• Avrupa birliğinin Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, cari işlem fazlası veren ülkelerin AB içindeki dengesizliklerin düzeltilmesine katkıda bulunabileceğini söyledi. Rehn, özellikle Almanya’nın yurtiçi tüketimi canlandırmak için üretkenlikle uyumlu şekilde ücretleri artırmak suretiyle bu tür bir katkıda bulunabileceğini söyledi. Rehn ayrıca, Bankia’nın bütçe üzerindeki etkisi hakkında yorum yapmak için henüz çok erken olduğunu ve İspanya ekonomisinin şu anda çok ciddi dengesizlikler içerdiğini belirtti. İspanya’nın bankalar ve reformlar ile ilgili güçlü bir tavır aldığını da sözlerine ekleyen Rehn,  İspanya’nın bütçe açığı hedeflerini 1 yıl kadar uzatılmasını değerlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

• TCMB Başkanı Başçı’nın dün yaptığı açıklamalarda öne çıkan başlıklar şunlar oldu: “Enflasyondaki tepe nokta Nisan ayında görülmüştür. Mayıs ayında enflasyonda önemli bir düşüş gözlenecektir. Yılın son aylarında enflasyondaki düşüş hızlanarak devam edecektir. İç ve dış talep arasındaki dengelenme öngörüldüğü şekilde sürmektedir. Cari açıkta Ekim 2011’de başlayan iyileşme eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. Büyümenin 2012 yılı boyunca ılımlı seyretmesi öngörülmektedir. Para politikası fiyat istikrarına odaklı kararlı duruşunu sürdürecektir.”

• AB Komisyonu, Yunanistan’da 17 Haziran seçimleri sonrası kurulacak hükümetin, acil yardım alabilmek için kararlılıkla bütçe kesintilerine devam etmesi gerektiğini bildirdi. AB Komisyonu, Yunanistan’ın AB ve IMF ile imzaladığı ikinci memoranduma ilişkin değerlendirme raporunda, ikinci ekonomi ve kalkınma programının uygulanmasının artık yüksek risk taşıdığı uyarısında bulundu. Raporda, Yunanistan’ın bütçe açığını kapatması hedefine dikkat çekilerek, Yunanistan’ın gelecek aylarda ek harcama kesintileri yapmak zorunda olduğu vurgulandı. Yunanistan’ın kredi taksitlerini bundan sonra da alabilmesi için reformları hızlandırması gerektiği kaydedilen raporda, programın başarıya ulaşmasının, ikinci kredi anlaşması çerçevesinde kalkınma odaklı yapısal reformların hızlı bir şekilde uygulanmasına bağlı olduğu ifade edildi. Raporda,  Yunanistan’ın iç deflasyon yoluyla rekabet gücünün arttırılması gerektiği tavsiyesinde bulunan AB Komisyonu, Yunanistan’da yapılacak 17 Haziran seçimlerinin sonucuna göre Troyka’nın Atina’yı ziyaret edip etmeyeceğine karar verileceğini bildirdi. Yunanistan’da kamu alımları ve vergi reformlarında yetersiz ilerleme sağlandığı tespitinde bulunan komisyon, buna ek olarak, özelleştirme reformlarının piyasadaki olumsuz şartlardan dolayı yetersiz olduğunu kaydetti.