22 haziran Uluslararası Döviz Piyasası Yorumu olarak sizlere Lider Forex ( http://wwwazırlanan Uluslararası Döviz Piyasaları Raporunu sunuyoruz.

Foreks haberleri, foreks hisse önerileri ve foreks analizlerini sitemizden takip edebilirsiniz:

“EUR/USD ANALİZ Dünya piyasaları Atina’daki güven oylamasına odaklanmışken yatırıcıları bekleyen bir diğer büyük soru yayılma olması halinde Portekiz ve İrlanda´nın da aynı sorunları yaşayıp yaşamayacağı. Capital Economis Avrupa ekonomisti Ben May hazırladığı raporda, “İrlanda ve Portekiz´in kamu finansmanı Yunanistan kadar güç durumda değil fakat her iki ekonominin de Yunanistan´ı izlemek zorunda kalacağı ve yeni bir kurtarmanın parçası olarak borçlarını döndürmek konusunda özel sektör kreditörlerini ikna etmeye çalışacaklarına inanıyoruz.” dedi. May, “Yunanistan’ın borcunu döndürmesi ihtimali İrlanda ve Portekiz´in de benzer uygulamalara gitmek zorunda kalıp kalmayacağı sorusunu doğuruyor. Yunanistan kurtarma yardımı aldıktan sonra Portekiz ve İrlanda´da yardım istemek zorunda kalmıştı.” diye yazdı.

EUR/USD paritesi dün başlattığı yam etme düşüncesinde. Yunanistan’daki belirsizlik nedeniyle net bir yükseliş yada düşüş gözlemleyemediğimiz EUR/USD paritesi 1,4376 seviyesine kadar yükseldikten sonra buradan başlattığı geri çekilmeyi 1,4305 seviyesine kadar sürdürdü. Günlük olarak beklenilen yükseliş hareketi nedeniyle pivot seviyesi olan 1,4290 desteğinin kırılamaması pariteyi tekrar yukarı yönlü atak başlatmasına neden oldu. 1,4305 seviyelerinden geri dönerek yükselişine kaldığı yerden devam eden EUR/USD paritesi şuanda 1,4360 seviyelerinde hareketine devam etmektedir. 1,4330 seviyesi EUR/USD paritesinde önemli bir destek konumundadır. Çünkü bu seviye 4 saatlik grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesidir. Bu desteğin kırılamaması paritedeki alımları rahatlaştırabilir ve 1,4400 seviyesi üzerine çıkabilir. Ancak parite bu desteği kırarsa tekrar satış baskısı sonucu paritenin pivot seviyesine kadar geri çekilmşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir.

Pivot 1,4290

Destek 1,4330-1,4240-1,4180

Direnç 1,4400-1,4450-1,4500

GBP/USD ANALİZ

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de bugün açıklanacak olan ve bu yılın en düşük seviyesine gerilemesi beklenen konut satış verileri, gevşek para politikasını sürdürmeye çalışan Fed üzerindeki baskıları artırdı. ABD doları, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybetti. ABD doları, bugün başlayacak olan Fed toplantıları öncesinde Euro karşısında zayıfladı. Euro, Avrupalı liderlerin, Yunanistan’ın temerrüde düşmesinin önleneceğini söylemesi üzerine ve artış kaydetmesi beklenen sanayi siparişleri öncesinde değerlendi. Avustralya doları ise, merkez bankasının Avrupa’daki sorunları gerekçe göstererek faizleri sabit tutmasının daha ihtiyatlı bir karar olacağını belirtmesinin ardından düştü. ABD’deki sorunların, piyasaların Avrupa ve Yunanistan’a odaklanmış olmasına rağmen daha ciddi olduğuna dikkat çeken Australia-New Zealand Banking Group Ltd.’ın stratejistlerinden Grant Turley, “Fed 2012’ye kadar faiz artıracak gibi görünmüyor bu da dolar üzerindeki baskıyı artırıyor” dedi.

GBP/USD paritesi İngiltere Merkez Bankası Üyesi Fisher’ın konuşması ile beraber değer kaybına başladı. Gün içerisinde 1,6243 seviyesine kadar yükselen GBP/USD paritesi konuşma sonrası 1,6166 seviyesine kadar geriledi. GBP/USD paritesi Bollinger Bandın alt kanal noktası olan 1,6115 desteğinden aldığı güçle gün içerisinde yükselmeye çalışmaktaydı ancak gelen haberler paritenin gerilemesine neden oldu. Şuanda da 1,6200 seviyesinde hareketine devam eden parite için kanalın içinde kalmasına darak Bollinger Bandın orta kanal noktası olan 1,6322 seviyesi olarak belirlenmiştir. Bu direncin geçilmesi pariteyi daha da yükseltecek ve bandın üst kanal noktası olan 1,6539 seviyesine yaklaştıracaktır. Ancak 1,6323 seviyesi öncesi paritede 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,6241 direnci önemli ve parite bu direncin üzerine çıkamazsa tekrar düşüş baskısına maruz kalabilir. Bugün akşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir.

Pivot 1,0-1,6075

Direnç 1,6205-1,6260-1,6285

USD/JPY ANALİZ

Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre parite ve emtiaların seyri değişecektir. Parite çıkacak haberin seyrinacak haber Dolar’ın değer kaybına neden olabilirse paritenin 79,50 desteğini kırması kolaylaşacaktır. Bu desteğin kırılması var olan satış baskısını artıracak ve paritenin 78,25 ve 76,50 seviyelerini görmesini kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde yani FED’den çıkacini geçip 81 direncine yaklaşmak isteyecektir. Yapmış olduğumuz analizlerde yükselişlerin uzun vade beklenti olan düşüşler için fırsat olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Trendin düşüş olması paritenin yükselişlerini sınırlandırmakta ve bu yükselişler uygun ımıza çıkmaktadır.

Haftanın açılış gününden itibaren sakinliğini koruyan USD/JPY paritesi bugün başlayacak ve yarın sonlanacak olan FED toplantısı neticesinde ciddi hareketlenme içerisine girebilir. USD/JPY paritesi gün içerisinde 80,23 ile 80,08 seviyeleri arasında sıkıştı ve belirli destek-dirençleri geçtikten sonra sert hareketlerine kaldığı yerden devam edecektir. Yükselişlerin devamı için 80,50 direnci, düşüşlerin devamı içi USD/JPY paritesinde uzun vadeli beklentilerin düşüş olması nedeniyle yükselişlerde satıarın toplantı sonucunda Dolar’ın değer kazanması pariteyi 81 direncinin üzerine atmaya çalışacaktır. Aksi takdirde eğer yarın toplantı sonucunda Dolar değer kaybederse var olan satış baskısı paritenin gerilemesine ve 79,50 desteğini kırmasına neden olacaktır. Bu durumun gerçekleşmesi paritenin ilerleyen zamanlarda 78,25 seviyesine kadar gerilemesin80,40

Destek 80,00-79,90-79,70

Direnç 80,25-80,50-80,70

PETROL ANALİZ

ABD ham petrol stoklarının üst üste 3 hafta düşüş yaşaması ile petrol New York’ta tırmanışını ikinci güne taşıdı. Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker’in Yunanistan Başbakanı George Papandreu hükümetinin finansal yardımı alabilmek için ne gerekiyorsa yapması gerektiğini açıklamasının ardından petrol vadelileri yüzde 0.8 kadar değer kazandı. Petrol, ayrıca teknik göstergelerin fiyatların çok fazla düşeceğine işaret etmesinin ardından yükselişe geçti. Bloomberg’in araştırmasına göre ABD Enerji Bakanlığı’ndan bugün açıklanacak olan veriler ABD ham petrol arzının geçtiğimiz hafta 1.63 milyon varil düştüğünü gösterebilir. Commodity Broking Services yöneticisi Jonathan Barratt, “Piyasaya dönüş ve Yunanistan’ın borç sorununu bir şekilde çözeceğine dair biraz da olsa iyimserlik var.” yorumunda bulundu

Siyah inci dün yaşadığı gerilemeden sonra bugün 91,50 desteğinden aldığı güçle yükselmeye çalışmakta ve gün içerisinde 95,08 seviyesine kadar yükselmiştir. Bugün akşam FED toplantısı başlayacak ve yarın akşama kadar devam edecektir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuebilir. Petrol’ü teknik olarak incelediğimizde Petrol fiyatları 92$ seviyesinin altında günlük kapanış yapması durumunda ( Türkiye saatiyle 00.00’da petrol fiyatlarının 92 dolar seviyesi altında olması durumunda ) 90$ ve 85$ seviyelerine kadar gerilemesi beklenmektedir. Bu düşüşler uzun vade işlem yapabilmek için önemlidir. Çünkü Petrol fiyatlarında hedef hala 110$ ve 120$ olarak önemini korumaktadır. Petrol fiyatlarında hem alış hem de satış pozisyonları olan yatırımcılar satış pozisyonlarından aldıkları karları 85$-90$ dolar seviyeleri arasında kapatabilir. Bu emtiadan işlem girmek isteyen yatırımcılar ise bu düşüşleri alış pozisyonu olarak değerlendirebilir ve yükselişlerden kar elde edebilir. Petrol fiyatları 92 dolar’ın üzerinde kaldığı müddetçe 96 dolar direncine yaklaşacak ve bu direnci geçmesiyle de alımlar rahatlayacaktır. FED’den çıkacak sonuca göre hareketine devam etmesi beklenen siyah inci de toplantı sonucuna kadar kısa vadeli gir-çık(scalping) yada destek-direnç seviyelerinin kırılışlarına göre işlem yaparak karlı poz Pivot 93,00

Destek 93,40-92,50-91,40

Direnç 95,50-96,65-97,50

ALTIN ANALİZ

Yunanistan’ın borç krizinin yarattığı endişelerin kıymetli metalleri desteklemesi ile altının kazancını artırması bekleniyor. Avrupa’nın ekonomi politikacıları Yunanistan’ı kemer sıkma ve kamu varlıklarını satmak için kanun çıkarma konusunda zorluyorlar. İlk iflas eden Euro Bölgesi ülkesi olma yolunda ilerleyen Yunanistan’ın Başbakanı George Papandreou hükümeti bugün güven oylaması ile yüzleşecek. “Altın bire gece önceki fiyatını koruyor. Burada bir dalgalanama var fakat herhangi bir iniş gayet iyi desteklenCommodity Broking Services yöneticisi Jonathan Barratt, “Altının onsu en yüksek 1,555 en düşük 1,515 bandında seyrediyor.” yorumunda bulundu. Avustralya resmi ajansından yapılan resmi açıklamaya göre altın fiyatlarının güçlü küresel yatırım ve gelişmiş ülkelerdeki mücevher talebi sebebiyle 2012 yılında ortalama yüzde 3 değer kazanarak 1,550 doları bulması bekleniyor. Altın fiyatı bu yıl ise yüzde 23 değer kazanarak 1,500 doları görecek.

Sarı maden 1513 seviy 1547 dolar seviyesine kadar taşıdı. Bu seviyeye kadar yükseldikten sonra tekrar gerileyen sarı maden gün içerisinde tekrar yükseliş eğilimine devam etti. Gün içerisinde 1545 seviyelerine kadar yükselen sarı maden 1547 direncini geçmesi durumunda daha önce geçemediği 1554 direncini geçmek isteyecektir. Bu direnç daha önce geçilemeyerek sert satışlara maruz kalmıştı. Tekrar bu test işlemi gerçekleşmesi gerekecektir. Bu durumda 1554 direncinin geçilip geçilememesine göre pozisyon almak riskimizi minimize etmek açısından önemlidir. Eğer altın 1554 diroktası olan 1575 dolar seviyesine kadar yükseliş gözlemlenebilir. Aksi durumda yani daha önce geçemediği 1554 dolarda yine takılır ve bu direnci geçemezse 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1517 dolar seviyesine kadar geri çekilmesi beklenmektedir. Çarşamba akşamı FED’den çıkacak sonuca tüm piyasalar kilitlendi ve bu haberin sonucuna göre pğişecektir. Çıkacak sonuçta eğer FED faizlerini artırırsa bu Doların değer kazanmasına ve dolayısıyla Emtiaların gerilemesine yol açabilecekken, FED’in faiz artırmaması ve uzun süre düşük dolar politikasına devam edeceğiz kararı çıkması durumunda da var olan alım baskısı emtia fiyatlarının 1575 direncini geçmesine neden olacaktır. FED’den gelecek olan bu haberin piyasada çok derin izler bırakacağını ve haber açıklanana kadar destek-direnç kırılışlarına göre yada kısa süreli gir-çık (scalping) pozisyon almak riskimizi minimize edecektir.

Pivot 1534

Destek 1537-1530-1526

Direnç ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesBurada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com