Euro Bölgesi 

Avrupa piyasaları AB zirvesi öncesinde Yunanistan’a yönelik endişelerin kuvvetlenmesi ve Euro Bölgesi borç krizinin çözümünde gelişme kaydedilememesiyle birlikte sert düştü.

Almanya DAX yüzde 2.22 değer kaybederek 6.285 puana inerken, İngiltere FTSE 100 yüzde 2.53 yükselişle 5.266, Fransa CAC 40 endeksi ise yüzde 1.88 geri çekilmeyle birlikte 3.003 puanla günü kapattı. AB zirvesinin sonuçları ise Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalması konusundaki umut ve dileklerden ötesini veremedi, euro değer kaybetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Avrupa’nın, Yunanistan’ın ekonomik büyümeyle krizden çıkmasına yardımcı olacağını söylerken, ülkenin  eurodan çıkması durumunda ise bir B Planı hakkında bilgi olmadığını ifade etti. 2012’deki duraklama ve 2013’teki düşük büyümenin ‘kabul edilemez’ olduğunu belirten Hollande, finansal sistemde bulunan daha fazla likiditenin büyümeyi canlandıracağını vurguladı. Euro Bondların amacının finansman maliyetini azaltmak olduğunu dile getiren cumhurbaşkanı, Euro Bondların zayıf ülkeleri piyasa spekülasyonlarından koruyacağına işaret etti.

 

ABD

ABD borsaları bir önceki işlem gününü yine kararsız geçirirken, Yeni Ev satışları verisinin beklenenden daha yüksek gelmesi piyasalara moral verdi. 343 bin olarak açıklanan satışlar için beklenti 335bin yönündeydi. Bu durum, mortgage kredi faizlerinin rekor düşük seviyelerde olması ve ABD işsizlik oranlarındaki düşüş eğiliminin konut sektörüne olumlu yansıdığı şeklinde yorumlandı.

Dow Jones endeksi günü %0.05 düşüşle 12.496 puandan tamamladı. S&P 500 yüzde 0.17 değer kazanarak 1.318 puana çıkarken, Nasdaq endeksi ise %0.29 yükseldi ve 2.850 puanla kapanış yaptı.

 

Ortadoğu – Asya

Japonya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamalarda, Avrupa borç krizinin, Yen’i güvenli bir liman olarak yukarı çekme eğilimde olduğu ve faiz oranlarının esas itibarıyla sıfırda seyrettiğine işaret edildi. Rezerv faizinin azaltılmasının kısa dönemde piyasaların işlevselliğini düşüreceğini belirten yetkililer, her bir parasal politikanın etkileri ve yan etkilerinin dikkatlice incelesi gerektiğine vurgu yaptı. Avrupa borç krizinin Japon ekonomisini ticaret, kurlar ve para piyasaları yoluyla etkileyebileceğini belirten BOJ açıklamalarında, Avrupa kadar Çin ekonomisinin de durumunun yakından izlenmesi gerektiğinden bahsedildi. Japonya’nın mali koşullarının sürdürülebilirliğinin sağlanmasını ilke edinen BOJ, Yen’in yükselişini yavaşlatmak amacıyla Japonya Merkez Bankası’nın yabancı varlık alımı kararının Japon hükümetinin elinde olduğunu hatırlattı.

 

 

Destek Menkul Değerler