Euro Bölgesi 

 

Avrupa borsaları, Avrupa Merkez Bankası’nın İspanya’nın bankacılık sektörüne yönelik düzenleme planını reddettiğine yönelik haberlerle birlikte düşüşe geçti. Almanya DAX yüzde 1.81 değer kaybederek 6.280 puana inerken, İngiltere FTSE 100 yüzde 1.74 düşüşle 5.297, Fransa CAC 40 endeksi ise yüzde 2.24 kayıpla birlikte 3.015 puanla günü kapattı.

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, Bankia’nın kurtarılma planına AMB’nin karşı çıktığına yönelik haberleri yalandı. Ekonomi Bakanı, İspanyol hükümetinin Bankia’ya yönelik Avrupa Merkez Bankası’na herhangi bir yardım planı sunmadığına işaret ederek, dolayısıyla AMB’nin de herhangi bir planı reddetmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

 

İspanya Merkez Bankası Başkanı Miguel Angel Fernandez Ordonez, Euro krizinin, kriz yönetim araçlarının hatalı kullanımı sonucu ortaya çıktığını ifadece ederken, AMB’nin Euro Bölgesi’nin altta yatan problemlerini çözümleyemeyeceğini savundu. Dünyanın gözünün İspanya’nın üzerinde olduğunu belirten Ordonez, ülkesinin en büyük probleminin azalan güven olduğunu dile getirdi. İspanya’nın geleceğinin kısmen, bütçe hedeflerinin tutturulmasına bağlı hale geldiğini vurgulayan merkez bankası başkanı, hedeflenen bütçe konsolidasyonunun çok zor olduğuna işaret etti.

 

ABD

 

ABD piyasaları, Euro Bölgesi’ne yönelik endişeler ve askıdaki konut satışlarının beklentilerin çok altında gelmesiyle birlikte satıcılı bir yön izledi. Dow Jones endeksi günü %0.58 düşüşle 12.419 puandan tamamladı. S&P 500 yüzde 1.43 değer kaybederek 1.313 puana inerken, Nasdaq endeksi ise %1.17 geriledi ve 2.837 puanla kapanış yaptı.

 

ABD’de askıdaki konut satışları dört aydır ilk kez Nisan ayında düşüş kaydetti. Mart ayında 101,1’e aşağı yönlü revize edilmiş olan endeks, Nisan ayında %5,5 düşerek 95,5’e geriledi. Askıdaki konut satışları, bir yıl öncesine göre %14,4 daha yüksek seviyede seyretmekte.

 

Ortadoğu – Asya

 

Japonya’da Aylık Endüstriyel Üretim yüzde 0.2 yükselerek beklentilerin oldukça altında oluştu. Uluslararası ajans ve analistlerin öngörüleri ise 0.5 artış olacağı şeklindeydi. Verinin açıklanmasının ardından Nikkei endeksinde satışlar gözlemlendi. Ayrıca Euro’nun değer kaybetmesi de uzak doğu piyasalarında olumsuz yönde yansımaya devam etmekte.