• Fransa Başbakanı, Avrupa ve Euro Bölgesi için yeni bir stratejiye ihtiyaç olduğunu dile getirirken, Hollande’nin de politika değişimi konusundaki ısrarında yalnız kalmayacağını söyledi. Açıklamasında, Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde tutmanın Avrupa ve Yunanistan’ın menfaatine olduğunu ifade eden başbakan, bunu sağlamak için gereken her şeyin yapılacağını belirtti.

• Belçika Maliye Bakanı, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışına hazırlanıldığı iddialarına yönelik olarak, bu ülkenin ayrılması arzu edilmese de böyle bir ihtimale hazırlıklı olunması gerektiğini ifade etti. Vanackere, ”Çıkış senaryosundan kaçınacak çabalar üzerinde yoğunlaşmalıyız, fakat bu demek değildir ki her ihtimale hazırlanmıyoruz” dedi.

• Finlandiya Başbakanı, Euro bölgesi Bondları hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu belirtirken, Euro Bölgesi’nin Yunanistan’a şimdiye kadar çok para verdiğine işaret etti.

• İngiltere Merkez Bankası, Euro Bölgesi’ndeki sıkıntıların güveni beklenenden daha fazla zayıflatacağına dair riskler görüyor. Niceliksel gevşemenin, düşük faiz oranlı ‘önemli parasal teşvikleri’ ortaya çıkardığına değinen para politikası kurulu tutanaklarında, politik ihtiyaçlara karar verilirken niceliksel gevşemenin etkisinin inceleneceği bildirildi. Enflasyonist baskıları kötüleştiğinde Sterlin’in daha fazla yükselmesinin mümkün olacağına işaret edilen açıklamada, kurulun Niceliksel gevşetmeyi 325 milyar sterlinde tutulması yönünde hemfikir olduğu belirtildi.

• Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yatırım Teşvik Programı’nın Türkiye’de büyük ölçekli yatırımlara destek olacağını, özellikle de ithalatla yönlenen sektörleri geliştireceğini belirtti. Fitch’in açıklamalarında, Türkiye’nin kriz sürecinde elde ettiği deneyimi tüm ülkelerle paylaşmaya hazır olduğuna işaret edildi.

• Alman Merkez Bankası, ülkede enflasyonun ortalamanın biraz üzerinde olacağını duyurdu. Yunanistan’daki mevcut gelişmelerin aşırı derecede endişe verici hale geldiğini belirten yetkililer, bazı ülkelerde güven kaybı olursa, Avrupa Merkez Bankası önlemlerinin gücünü kaybedebileceği uyarısında bulundu.

• İspanya Başbakanı, Mali işlem vergisi taraftarı olduğunu açıkladı ve Mali işlem vergisinin çoğunluk tarafından kabul edilmesi gerektiğini savundu. Başbakan ayrıca, Euro Bölgesi’nin likidite problemlerini çözümlemek için daha hızlı yollara sahip olduğunu ifade etti.

 

Destek Menkul Değerler