Kaos Devam Ediyor…
     Küresel Piyasalar üzerine dolaşan kara bulutlardan bir türlü kurtulamıyor. En son 18.Euro Krizi Zirvesi’ne umut bağladıktan sonra zirve öncesi gelen açıklamalarla hayal kırıklığına uğrayan piyasalarda dün panik havası yaşandı. Neredeyse bütün işlem araçlarının satış baskısıyla karşılaştığı bir gün yaşadık.
     Beklenen oldu ve 18.Euro Krizi Zirvesi’nden Euro Bölgesi’nde istikrar sağlamaya yönelik bir çözüm sunamadı. Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Holland’ın, Almanya’nın kemer sıkma takıntısına meydan okumasının damgasını vurduğu 18. Euro krizi zirvesi. Yunanistan’ın eurodan atılabileceği spekülasyonlarını tetiklemiş durumda. Avrupalı liderler euroda kalması için Yunanistan’a bütçe kesintilerini sürdürmesi çağrısında bulunurken, İspanya’ya yönelik hiçbir çözüm sunmadı. Euro liderleri, son haftada yeniden gündeme gelen ortak euro bonosu çıkarılması konusunda da anlaşma sağlayamadı.
     İşin kıcasacı bu Zirve Avrupa Bölgesi’ndeki kirizin çözümü ile ilgili bir adım öteye bile gidilmediği yönünde algılandı. Liderler, Yunanistan’da 28-29 Haziran’da yapılacak seçimlerinin ardından tekrar toplanacak.
     Dün Piyasalarda bu panik havası yaşanırken, Yunanistan’dan eurodan çıkış olasılığının planlandığı haberlerinini asılsız olduğu yönünde bir açıklama geldi. Yunanistan Maliye Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi liderlerinin, üye ülkelere, Yunanistan’ın eurodan çıkış ihtimaline hazırlanmalarını söylediğine yönelik haberlerin doğru olmadığını söyledi. Dün her ne kadar bu olumsuzlukların beklentisinin fiyatlanmasını yaşasak da, bugün de bu etkinin sürmesi muhtemel görünüyor.
     Haber takvimi bu haftanın en yoğun gününe başlıyoruz. Sabah saatlerinde Almanya’dan ve İngiltere’den Büyüme Rakamlarını, Alman Ifo İş Ortamı İndeksi verisini takip edeceğiz. Öğleden sonra Amerika’dan İstihdam Talepleri ve Çekirdek Dayanıklı Malların Siparişleri verileri açıklanıyor. Ayrıca yine öğleden sonra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi Konuşmasını takip edeceğiz. Hareketli bir güne başlıyoruz. Açılacak işlemlerde dikkatli olunmasını tavsiye ederiz.
Gedik Yatırım