Euro Bölgesi 

Avrupa piyasaları geçtiğimiz haftayı İspanya ve Yunanistan’a yönelik endişelerle birlikte satıcılı tamamladı. Almanya DAX yüzde 0.60 ve İngiltere FTSE 100 yüzde 1.33 düşerken, Fransa CAC 40 yüzde 0.13 değer yitirdi.

Yunanistan’ın politik ve ekonomik belirsizlik ortamında Euro Bölgesi’nde bir güven krizi yaşanmaya devam etmesine rağmen, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble 12-24 ay içinde piyasaların durulmasını beklediğini söyledi.  Alman Bakan, ekonomisini toparlamak için gerekli adımları atması halinde Yunanistan’ın Avrupa’da kalmasını istediklerini söyledi. Schaeuble ayrıca, “Yunanistan’da bir kemer sıkma planı değil, Yunanistan’ın kamu finansmanının yenilenmesine olanak tanıyan rekabetçiliğin yeniden kazanılmasına yönelik bir plan var” diye ilave etti. Almanya’nın Yunanistan’ın yanında yer aldığını, ancak Atina’nın üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Schaeuble, Merkel’in durumu tartışmak üzere Yunan Başbakanı’nı davet ettiğini bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın ülke kredi notunu düşürdükten sonra Cuma günü de Yunan bankalarının notunu kırdı. National Bank of Greece, Eurobank, Alpha, Piraeus and Agricultural Bank of Greece’in uzun vadeli kredi notları ”B-”’den ”CCC”ye düşürüldü, kısa vadeli kredi notları ise ”B”den ”C”ye indirildi.

 

ABD

ABD piyasaları geçtiğimiz haftanın kapanışında diğer ekonomik gelişmeleri bir kenara bırakıp popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook’un halka arzını takip etti. Şirketin hisseleri 38 dolardan satışa çıkarken, toplam değeri 104 milyar dolar olarak ifade edildi. Facebook’un tarihi halka arzı ABD’li borsaların da Cuma günü açılışta yükselişle başlamasını sağladı.  En son ABD borsalarında Google’ın 2004’teki halka arz bu kadar büyük ilgi uyandırmıştı.

Dow Jones endeksi günü %0.59 düşüşle 12.369 puandan tamamladı. S&P 500 yüzde 0.74 değer kaybederek 1.295 puana inerken, Nasdaq ise %1.24 kayıpla 2.778 puana indi.

 

Ortadoğu – Asya

Japonya Maliye Bakanı Cuma günü yaptığı açıklamada Yen’in güçlenmesinin arkasında ABD’den açıklanan verilerin olumsuz görünümünün etkili olduğunu belirterek, fiyatlardaki volatiliteye karşı ihtiyaç olması halinde uygun bir şekilde karşılık verileceğini ifade etti. Öte yandan Japonya Merkez Bankası’na yakın kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, bankanın yönetim kurulunun bu hafta yapılacak olan toplantısında faiz oranlarında değişime gitmemesinin beklendiği ifade edildi.

Japon hükümeti, Mayıs ayı ekonomik raporunda ekonominin görünümüne ilişkin beklentisini yukarı çekti. İhracat, tüketim ve harcamalarda yaşanan artışın bu durumda etkili olduğu ifade edildi. Ancak yende yaşanan güçlenme ve Euro Bölgesi borç krizi kaynaklı risklerin sürdüğü ifade edildi.

 

Destek Menkul Değerler