• Ekonomik krizin neden olduğu siyasi krizin sürdüğü Yunanistan’da hükümet arayışları sürerken, teknokrat Başbakan Lukas Papademos, dışarıdan yardım gelmemesi durumunda ülkenin Haziran ayı başlarından itibaren parasız kalacağını bildirdi. Papademos, Cumhurbaşkanı Karalos Papulyas’a sunduğu bir raporda, seçimler nedeniyle devlet mekanizmasının gevşemesi sonucu vergilerin tahsil edilemediğini, vergi mükelleflerinin de vergi ödemede isteksiz davrandığını belirterek, bu durumun devletin ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük zorluklar yarattığını bildirdi.

• Almanya Başbakanı Angela Merkel, seçmenlerin Euro Bölgesi için hazırlanan bütçe kemer sıkma planını reddetmediğini söyleyerek, borç-kriz politikası konusundaki kararlı duruşunu korudu. Merkel, “Borç krizi şüphesiz aşırı tehlikeli bir konu” dedi ve “Bu nedenle, bu cephede hassas biçimde, Avrupa’daki işimiz etkilenmeyecek. Bütçe politikaları ve büyüme arasında bir karşıtlık yok. Bu durum, önümüzdeki haftalarda, müzakerelerimizde yönlendirici olacak” değerlendirmesinde bulundu.

• Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, sağlam temeller üzerinde güçlü büyümenin hiçbir şekilde uzun zamandır ötelenen mali düzenlemelerle karşıtlık oluşturmayacağına dikkati çekerek, aksine karşılıklı olarak birbirlerini güçlendirebileceklerini vurguladı. Büyümenin, kamu harcamalarını azaltarak ve gelirlerini artırarak mali düzenlemelere katkısı bulunacağını belirten Schaeuble, ayrıca büyümenin daha fazla borçla teşvik edilmesine de karşı çıktı. Bu arada bakan Wolfgang Schaeuble, Eurogrup olarak bilinen Euro Bölgesi Maliye Bakanları’nın bir sonraki başkanı olma ihtimalini göz ardı etmeyeceğini söyledi.

• Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan’ın, Euro’da kalmak ve 130 milyar Euro’luk kurtarma paketinden faydalanmak için taahhütlerini yerine getirmekten başka çaresinin olmadığı mesajını verdi.

• Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasının en çok Portekiz, İtalyan ve İspanyol şirketlerini etkileyeceğini bildirdi. Fitch açıklamasında, Yunanistan’ın bölgeden düzensiz çıkışının Avrupa genelinde şirket notlarını etkileyeceğine dikkat çekilerek, durumdan en çok Portekiz, İtalyan ve İspanyol şirketlerin etkilenmesini beklediklerini vurguladı.

• Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, milli gelirini son 10 yılda 3 kattan fazla artırdığını söyledi.

 

Destek Menkul Değerler