Euro Bölgesi 

Avrupa endeksleri, ABD Kongresinin mali uçurum konusunda anlaşmaya varacağına ilişkin iyimserliğin gittikçe artması ve beklentilerin üzerinde gelen ABD verilerinin etkisi ile son üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi % 1.16 yükselerek, 276.31 puana çıktı. Alman Dax Endeksi %0,78 değer artışı ile günü 7400,96 puandan tamamlarken, İngiliz FTSE 100 Endeksi ise 67,02 puan yükselişle gün sonunda 5870,30 puana ulaştı. Fransız Cac 40 Endeksi ise %1,53 yükselişle Avrupa’nın  en çok getiri elde eden endeksleri arasına girdi ve gün sonunda 3568,88 puana ulaştı.
Euro Bölgesi’nde ekonomik güven Kasım ayında, bölgenin son dört yılda ikinci kez resesyona girmesi ve liderlerin borç krizini kontrol altına alma yönünde çalışmalarda bulunmasına karşın, beklenmedik bir artış gösterdi. Euro Bölgesi ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinin ardından üçüncü çeyrekte de negatif büyüme göstermesi ile birlikte resesyona girdi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bu hafta, AB Bölge ekonomisinin bu yıl % 0.4 ve gelecek yıl % 0.1 daralacağı tahmininde bulundu.
Kredi dercelendirme kuruluşu Fitch, Hırvatistan’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu BBB-, yerel para birimi cinsinden notunu da BBB olarak teyit etti. Fitch, kredi notlarının görünümünü de Durağandan Negatif’e
revize etti.
Almanya’da işsizlik, Avrupa borç krizinde şirketlerin daha fazla yatırım yapmaması ve ekonomik büyümeyi durdurmasının ardından Kasım ayında yükseldi ve böylece, yükselişini sekizinci aya taşıdı. Ülkede işsiz sayısı Kasım ayında, 5,000 artarak 2.94 milyona çıktı. Aynı dönemde, işsizlik oranı ise % 6.9’da kaldı. İşsizlik oranı Eylül ayında, son üç yılda ilk kez artış göstermişti. Avrupa’nın en büyük ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde % 0.2 büyüdü, ancak son veriler, ekonomik büyümenin dördüncü çeyrekte durabileceğini işaret ediyor.
Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında Yunanistan’a kurtarma kredilerini geri ödemesi için ekstra zaman tanıyan ve tahvil geri almasına izin veren planı açıklamaları ardından, Yunanistan tahvillerini geri almak için yatırımcılarla görüşmelere başlıyor. Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras, tahvil geri alımı konusunda hükümetin, detayları önümüzdeki hafta yatırımcılara vereceği teklifle açıklayacağını söyledi. Yetkililer, pazarlığa sunulacak fiyatların “piyasa kapanışındakilerden daha yüksek olmaması” gerektiği konusunda hemfikirler.

 

ABD

New York Fed Başkanı William C. Dudley, merkez bankasının varlık alımını artırıp artırmamasını düşündüğünde karar vermeden önce “kabul edilemez” boyuttaki işsizlik oranına bakması gerektiğini belirtti. Dudley, “2013 yılında tahvil alımına devam edip etmememiz gerektiğine karar verirken işsizlik ve enflasyon görünümünü dikkate alacağım” dedi ve “Fed’in kurumsal araçlarının el verdiği mümkün mertebede maksimum istihdam ve fiyat istikrarı için her şeyi yapacağını, bunun için başlanan yolda devam edileceğini” belirtti.

Diğer taraftan, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, dün yaptığı açıklamada Fed’in işsizliği düşürme peşinde koşmayı bırakması gerektiğini ve “yegane görevi” olan fiyat istikrarını sağlamaya konsantre olması gerektiğini belirtmesi Fed içinde görüş ayrılıklarının derinleştiği şeklinde yorumlandı.

ABD ekonomisi bu yılın üçüncü üç aylık döneminde, daha dar dış ticaret açığı ve stoklardaki artışların tüketici harcamalarındaki daha küçük çaplı artışa ağır basması sonucu üçüncü çeyrekte yüzde 2.7 büyüdü.

 

Ortadoğu – Asya

Şanghay Bileşik Endeksi 2,000 puanın altına düştüğünden beri gerilemeye devam ediyor. Gösterge endeks %0,51 kayıpla gün sonunda 1963,49 puana ulaştı. CSI 300 Endeksi de % 0.63 düşüşle 2,115.68 puana geriledi. Hang Seng China Enterprises Endeksi % 0.86 yükselişle 10488,10 puana ulaşırken gelecek için umut verdi. Japon Nikkei endeksi ise Japonya’da önümüzdeki ay yapılacak seçimleri kazanarak iktidara geleceği tahmin edilen Liberal Demokrat Partisi’nin lideri Shinzo Abe’nin “Japonya Merkez Bankası’na enflasyon % 2’ye ulaşıncaya kadar sınırsız parasal genişleme çağrısı yapması” sonrasında %1 e yakın yükseliş kaydetti ve günü 9400,88 puandan kapadı. Muhalefet lideri Abe, BOJ’un enflasyon % 2’ye ulaştıktan sonra para politikasını sınırlayabileceğini, kamu yatırımlarının enflasyon beklentisi yaratarak yen’i zayıflatacağını ve hisseleri destekleyeceğini savundu.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors (S&P), Çin’in kredi notunu AA-/A-1 olarak teyit etti, not görünümünü ise durağan olarak belirledi.  S&P açıklamasında, “Çin’in istisnai büyüme görünümü, güçlü dışsal varlık pozisyonu, ılımlı kamu borçluluğu, hükümetin kredibilitesinin kilit destekleyici unsurları arasında bulunduğunu” söyledi. Olumsuz yanları olarak ise “düşük ve orta gelirlilerle ilgili problemler ve sınırlı bilgi akışı olarak gösterildi”. Ancak sıkıntılara rağmen, güçlü unsurların denge oluşturduğunu belirtilen açıklamada, ”Not, Çin’in güçlü ekonomik büyüme potansiyelini, kuvvetli dışsal pozisyonunu ve hükümetin görece sağlıklı mali pozisyonunu yansıtmaktadır” ifadesine yer verildi.
Japonya’da perakende satışlar Ekim’de otomobil ve televizyon satışlarındaki düşüşün etkisiyle son 11 yılın en büyük  gerilemesine işaret ederek, hükümet üzerindeki resesyon eşiğindeki ekonomiye daha fazla teşvik uygulaması baskısını artırdı.

 

Destek Menkul Değerler