Euro Bölgesi 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 09:11’de 276.75 puana çıktı.Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) sınırsız tahvil alımı yapacağını açıklaması ve ABD merkez bankası Fed’in üçüncü tur tahvil alımına gitmesinin desteği ile, 4 Haziran’da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 18’lik bir ralli gerçekleştirdi. İngiliz FTSE endeksi günü 0.08% artışla günü 5.871,24 puanla kapatırken, Fransız CAC 40 haftaya 9,31 puan yükselişle 3.566,59 puandan haftaya başladı.ı. Alman DAX endeksi ise %0.40 yükselişle günü 7.435,21 puanla kapadı.
Yunanistan tahvilleri, hükümetin 10 milyar euro (13 milyar dolar) tutarında önceden arz edilmiş tahvillerin geri alımı teklifinin ardından değer kazandı ve Avrupa’nın düşük kredi notlu ülkelerinin tahvillerine gelen alımlara öncülük etti.  Rabobank Nederland kıdemli piyasa ekonomistlerinden Elwin de Groot, “Açık bir biçimde, Yunan tahvilleri için olumlu bir gelişme” dedi ve “Piyasanın Yunanistan’ın borçlarının nihayetinde sürdürülemez olduğu konusundaki fikrinin değiştiğini sanmıyorum, ancak borç geri alımı, Yunanistan’ı ayakta tutabilmek için herşeyin sırasıyla yapılacağının bir işareti” şeklinde görüş bildirdi. Atina Haber Ajansı’nın Yunanistan Merkez Bankası tarafından hazırlanan bir belgeye dayandırdığı haberine göre Banka, Yunan ekonomisinin 2013 yılında yüzde 4.0-4.5 daralmasını bekliyor. Bankaayrıca ülke bankalarının yeniden sermayelendirilmesi operasyonunun Nisan ayına kadar tamamlanacağını öngörüyor.
BNP Paribas Fortis sabit getirili menkul kıymetler araştırma müdürü Philippe Gijsels, “Yunanistan bir mikar ilerleme gösterdi” dedi ve “Eğer Yunanistan geri alımı becerebilirse ve yeni kredi dilimini alabilirse, ardından Yunanistan problemi 2013 yılının sonuna kadar yoldan çekilecek.
İspanya, banka yeniden sermayelendirme için AB fonlarına resmi başvuruda bulundu. İspanya Ekonomi Bakanlığı yaptığı açıklamada yardımın Aralık’ta gelmesinin beklendiğini bildirdi. İspanya, AB fonlarından 4 bankanın yeniden sermayelendirilmesi için 37 milyar euro ve banka kurtarma fonu FROB’un ‘kötü banka’ Sareb’eyapacağı katkı için 2.5 milyar euro alacak.
Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları, Almanya’nın sistemin genişliği ve zamanlaması üzerindeki şüphelerine rağmen ortak bir denetmen banka için girişimlerini artırıyorlar. Fransız Maliye Bakanı Pierre Moscovici, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada AB bakanlarının yarın Brüksel’de gerçekleştirilecek toplantıda bir anlaşmaya varmak zorunda olduklarını belirtti. Ayrıca iki başka Avrupalı siyasetçi de Avrupa Merkez Bankası’nda (AMB) bir denetmenin olması konusunda anlaşmanın yakın olabileceğini dile getirdi. Ülkeler buna rağmen AMB denetmenliğinin küçük bankalara ve denetim gerekmeyen oylama prosedürlerine nasıl uygulanacağı konusunda anlaşmaya varmak zorunda.

ABD
ABD hisseleri, imalat endeksinde gerçekleşen beklenmedik düşüşün Çin imalatındaki yükselmeden kaynaklanan iyimser havayı dengelemesiyle fazla değişmedi. ABD imalat endeksi Ekim ayında 51.7 ile 50’lik sınırın üstünde yer alırken, Kasım ayında 49.5’e düşerek daralma bölgesine geri döndü. ABD hisseleri, imalat endeksinde gerçekleşen beklenmedik düşüşün Çin imalatındaki yükselmeden kaynaklanan iyimser havayı dengelemesiyle fazla değişmedi. New York merkezli Chemung Canal Trust Co. portfolyo yöneticisi Tom Wirth, bugün açıklanan verilerin ABD ekonomisinin hala yavaş bir toparlanmada olduğunu gösterdiğini belirtirken, “Fakat Çin’in bir anda verilere yardımcı olması, küresel ekonominin ABD ekonomisine yardımcı olmaktan başka bir şey yapamayacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.
Gün sonuna doğru gelen bir haber ise mali uçurum endişelerini gündeme getirdi. cumhuriyetçiler, Obama’nın önerdiği vergi gelirlerinin yarısı kadar 800 milyar dolarlık vergi geliri önerisinde bulundular.

Ortadoğu – Asya

Asya piyasaları Salı sabahına düşüşlerle başladı. Nikkei225 %0.34 düşüşle 9422 puandan işlem görürken, Shanghai 20 puan geri çekilmeyle 1960 seviyesinden güne devam etmekte.
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de resmi imalat endeksi Kasım ayında 50.6 puana yükselerek son 7 ayın zirvesine çıktı.
Çin Lojistik ve Alım Federasyonu ve Ulusal İstatistik Bürosu’nun rakamlarına göre Ekim ayında 50.2 puan seviyesinde gerçekleşen endeksin Kasım ayında 50.8 seviyesinde gelmesi bekleniyordu.
Japonya Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, yatırım harcamaları yüzde 2.2 arttı. Piyasalarda bir önceki dönem yüzde 7.7 artan yatırımların yüzde 4.4 artması bekleniyordu.Bilişim yatırımları hariç sermaye yatırımlarında ise yüzde 2.4 artış oldu. Piyasalarda beklenti geçen dönem yüzde 6.6 artan yatırımlarda yüzde 1.0 artış olacağı yönündeydi.Aynı dönemde şirketlerin karlarında yüzde 6.3 artış olurken, satışlar yüzde4.4 azaldı.
Bank of Tokyo-Mitsubishi’nin CEO’su Nobuyuki Hirano, bankanın elinde tuttuğu 40 trilyon yenlik (485 milyar dolar) Japon hazine tahvilinin “büyük bir risk” olduğunu, ancak bu konuda bir şey yapabilecek gücü olmadığını söyledi. Riskleri azaltmaya hazır olduğunu, ancak bunun genel portföyü azaltmak yerine, vadelerini azaltmak anlamına geleceğini belirten Hirano, “Vadeleri olabildiğince düşük tutmaya çalışıyoruz. Ortalama vadeler 3 yıl civarında” dedi.
Çin, Xi Jinping liderliğindeki yeni yönetimin 2004’ten bu yana görülen en düşük büyüme hedefini riske atmayacağının sinyalini vermesiyle, önümüzdeki yıl yüzde 7.5 büyüme hedefini koruyabilir.
Çin Ulusal İstatistik Kurumu’nun eski başekonomistlerinden Yao Jingyuan, büyümeyi desteklemiş olan demografik avantajlarının azalmasıyla Çin’in ekonomisini aynı güçte tutabilmesi için reform yapmasının gerektiğini söyledi.

Destek Menkul Değerler