Piyasalar Yorgun Düşmüş Durumda..

Küresel Piyasalar  Yunanistan ve İspanya’dan hemen hemen her gün gelen olumsuz açıklamalarla yorgun düşmüş durumda. Stresin her gün arttığı Euro Bölgesi’nde  endişe verici bir haberin gelmediği bir gün geçmez oldu. İspanya ve Almanya’nın 10 yıllık tahvil faiz oranları arasındaki fark yüzde 5,19’a yükseldiği açıklandı. Bu farkın artmasında İspanya Merkez Bankası Başkanının görev süresi dolmadan istifa etmesi ve Financial Times’ın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) İspanyol hükümetinin Bankia’ya yönelik yardım planına verdiği olumsuz yanıta ilişkin haberler etkili olduğu görülüyor.

Dün  en son İspanyol tahvillerini temerrüte karşı sigorta maliyetleri ülkedeki borç krizinin, banka kurtarmalara ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, derinleşmesi ile birlikte, rekor seviyeye yükseldiği açıklandı.   İspanyanın üçüncü büyük bankası Bankia’nın  geldiği durum ile alakalı yoğun baskı altında olan ve bankaların denetimi konusunda yeterinde özenli davranmadığı düşünülen İspanya Merkez Bankası Başkanı Ordonez, görevi erken bırakmasıyla tekrar gündeme gelen İspanya endişesi yatırımcının Euro’dan çıkmasına sebep oluyor.

Euro tarafında bunlar olurken, sabaha karşı Japonya’da sanayi üretimi Nisan ayında yüzde 0.2 ile beklentinin altında büyüme kaydettiği açıklandı. Avrupa’daki borç krizinin, Japonya’nın geri sıçramasını zorlaştırabileceği endişelerinin etkisiyle dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde sanayi üretimi Nisan’da beklentinin altında kaldı.

Bugün ise haber takvimi bakımından haftanın en hareketli gününe başlıyoruz. Alman Perakende Satışlar verisiyle başlayan veri akışı, öğleden sonra Amerika’dan beklenen İstihdam Talepleri verisiyle son bulacak.