Dünkü yorumumuzda, 1570 aşağısında kalındığı sürece görünümün olumsuz devam edeceğini ve ayrıca kısa/orta vadeli yeni alışlar için 1600 üstü seyrin takip etmesinin mantıklı olacağını dile getirmiştik. Devamında, pariteyle birlikte sert düşüşlerin başladığını gözlemledik.

Minneapolis FED Başkanı Kocherlakota’nın ABD para politikası ile ilgili yorumları, çöküşün önüne geçerek altının akşam saatlerinde dün dile getirdiğimiz 1561 direncine doğru sert tepki vermesine neden oldu. Kocherlakota bir soruya verdiği yanıtta, enflasyonun düşmesi, işsizliğin artması durumlarında FED’in daha da gevşek bir para politikasına geçişinin konuşulmaya başlayabileceğini söyledi.

Sert yükselişten sonra tüm geceyi yatay ve dar bir bantta geçiren fiyat hareketinin bir bayrak formasyonu oluşturduğunu gözlemliyoruz. Yukarı kopması ve özellikle 200 saatlik ortalama olan 1567’nin geçilmesi halinde piyasa alış yönünde istekli olacaktır. Tersi durumda ise 1554’ün kırılması anlık satışları hızlandırabilir. Bugün içerisinde 1550’li seviyelere doğru bir geri çekilme hareketinin ardından 1567’yi yukarı kıran bir alım dalgası gelirse grafikte ters omuz baş omuz formasyonu oluşacak ve bu senaryo boğalar için olumlu olacaktır. Bunun dışında, günlük, haftalık ve hatta aylık kapanışlarda 1527 desteği oldukça önemli, takibe devam.

 

Destek Menkul Değerler