Euro Bölgesi 
2012 yılının sonlarına yaklaşırken Euro bölgesinde olumlu hava hakim, neredeyse kimse Euro Bölgesi’ nin dağılma ihtimalinden söz etmiyor. Dolayısıyla Avrupa’ nın güzel bir Noel geçirdiğini söyleyebiliriz. Euro Bölgesi için hala çözüm bekleyen sorunlar olmasına karşın, bu sorunları öteleyebilmeyi başardıklarını söyleyebiliriz. Euro Bölgesi, artık bu senenin başındaki gibi kırılgan değil, 2013 hedeflerinin başında istikrarı sağlamak geli yor. Euro Bölgesi’nin geri dönüşünü sağlayan etkenlerden başlıcaları; Avrupa Birliği’ nin Nobel Barış Ödülü’ ne layık görülmesi ve üye ülkelerin aynı gemide olduklarının bir kez daha farkına varmalarıdır. Angela Merkel’ in Brüksel’ de yaptığı konuşmada, ortak çaba gösterilmesi gerektiği ve gösterilmediği taktirde Avrupa’ nın dünyanın diğer ülkelerinden geri kalacağını söylemesi de önemli farkındalıklar olarak kayda geçti. İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, son açıklamasında İspanya’ nın bir yardıma ihtiyacının olmadığını ve Avro bölgesindeki bankaların ECB tarafından tek elden denetlenecek olmasının çok önemli bir karar olduğunu belirtti. Euro Bölgesi için 2012 yılının artılarından biri de tek kontrol noktasından banka denetimi olduğunu söyleyebiliriz.

Zayıf ve hacimsiz piyasanın gülen tarafı EURUSD olarak görünürken, EURO’nun son dönemde CAD, NZD ve AUD gibi para birimlerine karşı güçlendiğini görüyoruz. Mali uçurum kaygılarının EURUSD için ilk başta olumsuz olma ihtimaline rağmen, EURO’ nun şimdilik piyasadaki güvenli liman ihtiyacını karşıladığını söyleyebiliriz.

ABD

Obama, mali uçurum görüşmelerine devam etmek için Hawaii’ deki tatilini yarıda bırakarak Washington’ a geri döndü. Bugün, Kongre yeniden toplanacak ve görüşmelerde mali uçurum konusuna geçici bir çözüm bulunarak, bu sorunun yarattığı olumsuz etki bir kaç hafta ertelenebilir. Piyasa gergin bir şekilde, mali uçurum konusunda somut adımlar ve çözüm bekliyor. Piyasayı memnun eden bir çözüm gelmesi halinde piyasada risk iştahında artış olur ve yükselişler görebiliriz, çözümsüzlüğün devamı halinde ise piyasadaki satış baskısı daha da artacaktır.ABD’ deki borsa endekslerinin de günü satıcılı geçirdiğini görüyoruz.

ABD’ deki Noel tatili alışverişi beklenenin aksine düşük satışlar ile geçiyor, perakende satışların artacağı tahmin ediliyordu fakat Mastercard yetkilisinin açıkladığı veriler bu yönde değil. Sandy kasırgasının etkileri piyasada gözlemlenirken son günlerde ABD’ den gelen bireysel silahlanma sonucunda ortaya çıkan katliamlar da Noel tatilinin sönük geçmesine sebep olan etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ortadoğu – Asya
Japonya’ nın yeni başbakanı Abe 26 Aralık tarihi itibariyle göreve başladı. Japonya  Başbakanı  Abe ’ nin iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz, Abe için şimdilik her şey istediği gibi gidiyor. Güçlü JPY’ nin değerinin azaltılması ve 2% enflasyon hedefinin piyasa tarafından kabul edildiği görünüyor. Japonya Kabine Sekreterliği’ nde Suga’ ya göre, Abe’ nin görüşlerini paylaşan ve politikalarını gerçekleştirebilecek biri yakın zamanda Japonya Merkez Bankası’ na atanabilir.Görünüşe göre 2013 yılı, JPY’ nin değerinin daha da azaltıldığı yıl olarak geçecek. USDJPY paritesi 2 sene önceki zirveleri tazelerken ve EURJPY paritesi de 17 ay önceki zirveleri tazeliyor. Abe’nin açıklamalarına ve politikalarına bakalırsa JPY paritelerinde 2013 yılında yeni zirveler görülecek gibi duruyor.

Çin’in Bej Kitap raporuna bakarsak, ülkedeki ekonomik topalanma dengesiz, 2012 yılındaki genişleme yaklaşık olarak 7,9% olacağı tah-min ediliyor ve bu sınırlı toparlanma 1999’ dan bu yana en zayıf gen-işleme hızını gösteriyor, 2013 büyüme tahmini ise 8,4 %. Altın vadelileri, yeni Japon hükümetinin ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için ilave tedbirler alacağı söylentilerinin artmasıyla New York işlemlerinde yükseliş kaydettiği gözlemlendi.