Anasayfa » 2012 » Haziran
1 Haziran USD / TRY Analizi

Dolar/TL’nin mayıs ayındaki yükselişi dalgalı oldu lakin gerçekten long pozisyonuna sıkı sıkıya tutunabilenler iyi kazanç elde ettiler. Eski zirve olan 1.8578’in geçilmesiyle birlikte hızlı şekilde 1.8659 fibonacci seviyesine ulaşıldı, ama henüz üstünde saatlik kapanış göremedik. Bu aşamada bu seviyeyi baz alan iki adet fiyat bandından söz etmek mümkün, birincisi 1.8579 – 1.8659, ikincisi ise 1.8659 – 1.8762. Satışların derinleşmesi durumunda 1.8514 ve 1.8464, destek seviyelerimizdir.

 

Destek Menkul Değerler

1 Haziran Altın Analizi

Bir önceki analizimizde, 1560 ve 1553 destek, 1570 ve 1577 dirençlerini ön plana çıkarmıştık. Dün hem fiyatlar bu bant içinde kaldı, hem de oluşan testere hareketinde saatlik grafikte belirttiğimiz seviyeler başarıyla çalıştı. Ayrıca 200 saatlik hareketli ortalamanın birkaç kez test edilip kırılamaması, olumsuzluğu körükledi.

Bugün, Altın yatırımcılarının ABD’den gelecek verileri yakından takip etmesi gerekecek. Fiyatları en kuvvetli şekilde etkileyen faktörün QE3 algısı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, FED’in birinci derecede görevleri olan istihdamın artırılması ve işsizliğin düşürülmesine yönelik veriler, sert hareketlere yol açabilir. FED, mevcut koşullar kötüleşmediği sürece yeni parasal genişlemelere henüz sıcak bakmıyor. Bugün için destek/direnç seviyelerimiz 1546.5 – 1552 – 1560 – 1566 – 1572.

 

Destek Menkul Değerler

1 Haziran EUR / USD Analizi

Dünkü bültenimizde, 1.2423 altında olumsuz görüşümüzü koruduğumuzu ve 1.2360 altındaki saatlik kapanışların satış baskısını yeniden artırabileceğini yazmıştık. Devamında, gün içi en yüksek 1.2421 kapanışını yapan paritede satışlar tekrar başladı. Akşam ve gece saatlerinde fiyatların yine 1.2360’a tutunmaya çalıştığını, ancak kırılmasıyla birlikte 1.2323’e kadar sarkmalar görüldüğünü izledik.

Bugün görüşlerimizde herhangi bir değişiklik yok. İyimser bir havanın oluşabilmesi ve alıcıların ortaya çıkabilmesi için 1.2423 üstünde tutunabilen bir piyasa görmemiz gerekir. Gün içi dirençlerimiz 1.2360, 1.2390, 1.2423 ve 1.2506. Geri çekilmelerde 1.23’ün altına inilmesi durumunda volatilite artabilir. Sert satışlar görülür ise 1.2182 major bir destek seviyesi olarak ilerleyen zamanlarda işlev görebilir. 15:30 ve 17:00 saatlerinde açıklanacak önemli veriler piyasayı hareketlendirecektir.

 

Destek Menkul Değerler

1 Haziran Açıklanan Veriler

• ABD’de Orta Batı imalat aktivitesi açısından gösterge kabul edilen endeks Mayıs ayında beklentilerin altında gerçekleşti. Kuruluşun açıklamasına göre satın alma yöneticileri (PMI) endeksi Mayıs ayında 52,7’ye indi. Nisan ayında 56,2 seviyesinde bulunan rakamın 56.5 düzeyine yükseleceği tahmin ediliyordu.

• ABD’de işsizlik başvuruları bir ayın en yükseğine ulaştı. ABD’de işsizlik başvuruları geçen hafta 383,000’e çıkarak beklenenden hızlı arttı. İşsizlik başvuruları 26 Mayıs ile biten haftada 10,000 artarak 383,000’e çıktı. Analistlerin tahminlerine göre, bu verinin 370,000 çıkması bekleniyordu. ABD’de Haftalık Devam Eden İşsizlik sigortası başvuruları 3 milyon 242 bin kişi oldu.

• İngiltere’nin 10 yıllık tahvillerinin faizi %1.621, Fransa’nın 10 yıllık tahvil faizi %2.36 ve Almanya’nın 10 yıllık tahvillerinin faizi %1.254 rekor düşük seviyeye indi.

• ABD’de ADP özel sektör istihdamı Mayıs ayında 133 bin arttı. Beklenti ise artışın 148bin olacağı yönündeydi.

• Yunan ekonomisinin bozulmaya devam etmesi ve tüketici harcamalarının azalmasıyla Yunanistan’da perakende satış hacmi Mart ayında yıllık %14,3’e düştü. Yunan ekonomisinin resesyonunun 5.yılında Yunan halkı harcamalarının büyük bir bölümünde önemli kısıtlamalar yaptı. Yunan halkının mobilya ve ev eşyaları harcamaları %25,4’ten %18,8’e indi.

• Fransa Nisan Tüketici Harcamaları %0,6 ile beklentilerin üstüne çıkarken Nisan ÜFE değişmedi, yıllık ÜFE ise 2.7 oldu.

• Almanya’da Nisan ayı İşsizlik Oranı %5,4 ile beklentilerin altında ve olumlu gerçekleşti. Ayrıca, Almanya’da Nisan Perakende Satışları %0,6 oldu (beklenti: %0,1).

• İspanya’da cari işlem dengesi -3.2 milyar euro ile bir önceki aya göre daralma gösterdi.

• İtalya’da Mayıs ayında AB-Uyumlu TÜFE aylık ve yıllık olarak değişim göstermedi. İtalya Mayıs ayı TÜFE’si ise yıllık %3,2 oldu.

• Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıl Nisan ayında 9.08 milyar dolar olan dış ticaret açığının bu yılın Nisan ayında 6.6 milyar dolara gerilediğini bildirdi. Buna göre, geçen yılın Nisan ayında 11.87 milyar dolar olan ihracat, yüzde 6,8 artarak bu yılın Nisan ayında 12.67 milyar dolara yükseldi. İthalat ise yüzde 8 azalarak 20.95 milyar dolardan, 19.27 milyar dolara geriledi.

• ABD Haftalık DJ-BTMU İşletme Güven Endeksi -%0,3 ile beklentilerin altına indi. Yıllık bazda ise endeks beklentiler ölçüsünde 1,6 şeklinde oluştu.

• TCMB’nin açıklamalarına göre, bankanın toplam rezervleri 25 Mayıs haftasında 91 milyar 645 milyon dolar oldu. Bankalardaki toplam mevduat 18 Mayıs itibariyle 653,3 milyar TL, Bankalardaki yabancı para mevduatı 18 Mayıs itibariyle 196,8 milyar TL, Bankalardaki TL cinsi mevduat 18 Mayıs itibariyle 430,05 milyar TL oldu.

• Fransa’da Nisan ayı Tüketici Harcamaları yıllık %0.4 ile beklentiler ölçüsünde geldi.

1 Haziran Ekonomi Haberleri

• Uluslararası Para Fonu IMF, Avrupa Komisyonunun AB bankaları mevduat garantisini ve muhtemel bir yardım fonunu da kapsayan bir bankacılık birliğinin oluşturulması teklifini olumlu karşıladı. Wall Street Journal’ın habere göre, IMF’nin yönetici yardımcısı Nemat Shafik, “Avrupa Komisyonunun teklifi çok memnuniyet verici” diyerek bankaların sermayelendirilmesinde ulusal kaynaklardan bağımsız bir ortak havuz fikrini desteklediklerini duyurdu.

• Uluslararası Finans Kuruluşu IIF’nin Başkanı Charles Dallara, Hollanda’nın bir günlük gazetesine yaptığı açıklamada, İspanya’nın borç yükünün, muhtemel bir yapılandırma durumunda özel sektör katılımı için çok büyük olduğunu söyledi. Dallara ayrıca, İspanya’nın borcunun yeniden yapılandırılmasının ‘arzu edilmediğini, uygun ve gerekli olmadığını’ da sözlerine ekledi. Dallara, İspanya’nın borç yardımına ihtiyacı olmadığını, sorunun çözümünün devlet ve bankalar arasındaki problemli bağların kesilmesinde yattığını belirtti.

• Fransa Maliye Bakanı, Euro tahvillerinin Almanya ile yapılacak ‘canlı konuşmaların’ odağı olduğunu söyledi. Bakan, bankaların sermayelendirilmesi konusunda Almanya ile mükemmel bir anlaşmaya henüz varmadıklarına vurgu yaptı.

• Almanya Başbakanı Merkel, krizle mücadele etmek için AB komisyonunun daha fazla güce ihtiyacı olduğunu söyledi. Merkel, krizin Avrupa’nın daha sıkı bir birlik halini almasını gerektirdiğini belirtirken, reformlar için güç ve dayanıklılığa ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi. Alman başbakanına göre, gelecekte AB’de krizleri önlemek için yapısal reformlara gerek duyulacak.

• Cleveland FED Başkanı Sandra Pianalto, Avrupa’nın ekonomik koşullarının ABD ekonomisi için risk oluşturduğunu ifade etti. ABD para politikasının mevcut koşullar altında uygun olduğunu düşünen Pianalto, ekonominin daha çok dönemsel faktörlerden olumsuz etkilendiğini sözlerine ekledi. Düşük istihdam maliyeti ve işgücünün ABD’de üretime katkıda bulunduğunu söyleyen Pianalto, oluşturulan ortamın daha rekabetçi hale geldiğine işaret etti. Cleveland FED Başkanı’na göre Koşullar dramatik şekilde değiştiği takdirde para politikası konusunda açık fikirli olunmalı ve toparlanma, FED’in destekleyici politikasının devamına bağlı. Büyüme tahminleri ise ABD’nin GSYH’sının bu yıl 52.5, 2013 ve 2014’te %3 artması yönünde. Devam eden akomodatif para politikasını desteklediklerini vurgulayan Pianalto, FED’in 2014 yılı faizi ile ilgili sözünün bir taahhüt olmadığını ve değişiklik gösterebileceğini söyledi.

1 Haziran Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

Avrupa borsaları, ABD’den gelen önemli verilerinin bekleneni verememesiyle birlikte günü satıcılı geçirdi. Almanya DAX yüzde 0.26 değer kaybederek 6.264 puana indi. İngiltere FTSE 100 yüzde 0.45 yükselişle 5.320, Fransa CAC 40 endeksi ise yüzde 0.05 artışla birlikte 3.017 puanla günü kapattı.

Avrupa Merkez bankası Başkanı Mario Draghi, temel zorlukların devam ettiğini ancak belirsizlik seviyesinin Kasım ayındaki kadar yüksek olamadığını ifade etti. AB ülkeleri arasında krizin yayılmasını önlemenin, karış karşıya gelinen zorluklardan biri olduğuna işaret eden Draghi, son zamanlardaki türbülansın finansal koşulların belirsizliğini gösterdiğini söyledi. AMB başkanı, bankanın mali cephedeki baskıyı ve hareket yetersizliğini hissedemediğine değinirken, finansal krizin risklerden kaçınmayı dramatik bir şekilde artırdığını dile getirdi.

Draghi, Avrupa Merkez Bankası’nın iflas eden bankalara kredi vermeye devam edeceğini belirtti. Açıklamasında, faaliyetini geçici olarak durdurmuş 4 Yunan bankası olduğunu fakat sermayelendirilmelerinin yapılıp AMB likiditesine yeniden erişim sağlandığını ifade etti. Draghi, ESM’nin, mutabakat anlaşması yoluyla bankaları sermayelendirmek için kullanılabileceğine vurgu yaparken, ESM’nin EFSF’den daha çok kullanılacağı konusunda biraz daha iyimser olduklarını dile getirdi.

 

 

ABD

ABD piyasalarında, istihdam verilerinin olumsuz gelmesiyle birlikte satışlar arttı. İşsizlik başvuruları geçen hafta son bir ayın en yüksek seviyesine çıkması, ADP özel sektör istihdamının 133bin ile beklenenden daha az bir artış göstermesi ve birinci çeyrek büyümesinin yüzde 1.9 ile bir öncekine göre düşük kalması, kötümserleri artırdı.

Dow Jones endeksi günü %0.21 düşüşle 12.393 puandan tamamladı. S&P 500 yüzde 0.23 değer kaybederek 1.310 puana inerken, Nasdaq endeksi ise %0.35 geriledi ve 2.827 puanla kapanış yaptı.

Piyasalar bugün ABD Tarım Dışı İstihdamı ve ayrıca önemli bir makroekonomik gösterge olan İşsizlik Oranı verisini yakından takip edecek.

 

 

Ortadoğu – Asya

Çin’de HSBC İmalat Satın alma Müdürleri PMI Endeksi 48.40 ile bir önceki veriye göre düşüş gösterdi. İmalat PMI ise 50.40 ile negatif algı yarattı. Genel beklenti, verinin 52.20 büyüklüğünde açıklanacağı yönündeydi. Çin’den gelen negatif datalarla birlikte Asya borsalarında ibre satış yönüne döndü. Madalyonun öteki yüzünde ise, Japonya’da Yatırım Harcamaları beklentilerin üzerinde oluştu.

 

Destek Menkul Değerler

Domain