Anasayfa » 2013 » Şubat
27 Şubat Açıklanan Veriler

·         CHF   İsviçre İstihdam Seviyesi   Açıklanan: 4,12 M   Beklenti: 4,11 M   Önceki: 4,12 M
·         USD   ABD S&P/ Case-Shiller Konut Endeksi   Açıklanan: 6,8 %   Beklenti: 6,7 %   Önceki: 5,4 %
·         USD   ABD Tüketici Güven Endeksi   Açıklanan: 69,6   Beklenti: 60,8   Önceki: 58,4
·         USD   ABD Yeni Konut Satışları   Açıklanan: 437 K   Beklenti: 381 K   Önceki: 378 K
·         NZD   Yeni Zelanda Ticaret Dengesi   Açıklanan: -305 M   Beklenti: 100 M   Önceki: 534 M

27 Şubat Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

İtalya seçimlerinden kesin bir sonuç elde edilememesinin ardından siyasi kriz yaşanacağı endişesi piyasaları sarstı. İtalya’ da banka hisseleri seans başlangıcında aşırı düşüş beklentisiyle işleme açılmamasına rağmen, borsa açılışta 1,6 % geriledi. Bütün tarafların ortak çıkarlar için bazı fedakarlıklar göstermeleri gerektiğini belirten Berlusconi, Merkez Sol koalisyonu ile ittifaka gidebileceği sinyalini verirken 2. bir seçim yapılmasının şimdilik gerekli olmadığını belirtti. Monti’ nin sadece 10,6 % oy alması ise, seçmenlerin Merkel ve kemer sıkmaya karşı oy kullandıkları yorumuna neden oldu.

Financial Times’ ta yer alan habere göre, Fransa hükümetine Bundesbank’ dan uyarı geldi. Fransa’ dan, Euro Bölgesi’ nin öngördüğü bütçe hedefine bağlı kalması istenirken bölgenin 2. büyük ekonomisinin hedeften sapması halinde Euro Bölgesi’ nin mali disiplinine duyulan güvenin azalacağı belirtildi. Fransa’ da derinleşen resesyonun bütçe açığını genişleteceği düşünülürken, Fransa’ nın bütçe açığını 3 %’ e çekmek için 1 yıl ekstra süre istediğini hatırlatalım.

 

ABD

FED Başkanı Bernanke, yıllık savunmasının 1. gününde beklenildiği gibi varlık alım programını savundu. Konuşmanın ana hatlarında; Varlık Alım Programı’ nın faydalarının maliyetinden çok daha fazla olduğu, istihdam piyasasında toparlanma sağlanana kadar parasal genişlemenin devam edeceği ve gerektiğinde parasal genişlemeyi durdurmak için FED’ in gerekli enstrümanlara sahip olduğu belirtildi.

ABD Tüketici Güven Endeksi Şubat ayında toparlanma göstererek 59,6 olarak gerçekleşti. Aralık ayı S&P/ Case-Shiller Konut Değerleri Endeksi 6,8 %’ e yükselirken, Ocak ayı Yeni Konut Satışları’ da 15,6 % artarak 437 bin seviyesine yükseldi. Anlaşılan o ki konut sektörü ekonomik büyümeye katkıda bulunmaya devam edecek.

Küresel bankacılık sektöründe işten çıkarmalar devam ediyor. ABD’ nin en büyük bankalarından JP Morgan, önümüzdeki dönem için 1 milyar dolarlık bir tasarruf planı açıklarken, bu kapsamda 4 bin kişinin işine son vereceğini duyurdu.

Başkan Obama, bir grup vali ile yaptığı toplantıda, harcama kesintilerinin 1 Mart’ ta yürürlüğe girmesi halinde eyaletlerindeki insanların işlerini kaybedebilecekleri uyarısında bulunarak, valilerden Kongre üyelerine harcama kesintilerinin önüne geçecek bir uzlaşma için baskı yapmalarını istedi.

Ortadoğu – Asya

BOJ Başkanı için Kuroda’ yı aday destekleyenlerin sayısı artıyor. Kuroda’ nın doğru kişi olacağını belirten Abe’ den sonra Maliye Bakanı Aso’ dan da destek geldi. Aso haricinde 2 yetkili de Kuroda’ yı aday göstereceğini belirtti. Şu anki başkan Shirakawa, 76 trilyon Yen’ lik varlık alım ve sınırsız banka kredi finansmanı açıklamasına rağmen, enflasyon beklentilerini teşvik etmekte başarısız olmuş ve aşırı teşviğin zararları konusunda uyarılarda bulunmuştu. Kuroda’ nın ise Maliye Bakanlığı döviz biriminde görev alırken de Japonya ekonomisi için uzun yıllardır parasal genişlemeden yana bir tutum sergilediği biliniyor.

Hong Kong yönetimi bugün yıllık bütçelerini açıklayacak. Hükümetin 55 milyar Hong Kong doları (7,1 milyar dolar) fazla açıklaması bekleniyor. Hükümetin, artan gelir farkını önlemek amacıyla, yoksul ve yaşlılara yönelik harcamalarda artışa gideceği gelen bilgiler arasında.

Çin’ den gelen haberler arasında hali hazırdaki gevşek para politikasının sona yaklaştığı belirtiliyor. Çin’ deki likidite şartlarının beklenenden daha gevşek olduğu belirtilirken, Çin Merkez Bankası’ nın kısa vadede faiz oranlarını veya zorunlu karşılıkları ayarlamaya gitmeden tahvil alım satımı yaparak likiditeyi sıkılaştıracağı söyleniyor.

 

27 Şubat GBP / USD Analizi

1,51 seviyelerinde fiyatlanan GBPUSD paritesi güçsüz konumunu koruyor. Hafta açılışını 1,5075 seviyelerinden yaptıktan sonra parite toparlanmaya çalışsa da 1,52 seviyesinin üzerinde fiyatlanamadığını görüyoruz. Gün içerisinde satışların devamı halinde takip edilmesi gereken destek seviyeleri 1,5075 ve 1,50, olası toparlanma hareketi sonrasında 1,5140 ve 1,52 direnç noktaları test edilebilir.

 

Destek Menkul Değerler

27 Şubat USD / TRY Analizi

USDTRY paritesinin 1,8150 seviyesini denediğini fakat buralarda tutunamayarak tekrardan 1,8050 fiyatlarına gevşediğini görüyoruz. Bugünkü ABD verileri ve Bernanke konuşması ile dünkü senaryo tekrar edebilir. Olası geri çekilmelerde takip edilmesi gereken destek seviyelerimiz 1,8030 ve 1,80. Yukarı yönlü hareketin devamında 1,8090 ve 1,8150 dirençleri gün içerisinde test edilebilir. Saat 10:00′ da açıklanacak Türkiye Tüketici Güven Endeksi önemli, pariteye hareketlilik getirebilir.

Destek Menkul Değerler

27 Şubat Altın Analizi

Dün açıklanan olumlu ABD verileri Altın’ ı 1586 seviyesine kadar gevşetse de, Bernanke’ nin Komite’ ye yaptığı savunmada Varlık Alım Programı’ nın arkasında durması ve İtalya’ daki siyasi belirsizlik adeta Altın’ ı yeniden parlattı. Güne 1595 seviyelerinde başlayan Altın, bir ara 1586 desteğini denese de bu seviyeden gelen alımlar ile son dönemin en sert alım hareketlerinden birini gerçekleştirerek 1620 seviyelerine kadar taşındı.  1620 seviyesindeki 100 barlık hareketli ortalamamız güçlü bir direnç vazifesi görüyor, dünkü hareket sonrasında da bu seviyenin üzerinde fiyatlanamadığını hatırlatalım. Bugün açıklanacak ABD Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri’ nde geçen aya göre bir azalma beklenirken, Bekleyen Konut Satışları verisinde beklenti artış yönünde. 17:00′ de Bernanke Komite önünde yine sahne alacak ve savunmasının son gününü gerçekleştirecek. Dünkü senaryo bugün de yaşanabilir. Gün içerisinde takip edilmesi gereken destek seviyelerimiz 1600 ve 1610, yukarı yönlü hareket devam ederse 1620 ve 1634 direnç seviyelerimiz test edilebilir.

Destek Menkul Değerler

27 Şubat EUR / USD Analizi

İtalya’ daki siyasi belirsizlik Euro bölgesi endişelerinin tekrardan konuşulmaya başlanmasına neden oldu. İtalya ve İspanya tahvil faizlerindeki artış da bunu doğruluyor. Bugün 12:10′ da İtalya’ nın 10 yıllık tahvil ihalesi var, önceki faiz oranı 4,17 % idi. Bugünkü ihalenin de yüksek faiz ile gerçekleşme olasılığı yüksek. Bu durum beraberinde EURUSD paritesinde satışları getirebilir. Ayrıca 19:30′ da Draghi’ nin yapacağı konuşma paritenin seyri açısında önemli. ECB Başkanı’ nı, yapacağı konuşmada Euro Bölgesi endişelerini giderecek ve piyasayı bir nebze olsun rahatlatacak söylemlerde bulunabilir, bu da paritenin toparlanmasını sağlayabilir. EURUSD paritesindeki 1,30 ve 1,3030 destekleri güçlü konumlarını koruyor, olası toparlanma hareketi ile 1,3120 ve 1,3180 dirençleri gün içerisinde test edilebilir.

Destek Menkul Değerler

27 Şubat USD / JPY Analizi

91,90 seviyelerinde fiyatlanan USDJPY paritesinin 92,00 seviyelerinde bir türlü tutunamadığını görüyoruz. 92,00 seviyesi parite için psikolojik nokta olarak belirlenebilir, fiyatların bu seviyenin üzerinde tutunabilmesi önemli. 92,00 seviyeleri parite için bir rahatlama olarak algılanabilir ve devamında 92,70 seviyelerine kadar hareket beklenebilir. USDJPY, 92,00 seviyesinin altında kaldığı müddetçe paritede satış baskısı hissedilebilir ve olası geri çekilmeler halinde sırasıyla 91,60 daha sonra 91,00 destekleri test edilebilir.

Destek Menkul Değerler

26 Şubat Açıklanan Veriler

·         CNY   Çin HSBC İmalat PMI   Açıklanan: 50,40   Beklenti: 52,20   Önceki: 52,30
·         EUR   İspanya ÜFE (Yıllık)   Açıklanan: 2,6 %   Beklenti: 2,4 %   Önceki: 3,3 %
·         USD   ABD Chicago FED Ulusal Aktiviteleri   Açıklanan: -0,32   Önceki: 0,25
·         USD   ABD Dallas MB İmalat Aktivite Endeksi   Açıklanan: 2,20   Beklenti: 3,00   Önceki: 5,50

26 Şubat Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

 

Uluslararası piyasalarda ani bir çalkantıya sebep olan İtalya seçimlerinde Berlusconi yarışı önde götürüyor. Resmi sonuçların bugün 14:00 gibi açıklanması bekleniyor. İtalya’ daki sistem Senato ve Temsilciler Meclisi’ nden oluşuyor. Berlusconi, Senato yarışlarını önde götürse de Temsilciler Meclisi için henüz net bilgi yayınlanmış değil. Senato ve Temsilciler Meclisi’ nin farklı koalisyonlar tarafından kazanılması sonucunda kurulacak hükümetin istikrarlı olmayacağı ve siyasi bir kaos yaratabileceği de gelen bilgiler arasında.

Fransa’ da işten çıkarmalar, bankacılık sektöründe devam ediyor. Fransa’ nın en büyük 3. bankası Credit Agricole’ un bu yıl içerisinde 1400 kişiyi işten çıkaracağı belirtildi. Halka açıldığından bu yana 11 yıllık süre içerisinde, 2012 yılında 6,47 milyar Euro ile rekor zarar açıklayan Credit Agricole, 2 yıl üst üste temettü ödemesi yapamamıştı. Bankanın 4. çeyrekte 2,67 milyar Euro zarar ettiği ifade ediliyor.

 

ABD

ABD Başkanı Obama, harcama kesintileri konusunda umutsuz. Kesintilerin yarattığı bilinmezliğin etkilerinin şimdiden hissedildiğini belirten Obama, kesinti yaparak refahlarının artamayacağını bir kez daha yineledi. Otomatik harcama kesintileri 1 Mart’ ta devreye girdiği takdirde 2013 yılı federal bütçesinde 85 milyar dolarlık bir daralma yaratacağı öngörülüyor.

ABD Kongresi’ ne, FED’ in aktiviteleri hakkında bilgi verecek olan Bernanke, savunmasında konut sektörü ve artan istihdam ile birlikte otomobil satışlarını ön plana çıkarmayı planladığı gelen bilgiler arasında. Faiz oranlarının düşük tutulması ve parasal genişleme hamleleri ile konut ve otomobil sektörlerinde iyileşme Bernanke’ nin elini biraz olsun güçlendiriyor.

Parasal genişleme programı ile Fed’ in son 5 yılda finansal sisteme 2 trilyon doların üzerinde likidite enjekte ettiğini vurgulayan Roubini, kredi balonunun şiştiğini ve bunun da sorun teşkil ettiğini belirtti. İlerleyen dönemde enflasyon ya da tahvil piyasasında bir sorun yaşanmayacağını öngören Roubini, asıl sorunun kredi balonu döngüsünde yaşanabileceğini söyledi.
Ortadoğu – Asya

ABD ile Çin arasındaki siber casusluk savaşı kızışıyor. ABD’ de çok büyük miktardaki hükümet verileri ile ABD şirketlerine ait ticari sırların özellikle Çin tarafından çalındığına ilişkin deliller giderek artış göstermesi, ABD yönetimini harekete geçirdi. ABD, Çin yönetimine para cezaları ve başka ticari yaptırımlar uygulayabilir.

HSBC Çin İmalat PMI verisinden kaynaklanan olumsuzluk, Çinli petrol şirketlerindeki yükseliş ile dengelendi. Olumsuz veriye rağmen Çin ekonomisinin hala kademeli bir toparlanma yolunda olduğu belirtilirken,  Çin borsası, 3 gündür ilk kez kazanç sağladı.

Gelen haberlere göre, Japonya Başbakanı Abe, BOJ başkanlığı için Kurodo’ yu seçti, yardımcılık görevi için ise Iwata ismi gündemde. Bu hafta içerisinde Abe tarafından konuyla ilgili açıklama yapılması bekleniyor. Agresif Varlık Alım Programı yanlısı olan bu 2 isim, gelecekte Abe’ nin işini kolaylaştıracağa benziyor.

26 Şubat GBP / USD Analizi

Not indiriminden sonra gelen haberlere göre İngiltere kemer sıkma politikalarını sıklaştıracak. Ekonomik toparlanmanın en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Sabah seansında 08:00′ de BOE Başkanı King’ in konuşması yer alacak ve 12:00′ da Enflasyon Raporu açıklanacak. Olumlu haberler ve açıklanacak politikalar paritedeki toparlanma hareketini destekleyebilir. 1,5200 seviyelerinde fiyatlanan paritede hareketin devamında 1,5270 direnci test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,5140 ve 1,5075 destekleri takip edilebilir.

Destek Menkul Değerler

Domain