Euro Bölgesi 

Avrupa hisse senetleri, gösterge endeks Stoxx Europe 600’ün son 19 ayın zirvesi yakınlarında seyretmesi ile birlikte, ABD’de yılbaşında devreye girecek, mali uçurum olarak adlandırılan otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarını durdurmaya yönelik müzakerelerin kötüye gittiği endişeleri sonucu satış ağırlıklı seyrediyor.
AB Komisyonu, Liberbank, Caja3, Banco Mare Nostrum ve Banco CEISS için sunulan yeniden yapılandırma planlarının AB devlet yardımı kurallarına uygun olduğunu ve uzun vadede bankaların yaşanabilir hale gelmelerine imkan vereceğini vurguladı.
İtalya’nın 10 yıl vadeli tahvilleri, Başbakan Mario Monti’ye gelecek yıl yapılacak seçimler öncesi görevi bırakma yolu açacak bütçe yasa tasarısının Senato’da oylanması öncesi, dört günlük yükselişini tersine çevirerek değer kaybetti.

Yunan tahvilleri, Avrupa Merkez Bankası’nın attığı son adımın ardından Mart 2011’den bu yana en düşük faiz oranına geriledi.
Avrupa Merkez Bankası, dün aldığı kararla, Yunanistan’ın reformlar konusunda attığı adımları ödüllendirmiş ve Yunan tahvillerini teminat olarak kabul etmeye başladığını açıklamıştı.
İsviçre’nin en büyük bankası UBS AG, Hong Kong’da faizlerde manüpülasyon yaptığı suçlaması ile soruşturmaya uğramasının ardından yüzde 1.3 geriledi. Areva SA, 2013 yılı kar hedefini düşürmesinin ardından yüzde 3.5 geriledi.

ABD

Obama yönetiminin yetkilileri iş dünyası ve finansal hizmetler gruplarına, Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner ile yürütülen bütçe görüşmelerinin son 24 saatte bozulduğunu söyledi.Yetkililer, 8 sektör temsilcisine, Boehner’in alternatif planını oylamayı planlayan Beyaz Saray’ın, hükümetin mali uçurumun tarihini kaçırması riskinin olabileceğini belirtti.
Engler, ABD Başkanı Obama ve Boehner’ın vergi artışları konusunda ilerleme kaydetseler de daha harcama konusundaki ayrılıklarını da ortadan kaldırmalarının gerektiğini savundu. Engler, “Ülke için her iki tarafın da bunu çözmesi gerekiyor” dedi.

Dünyanın en büyük ekonomisinde bu büyüme oranını, küresel talebin düşmesi ve şirketlerin mali uçurumdan dolayı harcamalarını ve istihdamı kesmesinden dolayı koruyabilmesinin zor olduğu tahmin ediliyor. Güçlenen konut sektörü yumuşak bir zemin hazırlarken, Fed rekor bir teşvik programı izleyerek genişleme için daha fazla kazanç yaratmaya çalışıyor.
Bugün açıklanan veriler de ise ekonominin beklenenden daha fazla büyüdüğünü gösterirken, işsizlik sigortası başvuruları yükseldi. Gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) ABD’de yüzde 3.1 oranında genişlerken, 3 yılın eyalet ve yerel hükümet harcamalarında ilk artışı, daha fazla tüketici harcamasını ve daha düşük ticaret açığını yansıttı.

Ortadoğu – Asya
Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de bütçe görüşmelerindeki düğüme ilişkin endişeler ve yendeki yükselişin Japon hisseleri üzerinde baskı oluşturması üzerine Asya borsaları 16 ayın zirvesinden  gevşedi. Japonya Merkez Bankası 4 ay içinde 3. kez varlık alım programını genişletti.
Çin borsasındaki finansal aracı kurumlar, imar şirketleri ve nadir metal üreticileri ralli yaparken, bankalar değer kaybetti.

Yen, Japonya merkez bankasının (BOJ) yeni Başbakan Shinzo Abe’nin yüzde 2’ye çıkartılması çağrısına rağmen enflasyon hedefini yüzde 1’de tutmasının ardından güç kazandı. Emtialar gerilerken, ABD hazine tahvilleri ve Alman tahvilleri ABD’de bütçe görüşmelerinin sekteye uğradığı endişesiyle ilerledi.