Haberler

• İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, kamulaştırılan Bankia bankasının 19 milyar Euro’luk iflas koruma desteği istemesinin ardından, “İspanyol bankalarına hiçbir kurtarma olmayacak” açıklamasında bulundu. Rajoy, düzenlediği basın toplantısında Bankia’ya yapılması öngörülen devlet yardımının, “2012 devlet bütçesine etki etmeyeceğini, kamu açığını düşürme hedeflerinde değişiklik olmayacağını ve hiçbir şekilde yeni kemer sıkma politikaları, ek vergiler getirmeyeceğini” savundu.

• Çin Başbakanı Wen Jiabao, ekonomistlerin ekonomiye yönelik görünümlerini düşürmelerine neden olan beklenenden düşük Nisan ayı dış ticaret ve iç talep verilerinin ardından büyümenin güçlendirilmesi konusunda daha fazla odaklanılacağı taahhüdünde bulundu.

• Japonya Merkez Bankası’nın son toplantısının tutanakları dün Tokyo’da yayınlandı. Tutanaklara göre yetkililer, bankanın, % 1’lik enflasyon hedefi tutturuluncaya dek varlık alım programını otomatik olarak artırılmaya devam edileceği algısına dikkat çekti.

• İsviçre MB Başkanı Thomas Jordan, Euro Bölgesi’nde borç krizinin derinleşmesi ile birlikte, İsviçre frank’ındaki değerlenmeyi durdurmak için hükümet öncülüğünde kurulan panelin, sermaye girişlerinin kontrolünün de aralarında bulunduğu bazı tedbirleri değerlendirdiğini kaydetti.

• Washington’daki Carnegie Enstitüsü Uluslararası Ekonomi Programı’nın direktörü Uri Dadush, ortak Euro bonolarının büyük ihtimalle Avrupa Merkez Bankası tarafından çıkarılacağını söylüyor. Ancak Dadush, borç yüklerinin paylaşılmasını sağlayacak bu tahvillerin, ülkelerin kendi egemenliklerinden de vazgeçmesi anlamına gelebileceğinin altını çiziyor.

• İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos 11 Mayıs’ta 3 ay içinde ikinci kez sıkılaştırılan provizyon kurallarının 15 milyar Euro’dan daha az kamu fonu gerektireceğini söyledi. De Guindos bu ay ülkenin banka kurtarma fonunun nakit olarak 5 milyar doları olduğunu söyleyerek, ülke bankalarının kurtarılmasını, İspanya’nın piyasalara girişine bağlı kıldı.

• Londra’daki sigorta piyasası Lloyd’s’un CEO’su Richard Ward, İngiliz Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Euro’nun iflasına karşı hazırlık planları yaptıklarını açıkladı. Ward, “Yunanistan’ın Euro’dan çıkması ve yeniden drahmiyi kullanmaya başlaması hâlinde, sahip olduğumuz çok para birim fonksiyonlarını kullanmaya başlayacağız ve talepleri böyle karşılayacağız” dedi.

 

Destek Menkul Değerler