugün ise haber takvimi bakımından haftanın en hareketli gününe başlıyoruz. Alman Perakende Satışlar verisiyle başlayan veri akışı, öğleden sonra Amerika’dan beklenen İstihdam Talepleri verisiyle son bulacak.

31 Mayıs GBP / USD Analizi

Pound/dolar’da 1.5649 aşağısında kalındığı sürece görünümün olumsuz seyredeceğini daha önce belirtmiştik. Önemli bir destek olan 1.56’nın kırılmasıyla birlikteyse sert satışların oluştuğunu gözlemledik. Piyasa gece saatlerinde 1.5465 üzerinde durulsa da, henüz pozitif bir teknik bir görüntü meydana gelmedi. Siyah marubozuna benzer bir günlük bar oluşan parite grafiğinde, düşüşlerin devamı görülür ise 1.5409 seviyesi çok kritik bir destek haline gelecektir.

31 Mayıs USD / JPY Analizi

Bir önceki yorumumuzda Dolar/yen günlük grafiğinde düşen kanal formasyonunun devam ettiğini ve 79.64 altı kapanışlar sürdüğü müddetçe 78.62’nin kritik bir destek olacağını belirtmiştik. Gelinen aşamada bu seviyeye iyice yaklaştık. Fiyatların buraya çarpıp kıramaması durumunda önümüzdeki günler için tepki ihtimali doğabilir, bu yüzden kısa vadeli yeni satış pozisyonlarında riskin azalabilmesi için 78.62 ve 78.47 (kanal alt desteği) aşağısında günlük kapanışlar yaşanmasını beklemek mantıklı olacaktır. Gün içinde 79.14 ve 79.22 önemli dirençleri aşağısında kalındığı sürece alıcılar zayıf kalmaya devam edecektir.

31 Mayıs USD / TRY Analizi

Dolar/TL, 1.8327 ve 1.8373 dirençlerinin geçilmesiyle düşen kanal hareketini yukarı kırdı, gelen alımlarla 1.8570 civarındaki bir önceki zirveye kadar ulaştık. Artık gün içinde bu seviyenin altındaki yada üstündeki kapanışlar, ilgili yönde önemli bir algı unsuru olacaktır. Geri çekilmelerde ise 1.8510 ve 1.8478 önemli destek seviyelerimizdir.

31 Mayıs Günün Ekonomik Gelişmeleri

TURKIYE`NIN IHRACATI YILBASINDAN BU YANA 56.8 MILYAR DOLAR.

 

TURKIYE IHRACATCI BIRLIKLERI MECLISI`NIN WEB SITESINDE YAYINLANAN MAL GRUPLARI BAZINDA IHRACAT KAYIT RAKAMLARINA GORE; TURKIYE`NIN 2012 YILI IHRACATI 30 MAYIS ITIBARIYLE, 2011 YILININ AYNI DONEMINE GORE % 5.9 ARTISLA 56 MILYAR 805 MILYON DOLAR DUZEYINDE GERCEKLESTI. 30 MAYIS 2012 TARIHI ITIBARIYLE 11 MILYAR 160 MILYON DOLAR OLAN AY ICINDEKI IHRACAT, GECEN YILA GORE % 6.3 ARTARKEN, GECEN AYIN AYNI GUNUNE GORE % 2.0 ORANINDA AZALDI. 30 MAYIS TARIHINDEKI IHRACAT 476 MILYON DOLAR OLARAK GERCEKLESTI.

 

FED/FISHER: AVRUPA`DAKI KRIZ ABD`DE FAIZLERI ASAGI CEKTI.

 

FEDERAL RESERVE BANK OF DALLAS BASKANI RICHARD FISHER AVRUPA`DAKIBORC KRIZININ ABD`DE FAIZ ORANLARIN ASAGI GELMESINI SAGLADIGINI SOYLEDI. KONUYA ILISKIN BIR SORU UZERINE FISHER, `BU DURUM FAIZ ORANLARINI ASAGI CEKEN FAKTORLERDEN BIRI OLDU. AVRUPA`DA YASANAN KRIZ ABD`NIN DAHA IYI GORUNMESINI SAGLADI VE DUSUK FAIZ ORANLARI ILE BU DURUMDANYARARLANMAMIZI SAGLADI` IFADELERINI KULLANDI.

 

IRLANDA BUGUN MALI BIRLIK ANLASMASINI OYLAYACAK.

 

IRLANDA BUGUN REFERANDUMA GIDIYOR. IRLANDALI SECMENLER, ULKELERININ MALI ENTEGRASYON SURECINE DAHIL OLUP OLMAMASI GEREKTIGINE KARAR VERECEK. ANKETLER, MALI ENTEGRASYONA EVET DIYENLERIN COGUNLUKTA OLDUGUNU, ANCAK SECMENLERIN BESTE BIRININ KARARSIZ KALDIGINI GOSTERIYOR.

 

AVRUPA, YUNANISTAN UZERINDEKI BASKIYI ARTIRIYOR.

 

AVRUPA, YUNANISTAN UZERINDEKI BASKIYI ARTIRIYOR. AVRUPA KOMISYONU, ATINA`YI YARDIM ANLASMASININ GEREKTIRDIGI REFORM ADIMLARINI ATMA KONUSUNDA UYARDI. AB KOMISYONU, TROKYA HEYETININ BUNDAN SONRA ZIYARET TARIHININ, YUNANISTAN`DAKI SECIMIN SONUCUNA BAGLI OLDUGUNU KAYDETTI.

 

ISPANYA EKONOMI BAKANI. FAIZ FARKLARI SURDURULEMEZ SEVIYELERDE.

 

ISPANYA EKONOMI BAKANI `LUIS DE GUINDOS`, ISPANYA ILE ALMANYA ARASINDAKI FAIZ FARKININ UZUN VADEDE SURDURULEMEZ BOYUTA ULASTIGINI SOYLEDI. ISPANYA PARLAMENTOSUNDA KONUSAN `DE GUINDOS`, YUNANISTAN`DAKI SIYASI DURUMUN YATISMASIYLA FAIZLERIN DE DUSECEGINI SAVUNDU. FINANCIAL TIMES`IN AVRUPA MERKEZ BANKASIYLA ILGILI HABERINI YALANLAYAN `DE GUINDOS`, `ISPANYA HUKUMETINI DAHA FAZLA, FINANCIAL TIMES`I DAHA AZ DINLEYIN` IFADESINI KULLANDI.

 

INGILTERE`DE TUKETICI GUVENI MAYIS AYINDA YUKSELDI.

 

INGILTERE`DE TUKETICILERIN EKONOMININ GORUNUMUNE YONELIK GUVENI MAYISAYINDA ONCEKI AYA ORANLA BIR PARCA YUKSELIS YASADI ANCAK HALEN BASKI ALTINDA KALMAYA DEVAM ETTI. NISAN AYINDA -31 SEVIYESINDE OLAN ENDEKSI MAYIS AYINDA -29 SEVIYESINEYUKSELDI. ENDEKS BIR ONCEKI YILIN MAYIS AYINDA ISE -21 SEVIYEISNDEYDI. BEKLENTILER ENDEKSIN BU YILIN MAYIS AYINDA -33 DEGERINI ALACAGI YONUNDEYDI.

 

CIN, BUYUMEYI GUCLENDIRMEK ICIN DAHA FAZLA ARAC KULLANMALI.

 

CIN`IN DEVLETE BAGLI ARASTIRMA KURULUSUNDAN BIR YETKILI CIN`IN BUYUMEYI GUCLENDIRMEK ICIN DAHA FAZLA MALI ARAC KULLANMASI GEREKTIGINIZIRA PARA POLITIKALARINDA GEVSEMEYE GITMENIN TEK BASINA ETKILI OLMAYACAGINI SOYLEDI.

 

CINLI YETKILI: DIS YATIRIMLAR ONGORULEMEZ OLMAYA DEVAM EDECEK.

 

CIN DIS TICARET YETKILISI CIN`IN ONUMUZDEKI AYLARDA DOGRUDAN YABANCI YATIRIMLARDA ONGORULEMEZ DEGISIMLERLE YUZLESMEYE DEVAM EDECEGINI DILEGETIRDI. GLOBAL EKONOMIDEKI YAVASLAMA VE AVRUPA BORC KRIZI GIBI UNSURLARINBU DURUMDA ETKILI OLACAGI DILE GETIRILDI.

 

GUNEY KORE`DE SANAYI URETIMI NISAN AYINDA YUKSELDI.

 

GUNEY KORE`DE SANAYI URETIMI NISAN AYINDA BEKLENMEDIK BIR YUKSELIS YASADI. NISANA AYINDA SANAYI URETIMI MEVSIMSEL OLARAK DUZELTILMIS RAKAMLARLA YUZDE0.9 ORANINDA YUKSELDI. BIR ONCEKI AY ISE URETIMDE YUZDE 2.9 ORANINDA DUSUSYASANMISTI. BEKLENTILER ARTISIN YUZDE 0.3 ORANINDA OLACAGI YONUNDEYDI.

 

JAPONYA MALIYE BAKANI: DOVIZDE SPEKULATIF HAREKETLER GOZETIM ALTINDA TUTULMALI.

 

JAPONYA MALIYE BAKANI JUN AZUMI YEN`DE SPEKULATIF NEDENLERLE GERCEKLESEN HAREKETLERI YAKINDAN IZLEMEYE DEVAM EDECEGINI SOYLEDI. ANCAK BIR MUDAHALEOLABILECEGI YONUNDE IFADELER KULLANMADI.

 

FED/ROSENGREN: EKONOMIYI GUCLENDIRMEK ICIN DAHA FAZLA GEVSEMEYE GEREK VAR.

 

FEDERAL RESERVE BANK OF BOSTON BASKANI ERIC ROSENGREN ABD`DE EKONOMIKTOPARLANMANIN YENI ISTIHDAM YARATABILECEK OLMAKTAN UZAK VE YAVAS OLDUGUNU BELIRTEREK DAHA FAZLA PARASAL GEVSEMEYE GIDILMESI GEREKTIGINI SOYLEDI. ROSENGREN KONUYA ILISKIN ACIKLAMASINDA `ISSIZLIK ORANINI ASAGI CEKEBILMEKADINA DAHA HIZLI BIR BUYUME ICIN PARA POLITIKASI YOLLARINA BAKMALIYIZ. EK PARA POLITIKASI DEGISIKLIKLERINE GITMEK BU ASAMADA HEM UYGUN HEM DE GEREKLI`DEDI.

 

REALTYTRAC: ABD`DE 1. CEYREK KONUT SATISLARININ YUZDE 26`SI HACIZDEN OLDU.

 

EMLAK PIYASALARI ARASTIRMA SURECI REALYTRAC TARAFINDAN YAPILAN ACIKLAMADA ABD`DE YILIN ILK CEYREGINDE GERCEKKLESTIRILEN KONUT SATISLARI ICINDE BANKALARIN ICRA YOLU ILE SATTIKLARININ ORANININ BIR ONCEKI YILIN AYNI DONEMINE GORE SINIRLI DA OLSA ARTIS GOSTERDIGIIFADE EDILDI. REALYTRAC`IN ACIKLAMASINA GORE BU TIP SATISLARIN TOPLAM SATISLARICINDEKI PAYI TOPLAM SATISLAR ICINDE YUZDE 26 ORANINDA OLDU. GECEN YILIN AYNI DONEMINDE YUZDE 25 OLAN BU ORAN BIR ONCEKI CEYREKTE ISEYUZDE 22 SEVIYESINDEYDI.

 

JAPONYA`DA OTO URETIMI YUZDE 173.8 ORANINDA ARTTI.

 

JAPONYA`DA NISAN AYINDA OTOMOBIL, KAMYON VE OTOBUS URETIMI YUZDE 173.8 ORANINDA ARTTI. GECEN YILIN AYNI DONEMINDE DEPREMVE TSUNAMI FELAKETI NEDENIYLE URETIMDE SERT BIR DUSUS YASANMISTI. JAPONYA OTO URETICILERI BIRLIGININ ACIKLAMASINA GORE NISAN AYINDA URETIM 799 BIN 474 ADET ARAC OLDU. GECEN YILIN NISAN AYINDA ISE 292 BIN 44 ADET ARAC URETILMISTI.

 

AVUSTRALYA FAIZ INDIRIMI ICIN GENIS IMKANLARA SAHIP.

 

AVUSTRALYA HAZINE BAKANLIGI TARFAFINDAN YAPILAN ACIKLAMADA AVRUPA KRIZININ DAHA DA DERINLESMESI VE GLOBAL EKONOMIDEBIR YAVASLAMAYI TETIKLEMESI HALINDE AVUSTRALYA`NIN FAIZ ORANLARINI DAHA DA INDIRMEK ICIN YETERLI IMKANA SAHIP OLDUGU IFADE EDILDI.  HAZINE BAKANLIGI`NDAN MARTIN PARKINSON, AVRUPA KRIZININ KOTULESMESI VE GLOBAL EKONOMI UZERINDE CIDDI OLUMSUZLUKLARAMEYDANA GETIRMESI IHTIMALINE KARSI KENDILERININ HAZIRLIKLIOLDUKLARINI VE GEREKEN PLANLARIN HAZIRLANMIS OLDUGUNU SOYLEDI.

 

IFF BASKANI: ISPANYA BORCLARININ YENIDEN YAPILANDIRILABILMESI ICIN COK BUYUK.

 

ULUSLARARASI FINANS KURUMU BASKANI ISPANYA`NIN BORCALARININ OZEL SEKTORKATILIMI ILE YENIDEN YAPILANDIRILABILMEK ICIN COK BUYUK OLDUGUNU SOYLEDI, IFF BASKANI CHARLES DALLARA ISPANYA ICIN BORC YAPILANDIRMASININ ARZUEDILEBILIR, FAYDA SAGLAYABILECEK, AYRICA IHTIYAC DUYULAN BIR SEY OLMADIGINI BELIRTTI.

 

-MATRIKS-

31 Mayıs Altın Analizi

Dünkü analizimizde; saatlik grafikte 1553 ve 1548 destekleri aşağısında kalındığı sürece satış baskısının sürebileceğinden ve 1558 üstü kapanışlarda ise yukarı yönlü umutlar artacağından bahsetmiştik. Ayrıca, 1527 – 1620 arasında sert hareketler devam ederken büyük oyuncuların yukarı yönlü pozisyonlar için en iyi fiyatları beklediklerinden dolayı, yüklü alımların hep kritik destek noktalarından ve hızlı şekilde gelmekte olduğuna vurgu yapmıştık.

Devamında, 1552.9 seviyesindeki saatlik kapanıştan sonra sert satışların başladığını, 1531’e kadar inen fiyatlardan sonra gelen yüklü alımların ise piyasayı 1569 seviyesine götürdüğünü izledik. Daha önce de dile getirdiğimiz üzere 1527 oldukça önemli bir seviye ve buraya gelindiğinde büyük oyuncular birbirleri ile çarpışıyor, ayrıca ekonomik aktörlerden de açıklamalar geliyor (Mesela dün Boston FED Başkanı’nın ‘Parasal genişleme, ekonominin toparlanması için uygun ve gereklidir’ açıklaması gibi – Gerçi kendisinin bu sene FED kararlarında oy hakkı bulunmamakta).

Bugün içerisindeki hareketlerde, piyasanın 1560 ve 1553’ü destek, 1570 ve 1577 seviyelerini ise direnç olarak baz alabileceğini düşünmekteyiz.

31 Mayıs EUR / USD Analizi

Dünkü bültenimizde, 1.2460 aşağısındaki saatlik kapanışlarda 1.2423’ün önemli bir destek olduğunu, ancak fiyatların burada da tutunamamasının olumsuz seyri devam ettireceğini yazmıştık. Bu analizimizden sonra geri çekilmeye başlayan euro/dolar paritesi, 1.2424’e çarpıp devamında gün içi yukarı yönlü en sert tepkisini (1.2470’e kadar) verdi. Bu noktada kısa vadedeki düşüş trendi gücünü tekrar hissettirmeye başladı ve saatlik grafikte 1.2423 desteği kırıldığında ise satışlar daha da derinleşti.

Geceyi durgun geçiren parite için bugünün gündemi saatli bomba gibi. Bir yandan Yunanistan ve İspanya’dan haber akışı, diğer yandan da ABD’den gelecek İstihdam Talepleri, GSYH, ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği ve ayrıca Draghi’nin konuşması ile grafikte sert hareketler görülebilir. 1.2423 altında olumsuz görüşümüzü korumaktayız. Fiyatların şu an üzerinde tutunduğu 1.2360’ın altında saatlik kapanışlar başlar ise satış baskısı yeniden artabilir.

31 Mayıs Açıklanan Veriler

• İtalya’da üretici fiyatları Nisan ayında beklentilerden fazla yükseldi. İtalya’da üretici fiyatları Nisan ayında Mart ayına göre %0,3, 2011 yılının aynı dönemine göre ise %2,5 arttı. Istat, fiyat artışının nedeninin daha çok enerji fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığını belirtti. ÜFE’deki yıllık artış, Mart 2010’dan bu yana en düşük seviyesinde.

• Almanya’nın 2 yıllık tahvil faizi %0.006 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi ise %1.318 seviyesine indi.

• İMKB Ulusal-100 Endeksi günü %0.58 kayıpla 55,125.29 puandan kapadı, günlük hacim ise 2.0 milyar TL oldu.

• Johnson Redbook Perakende Satış Endeksi Mayıs ayının son haftasında %3.2 oldu. Endeks, 2011 yılının Mayıs ayına göre ise %3.0 arttı. Aylık olarak ise endeks %0.9 geriledi.

• Euro Bölgesi Nisan M3 Para Arzı yıllık %3.1 ile bir önceki aya göre düşüşte.

• Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamalarına göre genel hükümet kredileri nisanda aylık 6 milyar euro düştü. Hane halkı kredileri Nisan’da aylık 7 milyar euro artarken, Finansal olmayan şirket kredileri ise aylık 10 milyar euro arttı.

• ABD’de geçen hafta yapılan mortgage başvuruları bir önceki haftaya göre %1.3 düşerken, mortgage oranları da yine çok düşük seviyelere indi. MBA yeniden finansman aktivitesi de bir önceki haftaya göre %1.5 düşerken, satın alma endeksi son haftada %0.6 düşüş gösterdi.

• İngiltere’de Nisan ayı Net Tüketici Kredileri 1.4 milyar sterlin, Mortgage Onayları ise 51.823 olarak açıklandı. İngiltere’nin Nisan ayı M4 Para Arzı yıllık -%3.8 ile beklentilerin üzerinde oluştu.

• National Bank of Greece, Nisan ve Mayıs’taki mevduat çıkışının 1.çeyrektekinden %3.1 daha düşük olduğunu açıkladı. Bankanın 1.çeyrek net zararı 537 milyon euro oldu.

• Kanada’da Nisan ayı Sanayi Ürün Fiyatları değişmezken, Hammadde Fiyatları -%2.0 ile beklentilerin altında.

• ABD’de Haftalık ICSC/Goldman Sachs Zincir Mağaza Satışları -%0.5, yıllık ise %2.9 oldu.

• İtalya hazinesi Haziran 2017 vadeli tahvil ihalesiyle 3.391 milyar euro borçlandı. Faizin %5.66 oranında gerçekleştiği tahvil ihalesinde satışın 1.35 katı talep geldi. İtalya 2017 vadeli tahvilde 2.5-3.5 milyar euro borçlanmayı hedeflemişti.

• Euro Bölgesi Mayıs ayı Sanayi Güven Endeksi -11.3, Tüketici Güven Endeksi -19.3 ile düşüşte. Euro Bölgesi Mayıs ayı Ekonomik Güven Endeksi de 90.6’a geriledi.

31 Mayıs Ekonomi Haberleri

• Avrupa birliğinin Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, cari işlem fazlası veren ülkelerin AB içindeki dengesizliklerin düzeltilmesine katkıda bulunabileceğini söyledi. Rehn, özellikle Almanya’nın yurtiçi tüketimi canlandırmak için üretkenlikle uyumlu şekilde ücretleri artırmak suretiyle bu tür bir katkıda bulunabileceğini söyledi. Rehn ayrıca, Bankia’nın bütçe üzerindeki etkisi hakkında yorum yapmak için henüz çok erken olduğunu ve İspanya ekonomisinin şu anda çok ciddi dengesizlikler içerdiğini belirtti. İspanya’nın bankalar ve reformlar ile ilgili güçlü bir tavır aldığını da sözlerine ekleyen Rehn,  İspanya’nın bütçe açığı hedeflerini 1 yıl kadar uzatılmasını değerlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

• TCMB Başkanı Başçı’nın dün yaptığı açıklamalarda öne çıkan başlıklar şunlar oldu: “Enflasyondaki tepe nokta Nisan ayında görülmüştür. Mayıs ayında enflasyonda önemli bir düşüş gözlenecektir. Yılın son aylarında enflasyondaki düşüş hızlanarak devam edecektir. İç ve dış talep arasındaki dengelenme öngörüldüğü şekilde sürmektedir. Cari açıkta Ekim 2011’de başlayan iyileşme eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. Büyümenin 2012 yılı boyunca ılımlı seyretmesi öngörülmektedir. Para politikası fiyat istikrarına odaklı kararlı duruşunu sürdürecektir.”

• AB Komisyonu, Yunanistan’da 17 Haziran seçimleri sonrası kurulacak hükümetin, acil yardım alabilmek için kararlılıkla bütçe kesintilerine devam etmesi gerektiğini bildirdi. AB Komisyonu, Yunanistan’ın AB ve IMF ile imzaladığı ikinci memoranduma ilişkin değerlendirme raporunda, ikinci ekonomi ve kalkınma programının uygulanmasının artık yüksek risk taşıdığı uyarısında bulundu. Raporda, Yunanistan’ın bütçe açığını kapatması hedefine dikkat çekilerek, Yunanistan’ın gelecek aylarda ek harcama kesintileri yapmak zorunda olduğu vurgulandı. Yunanistan’ın kredi taksitlerini bundan sonra da alabilmesi için reformları hızlandırması gerektiği kaydedilen raporda, programın başarıya ulaşmasının, ikinci kredi anlaşması çerçevesinde kalkınma odaklı yapısal reformların hızlı bir şekilde uygulanmasına bağlı olduğu ifade edildi. Raporda,  Yunanistan’ın iç deflasyon yoluyla rekabet gücünün arttırılması gerektiği tavsiyesinde bulunan AB Komisyonu, Yunanistan’da yapılacak 17 Haziran seçimlerinin sonucuna göre Troyka’nın Atina’yı ziyaret edip etmeyeceğine karar verileceğini bildirdi. Yunanistan’da kamu alımları ve vergi reformlarında yetersiz ilerleme sağlandığı tespitinde bulunan komisyon, buna ek olarak, özelleştirme reformlarının piyasadaki olumsuz şartlardan dolayı yetersiz olduğunu kaydetti.

31 Mayıs Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

 

Avrupa borsaları, Avrupa Merkez Bankası’nın İspanya’nın bankacılık sektörüne yönelik düzenleme planını reddettiğine yönelik haberlerle birlikte düşüşe geçti. Almanya DAX yüzde 1.81 değer kaybederek 6.280 puana inerken, İngiltere FTSE 100 yüzde 1.74 düşüşle 5.297, Fransa CAC 40 endeksi ise yüzde 2.24 kayıpla birlikte 3.015 puanla günü kapattı.

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, Bankia’nın kurtarılma planına AMB’nin karşı çıktığına yönelik haberleri yalandı. Ekonomi Bakanı, İspanyol hükümetinin Bankia’ya yönelik Avrupa Merkez Bankası’na herhangi bir yardım planı sunmadığına işaret ederek, dolayısıyla AMB’nin de herhangi bir planı reddetmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

 

İspanya Merkez Bankası Başkanı Miguel Angel Fernandez Ordonez, Euro krizinin, kriz yönetim araçlarının hatalı kullanımı sonucu ortaya çıktığını ifadece ederken, AMB’nin Euro Bölgesi’nin altta yatan problemlerini çözümleyemeyeceğini savundu. Dünyanın gözünün İspanya’nın üzerinde olduğunu belirten Ordonez, ülkesinin en büyük probleminin azalan güven olduğunu dile getirdi. İspanya’nın geleceğinin kısmen, bütçe hedeflerinin tutturulmasına bağlı hale geldiğini vurgulayan merkez bankası başkanı, hedeflenen bütçe konsolidasyonunun çok zor olduğuna işaret etti.

 

ABD

 

ABD piyasaları, Euro Bölgesi’ne yönelik endişeler ve askıdaki konut satışlarının beklentilerin çok altında gelmesiyle birlikte satıcılı bir yön izledi. Dow Jones endeksi günü %0.58 düşüşle 12.419 puandan tamamladı. S&P 500 yüzde 1.43 değer kaybederek 1.313 puana inerken, Nasdaq endeksi ise %1.17 geriledi ve 2.837 puanla kapanış yaptı.

 

ABD’de askıdaki konut satışları dört aydır ilk kez Nisan ayında düşüş kaydetti. Mart ayında 101,1’e aşağı yönlü revize edilmiş olan endeks, Nisan ayında %5,5 düşerek 95,5’e geriledi. Askıdaki konut satışları, bir yıl öncesine göre %14,4 daha yüksek seviyede seyretmekte.

 

Ortadoğu – Asya

 

Japonya’da Aylık Endüstriyel Üretim yüzde 0.2 yükselerek beklentilerin oldukça altında oluştu. Uluslararası ajans ve analistlerin öngörüleri ise 0.5 artış olacağı şeklindeydi. Verinin açıklanmasının ardından Nikkei endeksinde satışlar gözlemlendi. Ayrıca Euro’nun değer kaybetmesi de uzak doğu piyasalarında olumsuz yönde yansımaya devam etmekte.

 

Domain