Anasayfa » 2012 » Kasım
30 Kasım USD / JPY Analizi

Gece saatlerinde beklentiler üzerinde gelen Japon Endüstriyel Üretim verisi sonrasında yaşadığı düşüşü çabuk toparlayan usdjpy paritesi gün doğarken 82.506 seviyesinden alıcılı işlem görmeye devam ediyor. Yukarı yönlü hareketin devamın gelmesi halinde 82.800 direnci test edilmek istenecek olan kotasyonda bu direnç kırılması halinde 83.480 seviyesi hedef haline gelebilir. Geri dönüşlerde 81.720 pivot seviyesi hala gücünü korumakla birlikte altına sarkmalarda 80.900 – 80.700 desteklerine kadar gevşemesi teknik olarak mümkün gözükmektedir. Yaklaşan seçim öncesinde parasal genişleme söylemlerinin daha gür seslerle telaffuz ediliyor olması kotasyonun düşüşündeki en büyük engel olmaya devam ediyor.

30 Kasım GBP / USD Analizi

Dün gün içerisinde 1.6000 desteğinden aldığı güç ile 1.6045 direncini zorlayan gbpusd paritesi artık karar aşamasına geldi. 1.6045 üzerinde kalıcı olmayı başarması halinde düşen trend kanalını kırıyor olması bir trend dönüşümünün habercisi olabilir. Bu durumda 1.6080 – 1.6170 dirençleri test edilmek istenecektir. Ancak 1.6045 direncinden geri dönmesi halinde tekrar düşen trend kanal içi hareketi sürdürme eğilimi artacaktır. Bu durumda ise 1.6000 hala pivot seviyemiz olmaya devam etmektedir. Bu seviye altında 1.5975 ilk destek noktamız olmakla birlikte kırılması halinde 1.5910 hedef haline gelebilir. Gün içinde ABD cephesinden gelecek veri akışı kotasyonun volatilitesini artırabilir.

 

Destek Menkul Değerler

30 Kasım USD / TRY Analizi

Gün doğarken 1.7850 desteği altında 1.7846 seviyesinde işlem görmeye devam eden usdtry paritesi dünkü satışının devamın gelmesi halinde zaten düşüş trendi içerisinde işlem görmesine binaen 1.7800 desteğine kadar geri çekilmesi mümkün gözükmektedir. Trend desteği olması itibari ile kırılması güç olan 1.7800 desteği kırılması halinde 1.7725 seviyesine kadar düşüş beklenmelidir. Yukarı yönlü hareketlerde ise öncelikle 1.7850 takip edilecek olup kırılması halinde 1.7900 ve üzerinde 1.7950 dirençleri hedef haline gelecektir. Gün içinde Türkiye Ticaret Açığı verisi ile ABD verileri kotasyonunun hareketlenmesine neden olabilir.

30 Kasım Altın Analizi

Güne 1725 pivot seviyesi üzerinde başlangıç yapan sarı emtia, bu seviyeyi aşağıya kırmadığı sürece yukarı yönlü hareketini sürdürme eğiliminde olup, 1738 direncini hedef alacaktır. Bu direnç kırılması halinde ise 1748 seviyesi gün içinde test edilebilir.  Geri dönüşlerde 1725 pivot seviyesi takip edilerek kırılması halinde satışların artması ve bu durumda 1705 ana desteğine kadar gevşemesi mümkün olabilir.  Bu destek altında 100 günlük ortalaması olan 1695 seviyesi önem kazanacaktır. Gün içinde ABD verilerine göre kotasyonun hareket düzeyi artabilir.

 

 

Destek Menkul Değerler

30 Kasım EUR / USD Analizi

Yükselen kanal içerisinde işlem gören eurusd paritesi gün doğarken 1.2992’den fiyatlanmaktadır. Dünkü analizimizde bahsettiğimiz 1.3025 direncine 10 pips kala tekrar geriye dönen kotasyon 1.2951 desteğinden aldığı güç ile tekrar yukarıyı zorlamıştır. Yukarı yönlü hareketler 1.3025 direncinin kırılması halinde artabileceği ve bu durumda 1.3080 hedefine hareketin devamının gelmesi beklenemelidir. 1.3025 geçilemediği sürece 1.2951 desteğine kadar gevşemeleri normal karşılamak gerekmektedir. Bu destek seviyesi kırılması halinde satışların artabileceği ve bu durumda 1.2875 ve altında 1.2830 desteklerine kadar düşüşler teknik olarak mümkün gözükmektedir. Gün içinde AMB başkanı Draghi’nin konuşmaları ve gelecek olan veri akışına göre par-itenin volatilitesinin artması beklenebilir.

30 Kasım Açıklanan Veriler

Açıklanan Veriler

•İstanbul Altın Borsası’nda (İAB) İAB Endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,33 değer kazandı,altının kilogramı kapanışta 99 bin 70 lira oldu.
•Japonya’da yıllık Perakende Satışlar verisi önceki seviyesi olan %0,4 düzeyinden % -0,7 seviyesine düşmesi beklenirken, beklentilerden daha fazla gerileyerek % -1,2 olarak açıklandı.
•Almanya İşsizlik Oranı verisinde  % olarak geçen ayki düzeyi olan %6,9 olarak açıklanırken, sayısal olarak ise 19000 düzeyinden azalarak 5000 kişi oldu.
•Euro Bölgesi Tüketici Güveni verisi -25,7 düzeyinden beklentiler dahilinde düşüş göstererek -27,0 olarak açıklandı.
•İtalya’nın 10 yıllık tahvil ihalesinde faiz oranı önceki seviyesi olan %4,92 seviyesinden azalış göstererek %4,45 olarak açıklandı.
•ABD çeyreklik GSYH (GDP) verisi önceki seviyesi olan %2,0 düzeyinden %2,8 seviyesine yükselmesi beklenirken, beklentiler altında kalarak %2,7 olarak açıklandı.
•ABD Devam Eden İşsizlik Başvuruları verisi 3357 K düzeyinden 3323 K seviyesine düşmesi beklenirken, beklentiler üzerinde düşüş göstererek 3287 K olarak açıklandı.
•ABD İstihdam Talepleri verisi önceki seviyesi olan 416 K’dan 390 K düzeyine gerilemesi beklenirken, beklentilerin üzerinde olacak şekilde 393 K olarak açıklandı.
•ABD Beklemedeki Ev Satışları aylık verisi önceki seviyesi olan %0,4 düzeyinden %0,8 seviyesine yükselmesi beklenirken, beklentilerin üzerinde artış göstererek %5,2 olarak açıklandı.

30 Kasım Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

Avrupa endeksleri, ABD Kongresinin mali uçurum konusunda anlaşmaya varacağına ilişkin iyimserliğin gittikçe artması ve beklentilerin üzerinde gelen ABD verilerinin etkisi ile son üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi % 1.16 yükselerek, 276.31 puana çıktı. Alman Dax Endeksi %0,78 değer artışı ile günü 7400,96 puandan tamamlarken, İngiliz FTSE 100 Endeksi ise 67,02 puan yükselişle gün sonunda 5870,30 puana ulaştı. Fransız Cac 40 Endeksi ise %1,53 yükselişle Avrupa’nın  en çok getiri elde eden endeksleri arasına girdi ve gün sonunda 3568,88 puana ulaştı.
Euro Bölgesi’nde ekonomik güven Kasım ayında, bölgenin son dört yılda ikinci kez resesyona girmesi ve liderlerin borç krizini kontrol altına alma yönünde çalışmalarda bulunmasına karşın, beklenmedik bir artış gösterdi. Euro Bölgesi ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinin ardından üçüncü çeyrekte de negatif büyüme göstermesi ile birlikte resesyona girdi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bu hafta, AB Bölge ekonomisinin bu yıl % 0.4 ve gelecek yıl % 0.1 daralacağı tahmininde bulundu.
Kredi dercelendirme kuruluşu Fitch, Hırvatistan’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu BBB-, yerel para birimi cinsinden notunu da BBB olarak teyit etti. Fitch, kredi notlarının görünümünü de Durağandan Negatif’e
revize etti.
Almanya’da işsizlik, Avrupa borç krizinde şirketlerin daha fazla yatırım yapmaması ve ekonomik büyümeyi durdurmasının ardından Kasım ayında yükseldi ve böylece, yükselişini sekizinci aya taşıdı. Ülkede işsiz sayısı Kasım ayında, 5,000 artarak 2.94 milyona çıktı. Aynı dönemde, işsizlik oranı ise % 6.9’da kaldı. İşsizlik oranı Eylül ayında, son üç yılda ilk kez artış göstermişti. Avrupa’nın en büyük ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde % 0.2 büyüdü, ancak son veriler, ekonomik büyümenin dördüncü çeyrekte durabileceğini işaret ediyor.
Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında Yunanistan’a kurtarma kredilerini geri ödemesi için ekstra zaman tanıyan ve tahvil geri almasına izin veren planı açıklamaları ardından, Yunanistan tahvillerini geri almak için yatırımcılarla görüşmelere başlıyor. Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras, tahvil geri alımı konusunda hükümetin, detayları önümüzdeki hafta yatırımcılara vereceği teklifle açıklayacağını söyledi. Yetkililer, pazarlığa sunulacak fiyatların “piyasa kapanışındakilerden daha yüksek olmaması” gerektiği konusunda hemfikirler.

 

ABD

New York Fed Başkanı William C. Dudley, merkez bankasının varlık alımını artırıp artırmamasını düşündüğünde karar vermeden önce “kabul edilemez” boyuttaki işsizlik oranına bakması gerektiğini belirtti. Dudley, “2013 yılında tahvil alımına devam edip etmememiz gerektiğine karar verirken işsizlik ve enflasyon görünümünü dikkate alacağım” dedi ve “Fed’in kurumsal araçlarının el verdiği mümkün mertebede maksimum istihdam ve fiyat istikrarı için her şeyi yapacağını, bunun için başlanan yolda devam edileceğini” belirtti.

Diğer taraftan, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, dün yaptığı açıklamada Fed’in işsizliği düşürme peşinde koşmayı bırakması gerektiğini ve “yegane görevi” olan fiyat istikrarını sağlamaya konsantre olması gerektiğini belirtmesi Fed içinde görüş ayrılıklarının derinleştiği şeklinde yorumlandı.

ABD ekonomisi bu yılın üçüncü üç aylık döneminde, daha dar dış ticaret açığı ve stoklardaki artışların tüketici harcamalarındaki daha küçük çaplı artışa ağır basması sonucu üçüncü çeyrekte yüzde 2.7 büyüdü.

 

Ortadoğu – Asya

Şanghay Bileşik Endeksi 2,000 puanın altına düştüğünden beri gerilemeye devam ediyor. Gösterge endeks %0,51 kayıpla gün sonunda 1963,49 puana ulaştı. CSI 300 Endeksi de % 0.63 düşüşle 2,115.68 puana geriledi. Hang Seng China Enterprises Endeksi % 0.86 yükselişle 10488,10 puana ulaşırken gelecek için umut verdi. Japon Nikkei endeksi ise Japonya’da önümüzdeki ay yapılacak seçimleri kazanarak iktidara geleceği tahmin edilen Liberal Demokrat Partisi’nin lideri Shinzo Abe’nin “Japonya Merkez Bankası’na enflasyon % 2’ye ulaşıncaya kadar sınırsız parasal genişleme çağrısı yapması” sonrasında %1 e yakın yükseliş kaydetti ve günü 9400,88 puandan kapadı. Muhalefet lideri Abe, BOJ’un enflasyon % 2’ye ulaştıktan sonra para politikasını sınırlayabileceğini, kamu yatırımlarının enflasyon beklentisi yaratarak yen’i zayıflatacağını ve hisseleri destekleyeceğini savundu.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors (S&P), Çin’in kredi notunu AA-/A-1 olarak teyit etti, not görünümünü ise durağan olarak belirledi.  S&P açıklamasında, “Çin’in istisnai büyüme görünümü, güçlü dışsal varlık pozisyonu, ılımlı kamu borçluluğu, hükümetin kredibilitesinin kilit destekleyici unsurları arasında bulunduğunu” söyledi. Olumsuz yanları olarak ise “düşük ve orta gelirlilerle ilgili problemler ve sınırlı bilgi akışı olarak gösterildi”. Ancak sıkıntılara rağmen, güçlü unsurların denge oluşturduğunu belirtilen açıklamada, ”Not, Çin’in güçlü ekonomik büyüme potansiyelini, kuvvetli dışsal pozisyonunu ve hükümetin görece sağlıklı mali pozisyonunu yansıtmaktadır” ifadesine yer verildi.
Japonya’da perakende satışlar Ekim’de otomobil ve televizyon satışlarındaki düşüşün etkisiyle son 11 yılın en büyük  gerilemesine işaret ederek, hükümet üzerindeki resesyon eşiğindeki ekonomiye daha fazla teşvik uygulaması baskısını artırdı.

 

Destek Menkul Değerler

Domain