Euro Bölgesi 

 

2012 yılının son iş gününde, yılbaşı tatili nedeniyle Almanya piyasaları tüm gün kapalı, diğer Avrupa borsaları yarım gün işlem görecekler.

Gallup şirketinin anketine göre, ekonomik krizin psikolojik etkileri Avrupalılar üzerinde hala hakim, 2013 yılı ile ilgili karamsarlık havası seziliyor. Hafta sonu ECB’ den Wiedmann da verdiği röportajda krize sebep olan etkenlerin hala ortadan kalkmadığına dikkat çekmiş ve kriz yorgunluğundan bahsetmişti. Wiedmann, ECB’ nin ülke tahvil alımının istikrar riskleri taşıdığını ve para politikası ile maliye politikasının birbirine karışması tehlikesi oluşabileceğini belirtti. Euro Bölgesi’ nin dördüncü büyük ekonomisi İspanya’ nın başbakanı Rajoy, ekonomideki gerilemenin altıncı yılına girildiğini belirtirken 2013 yılının da İspanya için çok zor olacağını söyledi. İşsizliğin 26 % seviyelerinde gezdiği, finansman sorunları yaşayan, resesyonda olan İspanya’ da Rajoy yardım talebinde bulunmayacağız dese de 2013’ de yardım çağrısında bulunması kimse için sürpriz olmayacaktır.

Berlusconi’ nin tekrar siyasete döndüğünü ve seçimlerde aday olacağını açıkladığı günden beri İtalya’ da hareketli günler yaşanıyor. İstifa eden İtalya Başbakanı Monti, 24-25 Şubat’ ta yapılacak seçimlerde başkanlığa aday olduğunu açıklarken, başlattığı reformları sürdürmek istediğini belirtti. Fransa’ dan gelen haberlere bakacak olursak, Cumhurbaşkanı Hollande’ ın önemli seçim vaatleri arasında yer alan “Varlık Vergisi” nin Anayasa Konseyi tarafından iptal edildiğini görüyoruz.

ABD

 

ABD’ de mali uçurum çözümsüzlüğü kaldığı yerden devam ediyor; teklif üstüne teklif, toplantı üstüne toplantı yapıldı ama hala net bir sonuç ortaya konulamadı. Cumartesi günü açıklama yapan Obama; “ bir kaç gün içerisinde her Amerikalının ödediği vergilerin yükseleceği bir dönemeçteyiz. Her Amerikalının maaşı azalacak. Bu da ekonomimiz için atılacak yanlış bir adım olur” dedi. Demokratlardan Reid’ in yaptığı son açıklamaya göre, mali uçurum konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında hala çok önemli fikir ayrılılıkları mevcut.

Uçurum korkuları ile Wall Street de düşüşler sürerken, son 2 ayın en sert çekilmelerini görüyoruz. Mali uçurumda anlaşma sağlanamaması halinde yılbaşında 600 milyar doların üzerinde vergi artırımları ve harcama kısıntıları devreye girecek. Kongre Bütçe Ofisi’ ne göre, mali uçurum 2013 yılı başlarında ekonomik yavaşalamaya neden olabilir. Bu endişenin tüketicelere çoktan yansıdığını ve belirsizlik ortamının şimdiden harcamalarda düşüşe neden olduğunu görüyoruz.

Ortadoğu – Asya

 

Yılbaşı tatili nedeniyle Japonya piyasalarının tüm gün kapalı olduğunu hatırlatalım.

2012’ nin büyük bir kısmında değer kaybeden Çin borsası, Aralık ayında 12 % yükselerek hızlı bir dönem geçirdi. Son çeyrekteki üretim ve sanayi verilerin olumlu olması yatırımcıların borsaya hücum etmesini sağladı. Çin’ de yönetimin değişmesinin belirsizliği azaltmasıyla beraber Çin Merkez Bankası’ nın kolaylaştırıcı para politikası ve hisselerin ucuz fiyatlanmış olması Çin borsasının 2013 yılında da ciddi değer kazanabileceğine işaret ediyor.

Japonya borsasına bakacak olursak, geçtiğimiz Cuma günü Nikkei’ nin son 21 ayın zirvesini görürken, en karlı yıl olan 2005’ i de geride bıraktığını gözlemledik. Abe’ nin agresif parasal genişleme politikası JPY’ nin değerini yitirirken ihracatçı firmaların hisselerini de güçlendiriyor. Son gelen haberlere göre, Japonya hükümeti yabancı tahvillere yatırım yapacak bir fon kurmayı amaçlıyor. Öyle görünüyor ki, enflasyonist politika çerçevesinde piyasadaki tüm tahviller yeni kurulacak fon ile satın alınacak ve piyasaya bol bol likidite enjekte edilecek.