Anasayfa » 2013 » Ocak
31 Ocak Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

Daha önceki yardım taleplerinde Merkel engeline takılan Güney Kıbrıs, bu sefer istediği yardım paketine çok yakın. Almanya’ nın Rum kesimine yardımda isteksiz davranmasının nedeni Ada’ daki vergi kaçakçılığı ve Rusya’ nın kara para akladığı iddiaları. Rum kesiminde ekonominin yeniden ayağa kalkması için 17,5 milyar Euro gerektiği ve Rum bankalarını iflastan kurtarmak için 10 milyar Euro’ nun yeterli olacağı söyleniyor. Bununla birlikte AB’ nin yapacağı yardımın 8 milyar Euro olacağı iddia edildi. Ayrıca Almanya, yardım paketini onaylamadan önce özelleştirmelerin vakit kaybetmeden yapılmasını istiyor.

Bütün eleştirilere rağmen Kredi Derecelendirme Kuruluşları değerendirmelerine devam ediyor ve gördükleri doğruları açıklıyor. Fitch yöneticilerinden Riley, İngiltere’ nin ekonomik ve mali görünümünün kötüye gittiğine dikkat çekerek İngiltere’ nin ciddi bir not indirimi riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Fitch’ in görüşlerini teyit eden IMF başekonomisti Blanchard da, İngiltere’ nin uyguladığı kemer sıkma önlemlerinin ekonomik iyileşmeye engel olduğunu belirtti. Davos’ da konuşan Başbakan Cameron ise kemer sıkma programının devam edeceğini belirtmişti.

İspanya ekonomisi 2012 yılının son çeyreğinde 1,8 % daralarak beklenenden kötü bir performans sergiledi. İspanya’ daki resesyonun derinleştiğini gösteren diğer bir veri ise işsizlik. Ülkedeki işsizlik oranı 26,2 % , işsiz sayısı ise 6 milyon ile son 40 yılın zirvesinde. Bunun yanında Katalonya Özerk Bölgesi, vadesi gelen borçlarını kapatmak için İspanya merkezi yönetiminden 9,07 milyar Euro yardım istedi. İspanya’ daki kriz sadece merkezi yönetimde değil tüm ülkede hissediliyor. Avrupa Birliği’ nden yardım istememekte direnen İspanya’ da hükümet teşvik paketi çalışmaları içerisinde. Teşvik paketinden istenilen sonuç elde edilemediği takdirde İspanya’ nın yardım talebinde bulunacağı sonucunu öngörebiliriz.
ABD
Dünyanın en büyük ekonomisi 2012 yılının dördüncü çeyreğinde beklenmedik şekilde daralarak 0,1 % küçüldü. Raporun detayına baktığımızda;kişisel tüketim harcamalarında 2,2 % artış varken raporu eksiye çeken temel olarak savunma harcamalarındaki azalış ve ticaret hacmindeki düşüş. Kötü hava şartları, şirketlerin stoklarını azaltması ve azalan hükümet harcamaları, 2009’ dan bu yana gerçekleşen en kötü büyüme rakamının gerekçeleri olarak gösteriliyor. Bu olumsuz veriye piyasaların tepkisi gecikmedi ve ülkenin 10 yıllık tahvil faizlerindeki artış devam etti.

FED toplantısından sürpriz bir karar çıkmadı, 85 milyar dolarlık tahvil alımına devam edilecek. Küresel finansal piyasalardaki gerginliğin biraz olsun azaldığını belirten komite, ekonomide aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirtti. Faiz oranlarında bir değişiklik yapılmazken ekonomiyi canlandırmak amacıyla alınan tedbirlerin uygulanacağı belirtildi. Para politikası kararları 11-1 oy üstünlüğü ile alındı ve karara karşı çıkan tek üye ise Kansas City Fed Başkanı George oldu. George’ a göre uygulanan politikalar enflasyonu canlandıracak ve ilerleyen dönemde ekonomide dengesizlikler yaratacak.

Ortadoğu – Asya

Japonya, Myanmar’ ın borcunu silme kararı aldı. Myanmar’ daki demokratikleşme, ulusal uzlaşma, ekonomik ve sosyal reform çabalarına destek olmak amacıyla 3,58 milyar dolarlık borç Japonya tarafından silinecek. Myanmr’ ın geçmiş yıllardan kalma 11 milyar dolarlık dış borcu olduğu belirtiliyor.

Çin’ in resmi istatistik kurumunun yayınladığı son verilere göre Çin’ de kırsal kesimlerdeki gelir artışı şehirlerdeki gelir artışından fazla. Bu artışın sebebi; göçmen işçilerin ücretlerinin artması ve hükümetin sosyal güvenlik ağını genişletmesi. Artan kırsal gelirlerin tüketimi ve tüketim odaklı büyümeyi destekleyeceği öngörülüyor.

Çinlilerin Diaoyu, Japonların Senkaku olarak adlandırdıkları Doğu Çin denizindeki adaların kontrolü ile ilgili gerilim artıyor. Abe, Japonya’ nın rekor düzeydeki borcunu finanse etmekte zorlanırken, Çin tehdidine karşı savunma bütçesini artırmaya hazırlanıyor. 11 yıldır ilk kez savunma bütçesini artırmaya karar veren Japonya Savunma Bakanlığı, savunma harcamalarını 0,8 % artırarak 4,68 trilyon Yen’ e, sahil güvenlik bütçesini 1,9 % artırarak 176,5 milyar Yen’ e çıkaracağını açıkladı.

Asya’ nın en büyük ekonomilerinden Güney Kore’ de sanayi üretimi beklentilerin aksine 1,0 % artış gösterdi. Bunun yanı sıra ülkenin cari fazlasındaki iyileşme devam ediyor. 2012 yılının genelinde cari fazla veren Güney Kore 43,25 milyar dolara ulaştı.

31 Ocak Açıklanan Veriler

·        CHF   İsviçre KOF Ekonomik Göstergesi   Açıklanan:1,05   Beklenti: 1,21   Önceki: 1,29
·         EUR   İspanya GSMH (Çeyreklik)   Açıklanan: -0,7 %   Beklenti: -0,6 %   Önceki: -0,3 %
·         EUR   İtalya 10-Yıllık Tahvil İhalesi   Açıklanan: 4,17 %   Önceki: 4,48 %
·         EUR   Euro Bölgesi İşletme ve Tüketici Güven Endeksi   Açıklanan: 89,2   Beklenti: 88,2   Önceki: 87,8
·         USA   Amerika ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği   Açıklanan: 192 K   Beklenti: 165 K   Önceki: 185 K
·         USA   Amerika GSMH (Çeyreklik)   Açıklanan: -0,1 %   Beklenti: 1,1 %   Önceki: 3,1 %
·         USA   Amerika Faiz Oranı   Açıklanan: 0,25 %   Beklenti: 0,25 %   Önceki: 0,25 %
·         NZD   Yeni Zellanda Faiz Oranı   Açıklanan 2,50 %   Beklenti: 2,50 %   Önceki: 2,50 %

31 Ocak GBP / USD Analizi

Dünkü olumsuz ABD verilerinin etkisini GBPUSD paritesinde de görüyoruz. Tepki alımları ile toparlanma aşamasında olan parite tekrardan 1,5800 seviyelerine ulaştı. 1,5800 parite için psikolojik seviye. Toparlanma hareketinin devamı için fiyatların bu seviye üzerinde kalması gerekiyor. Yukarı yönlü hareketin devamında 1,5840 direnci karşımıza çıkacaktır, orta vadede ise 1,5900 seviyesi bir diğer direnç noktamız. GBPUSD’ nin 1,5800 altına sarkması sonucunda paritede satış baskısı hissedilebilir ve 1,5750 ye kadar çekilme beklenebilir. 1,5675 desteği, orta vadede güçlü desteğimiz olarak yer almaktadır.

Destek Menkul Değerler

31 Ocak USD / TRY Analizi

USDTRY paritesini incelediğimizde fiyatların 1,7645 – 1,7720 bandında hareket ettiğini görüyoruz. Dünkü ABD verilerinin parite üzerinde etkili olmadığını söyleyebiliriz. 10:00 da Türkiye Ticaret Açığı verisi açıklanacak, -9,00 milyar TL ile bir önceki aya göre daha kötü bir veri bekleniyor ve parite üzerinde etkili olabilir. Yukarı yönlü harekette 1,7720 direncinden sonra 1,7766 direnci karşımıza çıkabilir, aşağı yönlü harekette ise 1,7645 desteğinden sonra 1,7600 desteği yer almaktadır.

Destek Menkul Değerler

31 Ocak Altın Analizi

Tahvil alım programının devam edeceği beklentisi ile yukarı yönlü harekete başlayan Altın’ a bu yolda en büyük destekçi ABD GSMH verileri oldu. Altın fiyatları, ABD ekonomisinin 2012 yılının dördüncü çeyreğindeki beklenmedik daralmayı gösteren veri ile sert bir yükseliş gerçekleştirdi. 1775 üzerinde günlük kapanış gerçekleştiren XAUUSD 1680 seviyelerini deniyor. Yukarı yönlü hareketin devamında karşılaşacağı ilk direnç 1685, 4 saatlik grafikte 1685 üzerinde kapanış gerçekleştirebilmesi önemli. Orta vadede 1695 seviyesi 2. direnç noktamız olarak yer almaktadır. Olası geri çekilmelerde takip edilmesi gereken destek seviyelerimizi 1677 ve 1671 olarak belirtebiliriz. Dün açıklanan ADP tarım dışı istihdam verisi 192 bin ile beklenenden iyi gelmişti, bugün 15:30 da haftalık İşsizlik Sigortası Başvuruları açıklanacak, Altın fiyatlarında etkili olabilir, takip edilmeli.

Destek Menkul Değerler

31 Ocak EUR / USD Analizi

EURUSD 1,3500 direncini aşarak 1,3574 ile son 14 ayın zirvesini gerçekleştirdi. Özellikle Draghi ve Euro Bölgesi ekonomi bakanlarının sürekli dillendirdikleri “krizin en kötüsü geride kaldı” söylemine piyasaların da onay verdiğini ve desteklediğini görüyoruz. Fiyatların bu seviyelerde tutunabilmesi halinde piyasanın beklediği 1,37 rallisi gerçekleşebilir. Gün içerisinde Euro Bölgesi’ nden çok fazla veri akışı olacağını belirtelim, genel olarak verilerde beklentiler olumsuz yönde ve paritede bir miktar geri çekilmelere neden olabilir. Yukarı yönlü hareketin devamında 1,3615 ve sonrasında 1,3680 dirençleri karşımıza çıkmaktadır. Olası düzeltme hareketleri ile geri çekilmeler yaşanabilir, bu durumda destek noktalarımız 1,3540 ve 1,3500 de yer almaktadır.

Destek Menkul Değerler

31 Ocak USD / JPY Analizi

Yükselen trend içerisindeki hareketlerine devam eden USDJPY paritesi 91,40 direncini denese de bu seviyeden tepki satışlarına maruz kaldığını görüyoruz. Gece açıklanan Japonya verilerine bakacak olursak; Ocak ayı üretim verisinin 47,7 ile bir önceki aya göre daha iyi olduğunu görüyoruz. Buna rağmen sanayi üretimi 2,5 % ve ortalama yıllık kazanç -1,4 % ile bekletiden kötü olarak açıklandı. Olumsuz verilere rağmen paritede geri çekilme görüyoruz, hareketin devamında 90,70 ve 90,25 seviyeleri takip edilmesi gereken destek noktalarımız. Olası yukarı yönlü harekette 91,40
seviyesindeki güçlü direncimizi tekrar hatırlatalım.

Destek Menkul Değerler

30 Ocak Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

Temmuz 2012 de İspanya hükümeti, yüklü tahvil satışı sırasında açığa satışı yasaklamıştı. Piyasaların toparlanması ve İspanyol bankalarının fon bulmakta zorlanmaması sonucunda açığa satış yasağının kaldırılması gündeme geldi. Cuma günü açıklanacak kararda, İspanya’ ya duyulan güvenin artmasıyla açığa satış uygulamasının geri gelebileceği bekleniyor. Bunun yanı sıra İspanya hükümeti; büyümeyi desteklemek, istihdam piyasasının toparlanmasını sağlamak ve piyasayı canlandırmak için bir teşvik paketi hazırlıyor. Paket içeriğine göre; şirketlerin devletten kolay kredi alabilmesi sağlanırken ihracatçılara ve genç girişimcilere de vergi indirimi ve teşvik sağlanacak.

İrlanda’ nın batık bankalarından Anglo Irish Bank’ ın kurtarılması için İrlanda hükümeti tarafından ECB’ ye bir plan sunulduğu gelen haberler arasında. Habere göre İrlanda hükümeti ECB’ den, Anglo Irish Bank’ ı 15 yıl boyunca fonlamasını istemiş ve bu plan ECB tarafından reddedilmiş. ECB’ den kredi alamayan hükümetin çareyi finansal piyasalara yönelerek arayacağı gelen bilgiler arasında.

Euro Bölgesi’ nin ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Rehn, her ülkeyi değerlendirirken büyüme görünümünü ve mali alanını hesaba kattıklarını belirtirken, ciddi kötüleşme durumlarında ülkelere verilen bütçe açıklarının düzeltme sürelerinin uzatılabileceğini söyledi. Euro Bölgesi’ nin parçalanma ve Yunanistan’ ın Euro Bölgesi’ nden ayrılma riskinin tamamen ortadan kalktığını ifade eden Rehn, 2012 yılının bölge için belirleyici bir yıl olduğunu ve Euro Bölgesi’ nin esnekliğini kanıtladığını belirtti.
ABD
ABD’ de Kongre harekete geçmezse otomatik harcama kesintileri 1 Mart’ ta başlayacak. Federal bütçede, savunma ve savunma dışı harcamalarda 1,2 trilyon dolarlık kesinti yapılacak. Müdahale edilmediği takdirde kesintilerin GSYİH’ yi 1 % azaltacağı ve işsizliği 1 % artıracağı söyleniyor. Zorunlu harcama kesintilerinin devreye girmesi ile birlikte başka vergi sorunları da ortaya çıkarsa, ABD için yılın ilk yarısı çok riskli olabilir ve bu riskler ekonomik toparlanmayı baskılayabilir.

Bugün günlerden FED günü. Dün başlayan FED toplantısı bugün de devam edecek ve toplantı kayıtları 21:15 de açıklanacak. Faiz oranlarında 0,25 % ile herhangi bir değişiklik beklenmezken asıl merak edilen konu varlık alım programlarının akıbetinin ne olacağı. Bu toplantıdan büyük bir değişim beklenmiyor fakat açıklamaların detayları merak ediliyor. Ekonomik görünümde çok büyük bir değişiklik olmaması nedeniyle varlık alım programlarının daha önce belirlenen seviyede devam etmesi muhtemel, 40 milyar dolar mortgage tahvilleri +45 milyar dolar hazine tahvilleri. Bernanke’ nin, ekonomik toparlanmadan emin olmadan ayağını gazdan çekmeyeceğini tahmin ediyoruz  ve 2014’ e kadar 1,14 trilyon dolarlık tahvil alımı yapılacağı da son gelen haberler arasında. Son toplantı tutanakları kurul içerisinde ayrı fikirlerin olduğunu ortaya çıkarmıştı ve piyasada bir belirsizliğe neden olmuştu. FED üyeleri arasında varlık alım programlarının 2013 yılı içerisinde bitirilmesini isteyen bir blok var. Bugünkü toplantı sonucunda asıl merak edilen konu, bu üyelerin düşüncelerinin devam edip etmediği.

Ortadoğu – Asya

Japonya Ekonomi Bakanı Amari, diğer ülkelerin Yen’ in değerinde yaşanan son düşüşlerin hükümetin deflasyonu sona erdirme çabalarının sonucu olduğunu ve Japonya’ nın ihracatını artırmak için bir devalüasyon olmadığını anladığını belirtti. Japonya’ dan gelen parasal genişleme adımları ile Yen’ in Dolar karşısında son 3 ayda 13 % değer kaybettiğini hatırlatalım. Yen’ deki düşüş ile, yatırımcıların yüksek getirili varlıklara yatırım yapmak için daha ucuz olan Yen ile borçlanmalarına fırsat veren “carry trade”lere olan talebin arttığını görüyoruz.

Asya borsalarına baktığımızda, Japonya’ nın en büyük bankalarının kar açıklayabilecekleri haberi üzerine Asya borsalarının son 1 haftanın en yüksek kazancını kaydettiğini görüyoruz. Diğer yandan İmalatçı Güven Endeksi’ ndeki olumlu gelişme ile son 4 haftanın en büyük rallisini kaydeden Güney Kore Borsası gelişen piyasa hisselerini de yukarı taşıdı. Çin’ de Yeni Yıl yaklaşırken, birçok yatırımcının piyasadan çıkacağı ve likiditenin azalacağı tahmin ediliyor. Buna rağmen, ekonomik veriler iyileştiği için uzun vadede piyasanın yönünün tekrar yukarı olacağı piyasanın beklentileri arasında. Ekonomik verilerdeki iyileşme ile riskli varlıkları tercih eden yatırımcılar sayesinde beklentiler de olumlu olarak etkileniyor.

30 Ocak Açıklanan Veriler

·         EUR   Euro Bölgesi GKF Tüketici Güven Endeksi   Açıklanan: 5,8   Beklenti: 5,7   Önceki: 5,7
·         EUR   İspanya Perakende Satış (Yıllık)   Açıklanan: -10,7 %   Beklenti: -8,9 %   Önceki: -7,8
·         TRY   Türkiye Tüketici Güveni   Açıklanan: 75,80   Önceki: 73,60
·         USD   ABD Kırmızı Kitap (Aylık)   Açıklanan: -0,50 %   Önceki: -0,40 %
·         USD   ABD CB Tüketici Güveni   Açıklanan: 58,6   Beklenti: 64,0   Önceki: 66,7

30 Ocak USD / TRY Analizi

TCMB Başkanı Başçı, enflasyon raporunda 2013 yılı enflasyon tahminini değiştirmeyerek 5,3 % olarak açıkladı.

 

Destek Menkul Değerler

Domain