27 haziran borsa gündem borsa yorumlarını  ve borsa beklentilerini sizlere aktarıyoruz. Aşağıda yer alan borsa yorumları Turkish Yatırım tarafından hazırlanmıştır:

Son üç hafta sonuna girerken Yunanistan’ın kurtulduğunu hafta sonraları ise kurtarılmadığını öğrenmemiz artık sıradan hale geldi. Buda para birimlerinin Cuma-pazartesi dilimlerinden volatilitesinin artmasına neden oluyor. Bir gün dolar değer kazanıyor ardından euro.

ABD finansal sistemi hala yolunu arıyor. Verilerin iki hafta üst üste iyi geldiği görülmüyor. Kamu borcunun limiti dolduğu halde bu limitin artırılmasına yönelik çabalar sürekli boş çıkıyor. Limitin artırılmasının Kongreden geçmesi için son olarak arabulucu olarak Obama devreye giriyor. Bernanke ekonomideki canlanma gecikince yeni parasal gevşemenin kapısını açık bırakıyor.

Yunanistan borcunu ödeyemez duruma gelince AB ve IMF ile 28.4 milyar euroluk 5 yıllık tasarruf planı üzerinde anlaşmaya varıyor, Revize edilen planla toplam 14.32 milyar euro harcama kesintisi ve 14.09 milyar euro vergi toplanması öngörülüyor. Paket Yunan parlamentosunda önce bu şevkle birlikte 29 haziran yerine Cuma günü oylanacak deniliyor, ama 300 sandalyenin 155’ine sahip iktidar milletvekilleri arasından bile tam bütünlük sağlanmayınca eski tarih olan 29 haziranda ek olarak 30 haziranda yapılacak açıklaması geliyor.

Yunanistan böyle yapınca önce daha önce Avrupa Mali İstikrar Mekanizması’nın (EFSM)’nin limitlerinin artırılması ve paranın Yunanistan için kullanılmasına karşı çıkmayan İngiltere’den Cameron kaynağın nasıl kullanılacağı konusunda veto hakkı olmamasına karşın İngiliz vergi mükelleflerinin parasını kullanamazsınız diyerek yarayı bir kez daha deşince AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy AB liderler zirvesinden sonra EFSM’nin kullanılmayacağını açıklayınca Merkel bunu Alman vergi mükelleflerine açıklamakta zorlanacağını görüyor, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunan parlamentosunda bu hafta yeni tasarruf paketinin geçmemesi durumunda Yunanistan’ın uluslararası yardımın bir sonraki dilimini alamayacağını üzülerek! açıklamak zorunda kalıyor.

Belçika’dan sonra İtalya’dan da bankaların yunanistan’ın borçlarının yapılandırılmasından gönüllü olduklarını açıklamaları ki ana paralarının %50-60’lık diliminden vazgeçmek anlamına geldiğinden bu ülke borsaları sert satış yiyor.

Giderek daha gönüllü hal alan borç yapılandırması durumunda, Almanya ve Fransa’nın da bankalarına orta vadede sermayelendirme, hatta en kötü durumda devletleştirme yapması ihtimali doğuyor. Döviz rezervleri çeşitlendirmesi yapan Çin, tahvillerinizi almaya devam edicem rahat olun diyor ama , yatırımcılar Yunanistan’daki finansal krizin Portekiz ve İrlanda’dan çok, İspanya gibi daha büyük ekonomilerdeki sorunları tetikleyebileceğinden çekinirken, Soros, borç kriziyle boğuşan Avrupa’nın yeni önlemler almasının kaçınılmaz olduğunu, zayıf Euro Bölgesi ekonomilerinin ortak para biriminden çıkışına olanak sağlayacak bir mekanizmanın devreye sokulmasının zorunlu olacağını belirterek bir kibritte benden diyor.

Yunan devlet hastanelerinin ilaç şirketlerine olan borcunun birkaç yüz milyon euro’yu bulduğu, Yunan Eczaneler Derneği’nin verilerine göre mart sonu itibariyle yaklaşık 900 mn euro olduğu görülüyor, sonuç ” para yoksa ilaçta yok” Napolyon boşuna ” para, para, para ” dememiş. Bütün bunlar olurken Yunanlılar ne mi yapıyor? Halk salı ve çarşamba günleri 48 saatlik bir greve daha gitmekte sakınca görmüyor. hafta sonları tatil hafta içi grev geleneğine devam..Almanlar bu duruma çıldırmasında ne yapsın! İngiliz Daily Mail gazetesi’de Yunanistan’ın bu hale gelmesine Fakelaki’nin günlük yaşama egemen olmasını gösterip Yunan halkının aç gözlülüğü, savurganlığı ve vergi vermemek için yaptıkları sayısız dalaveranın neden olduğu tespit ediyor.

Bu arada biz mi ne yapıyoruz? Güvercin Merkez Bankamızla birlikte; mayısta sıçrayan işlenmemiş gıda fiyatlarının haziranda ciddi şekilde gerileyerek yıllık enflasyon öngörülen seviyelere döneceğini, BDDK’nın aldığı önlemlerle talebin dengelenmesini, Başbakan Erdoğan’ın sıfır faiz söyleminin yaygın destek bulduğu bir ortamı , Türk Lirası’nın değer kaybının devam ettiğini ve kritik eşikleri test etmekte sakınca görmediğini ve baskı artarsa Merkez Bankasının günlük ihalelerle aldığı dövizin miktarını azaltmasını yada alımları tamamen durdurmasını bekliyor/görüyoruz.

Bu hafta neler mi var? Yunanistan’da oylama/onaylama, ABD’de büyümenin yavaş mı yoksa çok mu yavaş olduğunu gösterecek olan ISM imalat, Bizde 1Ç11 GSYHİ ve enflasyon verisi, G-8 liderler zirvesi var.

* Fakelaki” yolsuzluğun ve rüşvetin Yunanistan’daki işleyiş biçiminin özel adı.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) üye 28 ülkenin toplam 60 milyon varil stratejik rezervini piyasaya verme kararı ile gerilemeye başlayan petrol fiyatları değer kaybını sürdürüyor. ABD’de ki Petrol ve Gaz Sonraj kulelerinin geçen hafta 22 adet artmasıyla petrol fiyatları geriledi. Brent Petrol 2,6%’lık değer kaybıyla Cuma günü varili 105,6$’dan kapattı.

Turkish Yatırım

Kaynak:Borsagundem.com