Euro Bölgesi

Avrupa borsaları, Yunanistan’ın Euro’dan çıkmaya yakın olduğu endişeleri ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisinin eyalet seçimini kaybetmesi ile birlikte değer kaybettiler. Ve böylelikle iki gün süren yükseliş terse döndü. STOXX 600 Endeksi % 1,8 düşüşle 247,43 puandan kapandı. Avrupa’da şirket hisseleri, Yunanistan’ın ortak para birimi Euro’dan çıkışa yaklaşması ve Merkel’in eyalet seçimini kaybetmesi sonrası değer kaybetti. İngiliz FTSE 100 endeksi % 1,97, Alman DAX % 1,94 oranında değer kaybederken, Fransız CAC 40 endeksi de % 2,29 geriledi. Yunanistan’da yeni hükümetin hala kurulamamış olması ve en ufak bir gelişme görülmemesi ile birlikte, finans piyasaları bu hafta da bu güvensizliğin süreceğini düşünüyor olabilir. Siyasi sıkışmanın ülkeyi Haziran’da yeni bir seçime götürecek olması ve bunun İspanya başta olmak üzere, borç krizini diğer ülkelere sıçratma riskinden dolayı yatırımcılar, endişeli bekleyişini bir süre daha devam ettirecektir. Yunanistan’da Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias’ın, bir birlik hükümeti kurma ve tekrar seçimlere gitmeyi önleme yönündeki isteğine rağmen, çabalarının başarısızlığa uğramasının, seçimin ikinci haftasında da devam edeceği öngörülüyor. Radikal sol parti Syriza, kemer sıkma tedbirlerine karşı geliyor ve Pazar günü hükümete dahil olma konusundaki girişimleri reddetti. Bugün Yunanistan’ın 436 milyon Euro’luk (561 milyon dolar) tahvil itfası bulunuyor. Euro bölgesini ve ortak para birimini etkileyecek diğer bir gelişme ise büyüme ve kemer sıkma tartışmaları gölgesinde bugün bir araya gelecek olan Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki görüşme.

 

ABD

ABD borsaları, DOW JONES Endeksi’nin geçen hafta gerçekleştirdiği 2012 yılının en büyük düşüşünün ardından, bu hafta başından itibaren Yunanistan’ın Euro’dan ayrılabileceği ile ilgili spekülasyonların artması ile değer kaybetti. S&P 500 Endeksi, iki hafta üst üste düşüş göstermesinin ardından, haftanın ilk işlem gününde de % 1,11 gerileyerek, 1.338,35 puana indi. DOW JONES Endeksi ise % 0,98 düşerek 12.695,35 puana geriledi. S&P 500 Endeksi geçtiğimiz hafta JP Morgan’ın 2 milyar dolarlık işlem zararı açıklaması ile 7 Mart’tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti. NASDAQ endeksi de düşüşlerden nasibini aldı ve % 1,06 geriledi.

 

Ortadoğu – Asya

Asya borsaları, Yunanistan’ın Euro’dan ayrılacağı endişeleri ve Çin’in munzam karşılıkları düşürmesinin, ekonomik durgunluğu azaltmasına yetmeyeceği beklentisi ile dalgalı bir seyir izledi. Hong Kong’da işlem gören HANG SENG Endeksi % 1,5 gerileyerek düşüşünü sekizinci güne taşıdı. MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0,1 kayıpla 118,49 puana geriledi. Tokyo Borsası, kazanç ve kayıplar arasında gidip geldikten sonra % 0,23 yükseldi. NİKKEİ 225 endeksi geçtiğimiz hafta % 4,6 kayıp yaşamış ve Ağustos ayından bu yana en sert haftalık gerilemeye imza atmıştı. Endeksi, 27 Mart’taki zirvesinden bu yana % 12,5 geriledi. Avustralya’daki S&P/ASX 200 Endeksi % 0,1 kazanç sağlarken, Güney Kore KOSPI Endeksi % 0,5 geriledi. TOPIX Endeksi de % 0,2 kayıpla 757,17 puana geriledi. Çin Merkez Bankası’nın bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürmesi sonrası para politikasında gevşemeye gideceği söylentilerinin etkisiyle Çin Borsası yükseldi. Uzmanlara göre de munzam karşılık indiriminin olumlu olduğu ve uzun vadede şirket kazançlarına yardım edebileceği belirtiliyor. Şanghay Bileşik Endeksi % 0,2 kazançla 2.398,73 puana çıkarak, 4 Mayıs’tan bu yana en büyük yükselişine ulaştı. Endeks geçtiğimiz hafta % 2,3 düşmüş ve yıllık kazancını % 9,1’e geriletmişti. Dün Asya paraları ise değer kaybetti. Güney Kore Won’u 4 ayın en düşüğüne, Tayland Bahtı da Ocak’tan bu yana en zayıf düzeyine geriledi.

 

 

Destek Menkul Değerler