Anasayfa » 2012 » Aralık
31 Aralık Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

 

2012 yılının son iş gününde, yılbaşı tatili nedeniyle Almanya piyasaları tüm gün kapalı, diğer Avrupa borsaları yarım gün işlem görecekler.

Gallup şirketinin anketine göre, ekonomik krizin psikolojik etkileri Avrupalılar üzerinde hala hakim, 2013 yılı ile ilgili karamsarlık havası seziliyor. Hafta sonu ECB’ den Wiedmann da verdiği röportajda krize sebep olan etkenlerin hala ortadan kalkmadığına dikkat çekmiş ve kriz yorgunluğundan bahsetmişti. Wiedmann, ECB’ nin ülke tahvil alımının istikrar riskleri taşıdığını ve para politikası ile maliye politikasının birbirine karışması tehlikesi oluşabileceğini belirtti. Euro Bölgesi’ nin dördüncü büyük ekonomisi İspanya’ nın başbakanı Rajoy, ekonomideki gerilemenin altıncı yılına girildiğini belirtirken 2013 yılının da İspanya için çok zor olacağını söyledi. İşsizliğin 26 % seviyelerinde gezdiği, finansman sorunları yaşayan, resesyonda olan İspanya’ da Rajoy yardım talebinde bulunmayacağız dese de 2013’ de yardım çağrısında bulunması kimse için sürpriz olmayacaktır.

Berlusconi’ nin tekrar siyasete döndüğünü ve seçimlerde aday olacağını açıkladığı günden beri İtalya’ da hareketli günler yaşanıyor. İstifa eden İtalya Başbakanı Monti, 24-25 Şubat’ ta yapılacak seçimlerde başkanlığa aday olduğunu açıklarken, başlattığı reformları sürdürmek istediğini belirtti. Fransa’ dan gelen haberlere bakacak olursak, Cumhurbaşkanı Hollande’ ın önemli seçim vaatleri arasında yer alan “Varlık Vergisi” nin Anayasa Konseyi tarafından iptal edildiğini görüyoruz.

ABD

 

ABD’ de mali uçurum çözümsüzlüğü kaldığı yerden devam ediyor; teklif üstüne teklif, toplantı üstüne toplantı yapıldı ama hala net bir sonuç ortaya konulamadı. Cumartesi günü açıklama yapan Obama; “ bir kaç gün içerisinde her Amerikalının ödediği vergilerin yükseleceği bir dönemeçteyiz. Her Amerikalının maaşı azalacak. Bu da ekonomimiz için atılacak yanlış bir adım olur” dedi. Demokratlardan Reid’ in yaptığı son açıklamaya göre, mali uçurum konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında hala çok önemli fikir ayrılılıkları mevcut.

Uçurum korkuları ile Wall Street de düşüşler sürerken, son 2 ayın en sert çekilmelerini görüyoruz. Mali uçurumda anlaşma sağlanamaması halinde yılbaşında 600 milyar doların üzerinde vergi artırımları ve harcama kısıntıları devreye girecek. Kongre Bütçe Ofisi’ ne göre, mali uçurum 2013 yılı başlarında ekonomik yavaşalamaya neden olabilir. Bu endişenin tüketicelere çoktan yansıdığını ve belirsizlik ortamının şimdiden harcamalarda düşüşe neden olduğunu görüyoruz.

Ortadoğu – Asya

 

Yılbaşı tatili nedeniyle Japonya piyasalarının tüm gün kapalı olduğunu hatırlatalım.

2012’ nin büyük bir kısmında değer kaybeden Çin borsası, Aralık ayında 12 % yükselerek hızlı bir dönem geçirdi. Son çeyrekteki üretim ve sanayi verilerin olumlu olması yatırımcıların borsaya hücum etmesini sağladı. Çin’ de yönetimin değişmesinin belirsizliği azaltmasıyla beraber Çin Merkez Bankası’ nın kolaylaştırıcı para politikası ve hisselerin ucuz fiyatlanmış olması Çin borsasının 2013 yılında da ciddi değer kazanabileceğine işaret ediyor.

Japonya borsasına bakacak olursak, geçtiğimiz Cuma günü Nikkei’ nin son 21 ayın zirvesini görürken, en karlı yıl olan 2005’ i de geride bıraktığını gözlemledik. Abe’ nin agresif parasal genişleme politikası JPY’ nin değerini yitirirken ihracatçı firmaların hisselerini de güçlendiriyor. Son gelen haberlere göre, Japonya hükümeti yabancı tahvillere yatırım yapacak bir fon kurmayı amaçlıyor. Öyle görünüyor ki, enflasyonist politika çerçevesinde piyasadaki tüm tahviller yeni kurulacak fon ile satın alınacak ve piyasaya bol bol likidite enjekte edilecek.

31 Aralık Açıklanan Veriler
  • JPY   Tokyo Çekirdek TÜFE      (Yıllık)  Açıklanan: -0,6 %   Beklenti: -0,5 %        Önceki: -0,5 %
  • JPY   Perakende      Satışlar (Yıllık)  Açıklanan: 1,3 %   Beklenti: 1,2      %   Önceki: -1,2 %
  • EUR   Fransa TÜFE      (Aylık)   Açıklanan: 0,2 %   Beklenti: 0,0      %   Önceki: -0,1 %
  • TRY   Türkiye Ticaret      Açığı   Açıklanan: -7,20 B   Beklenti: -6,50      B   Önceki: -5,51 B
  • ABD   Chicago      PMI   Açıklanan: 51,6   Beklenti: 51,2        Önceki: 50
  • ABD   Bekleyen Konut      Satışları   Açıklanan: 1,7 %   Beklenti: -0,3      %   Önceki: 5,0 %

 

31 Aralık GBP / USD Analizi

1,6174 seviyelerinden hafta açılışını yapan paritenin, bu seviyelerde tutunamayarak geri çekildiğini görüyoruz. Son 3 günde, GBPUSD’ nin kendisini trend içine atma çabası görülüyor, fakat henüz başarılı olamadı. Gün içi işlem hacimlerinin düşük olacağını göz önünde bulundurursak bugün de trend içinde kapanış göremeyeceğimizi söyleyebiliriz. Parite için pivot seviyemiz 1,6150. Yukarı yönlü harekette 1,6180 görülme ihtimalleri var. Pivot seviyesinin altına sarkmalar olursa 1,6125 seviyelerine kadar satışlar görebiliriz.

 

Destek Menkul Değerler

31 Aralık USD / TRY Analizi

Hafta açılışını 1,7875 lerde yapan USDTRY’ nin daha sonra kademeli olarak yukarılara taşındığını görüyoruz. Yukarı yönlü hareketin devamında 1,7920 seviyeleri görülebilir, bu seviyelerde birbirine yakın duran hareketli ortalamalar dolayısıyla paritenin daha da yukarılara taşınacağını düşünmüyoruz. Paritede pivot seviyemiz 1,7900, bu seviyenin altında kaldığı müddetçe paritede satış baskısı görülebilir. 2012 yılını Amerikan Doları karşısında değerli olarak kapatmak isteyen TL’ nin yılın son gün kapanışını da 1,7900 altındaki seviyelerde yapması muhtemel. Parite için destek seviyemiz 1,7850.

 

Destek Menkul Değerler

31 Aralık Altın Analizi

Mali uçurum açıklamaları ile yön bulmaya çalışan paritenin, uzun süredir yatay hareketler ile 1650 – 1665 seviyeleri arasında gezindiğini görüyoruz. Mali uçurumdan net bir sonuç çıkmaması, sürekli yeni teklifler ile yeni toplantıların yapılması nedeniyle XAUUSD de net bir yön beliremedi. Pivot seviyemiz 1661 hala önemini koruyor. 1661’ in üzerindeki seviyelerde 1665 lerin test edildiği, 1661 altı seviyelerde ise 1650 lerin test edildiğini görüyoruz. ABD den bugün de net bir açıklama gelmediği takdirde aynı hareketleri parite üzerinde tekrar izleyebiliriz. Destek noktamız 1635 de yer alırken, direnç noktamız 1673 de oluşmaktadır.

 

Destek Menkul Değerler

31 Aralık EUR / USD Analizi

1,3150 – 1,3290 bandında hareket eden EURUSD paritesinin, işlem hacimlerinin düşük geçtiği bugünlerde henüz bant dışına kendini atamadığını görüyoruz. Parite için pivot seviyemiz 1,3200. EURUSD senenin son işlem gününde 1,3200 üzerinde kalıp 2012 yılını bu seviyelerde kapatmak isteyecektir. Pivot seviyesinin üzerinde fiyatlar olduğu müddetçe yönümüz yukarı, yukarıda 1,3250 seviyeleri test edilebilir. Pivot seviyesinin altına sarkmalarda, paritede satış baskısı hissebilebilir ve 1,3175 ve 1,3160 seviyelerine kadar satış görülebilir. Yılbaşı tatili nedeniyle Almanya piyasalarının tüm gün kapalıyken diğer Avrupa borsalarında yarım gün işlem yapılacağını hatırlatalım.

Destek Menkul Değerler

31 Aralık USD / JPY Analizi

Cuma günü 86,63 zirvesinden kar satışları ile geri çekilen USDJPY paritesi hafta açılışını 85,79 seviyesinden yaptı. Daha önce belirttiğimiz 85,70 pivot seviyesi önemini koruyor. USDJPY,kendisini tekrar 86,00 seviyelerinin üzerine atmak isteyecektir, yukarı hareketin devamında 86,60 tekrar test edilebilir ve yine tepki görebiliriz buradan, dikkat edilmeli. Satış baskısının hissedilmediği paritede Japonya piyaslarının da kapalı olduğu bugün yeni zirveler görmek zor olacaktır.

 

Destek Menkul Değerler

27 Aralık Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 
2012 yılının sonlarına yaklaşırken Euro bölgesinde olumlu hava hakim, neredeyse kimse Euro Bölgesi’ nin dağılma ihtimalinden söz etmiyor. Dolayısıyla Avrupa’ nın güzel bir Noel geçirdiğini söyleyebiliriz. Euro Bölgesi için hala çözüm bekleyen sorunlar olmasına karşın, bu sorunları öteleyebilmeyi başardıklarını söyleyebiliriz. Euro Bölgesi, artık bu senenin başındaki gibi kırılgan değil, 2013 hedeflerinin başında istikrarı sağlamak geli yor. Euro Bölgesi’nin geri dönüşünü sağlayan etkenlerden başlıcaları; Avrupa Birliği’ nin Nobel Barış Ödülü’ ne layık görülmesi ve üye ülkelerin aynı gemide olduklarının bir kez daha farkına varmalarıdır. Angela Merkel’ in Brüksel’ de yaptığı konuşmada, ortak çaba gösterilmesi gerektiği ve gösterilmediği taktirde Avrupa’ nın dünyanın diğer ülkelerinden geri kalacağını söylemesi de önemli farkındalıklar olarak kayda geçti. İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, son açıklamasında İspanya’ nın bir yardıma ihtiyacının olmadığını ve Avro bölgesindeki bankaların ECB tarafından tek elden denetlenecek olmasının çok önemli bir karar olduğunu belirtti. Euro Bölgesi için 2012 yılının artılarından biri de tek kontrol noktasından banka denetimi olduğunu söyleyebiliriz.

Zayıf ve hacimsiz piyasanın gülen tarafı EURUSD olarak görünürken, EURO’nun son dönemde CAD, NZD ve AUD gibi para birimlerine karşı güçlendiğini görüyoruz. Mali uçurum kaygılarının EURUSD için ilk başta olumsuz olma ihtimaline rağmen, EURO’ nun şimdilik piyasadaki güvenli liman ihtiyacını karşıladığını söyleyebiliriz.

ABD

Obama, mali uçurum görüşmelerine devam etmek için Hawaii’ deki tatilini yarıda bırakarak Washington’ a geri döndü. Bugün, Kongre yeniden toplanacak ve görüşmelerde mali uçurum konusuna geçici bir çözüm bulunarak, bu sorunun yarattığı olumsuz etki bir kaç hafta ertelenebilir. Piyasa gergin bir şekilde, mali uçurum konusunda somut adımlar ve çözüm bekliyor. Piyasayı memnun eden bir çözüm gelmesi halinde piyasada risk iştahında artış olur ve yükselişler görebiliriz, çözümsüzlüğün devamı halinde ise piyasadaki satış baskısı daha da artacaktır.ABD’ deki borsa endekslerinin de günü satıcılı geçirdiğini görüyoruz.

ABD’ deki Noel tatili alışverişi beklenenin aksine düşük satışlar ile geçiyor, perakende satışların artacağı tahmin ediliyordu fakat Mastercard yetkilisinin açıkladığı veriler bu yönde değil. Sandy kasırgasının etkileri piyasada gözlemlenirken son günlerde ABD’ den gelen bireysel silahlanma sonucunda ortaya çıkan katliamlar da Noel tatilinin sönük geçmesine sebep olan etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ortadoğu – Asya
Japonya’ nın yeni başbakanı Abe 26 Aralık tarihi itibariyle göreve başladı. Japonya  Başbakanı  Abe ’ nin iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz, Abe için şimdilik her şey istediği gibi gidiyor. Güçlü JPY’ nin değerinin azaltılması ve 2% enflasyon hedefinin piyasa tarafından kabul edildiği görünüyor. Japonya Kabine Sekreterliği’ nde Suga’ ya göre, Abe’ nin görüşlerini paylaşan ve politikalarını gerçekleştirebilecek biri yakın zamanda Japonya Merkez Bankası’ na atanabilir.Görünüşe göre 2013 yılı, JPY’ nin değerinin daha da azaltıldığı yıl olarak geçecek. USDJPY paritesi 2 sene önceki zirveleri tazelerken ve EURJPY paritesi de 17 ay önceki zirveleri tazeliyor. Abe’nin açıklamalarına ve politikalarına bakalırsa JPY paritelerinde 2013 yılında yeni zirveler görülecek gibi duruyor.

Çin’in Bej Kitap raporuna bakarsak, ülkedeki ekonomik topalanma dengesiz, 2012 yılındaki genişleme yaklaşık olarak 7,9% olacağı tah-min ediliyor ve bu sınırlı toparlanma 1999’ dan bu yana en zayıf gen-işleme hızını gösteriyor, 2013 büyüme tahmini ise 8,4 %. Altın vadelileri, yeni Japon hükümetinin ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için ilave tedbirler alacağı söylentilerinin artmasıyla New York işlemlerinde yükseliş kaydettiği gözlemlendi.

27 Aralık Açıklanan Veriler
  • ABD Kırmızı Kitap (Aylık) Açıklanan:      0,00%    Önceki: -0,20 %
  • ABD S&P/CS HPI Karma-20 (Yıllık) Açıklanan: 4,3%        Beklenti: 4,0 %   Önceki: 3,0%
  • ABD Richmond Üretim Endeksi  Açıklanan: 5       Beklenti: 12    Önceki: 9
  • ABD 6 Aylık Bono İhalesi  Açıklanan: 0,13      %   Önceki: 0,09 %
27 Aralık GBP / USD Analizi

50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların üzerinde seyreden parite, kendini yükseliş trendi içerisinde atma çabasında. 11:30’ da BBA Mortgage Onayları verisi açıklanacak, önceki aydan biraz daha olumlu olarak 34,6 bin bekleniyor, sürpriz bir rakam açıklanması halinde paritede etkisi görülebilir. Bunun haricinde gün içerisinde ABD den açıklanacak veriler takip edilmeli. 1,6100 altına sarkmalar olduğu taktirde 1,6050 lere kadar satışlar görülebilir, 1,6065 de güçlü desteğimiz bulunuyor. Paritede 1,6150 üzerinde fiyatlar görürsek trend içerisine girdiğini söyleyebiliriz ama yükselen trendini devam ettirebilmesi için günlük grafikte 1,6150 üzerinde kapanışlar görmemiz gerekir.

 

Destek Menkul Değerler

Domain