Euro Bölgesi 

Avrupalı maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştireceği toplantıda bir ilerleme kaydedileceği beklentisiyle Avrupa endeksleri ağırlıklı olarak günü yükselişle kaparken, Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 07:15’te yüzde 0.3’lük artış kaydeetti. İngiliz FTSE endeksi günü 0.04% düşüşlegünü 5.869,04 puanla kapatırken, Fransız CAC 40 haftaya 13,89 puan yükselişle 3.580,04 puandan günü bitirdi. Alman DAX endeksi ise %0.09 düşüşle günü 7.435,12 puanla kapadı.
Avrupa’da Yunanistan’ın tahvil geri alımının ülkenin borç yükünü azaltacağına dair iyimserlik ve İspanya’nın bankaları için istediği yardımının beklenenden az olması euroda alım getirirken, sorunlu ülke tahvil faizlerinin düşmesini sağladı. İtalya 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 4,39’u gerileyerek Ekim 2010’daki seviyelerine geriledi. Yaklaşık 26 ayın en düşük seviyelerini gören İtalya tahvilleri böylelikle piyasanın tehlikeli gördüğü yüzde yedi seviyesinden de uzaklaştı. İspanya 10 yıllık tahvil faizleri de 7 ayın düşük seviyelerinde işlem görüyor. İspanya 10 yıllıkları faizi güniçinde yüzde 5,227’e kadar geriledi.
Euro Bölgesi maliye bakanları, Kıbrıs Rum yönetiminden troyka (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) ile kurtarma paketi hazırlıklarını hızla tamamlamasını istedi.Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kesimi
bankalarına aktarılacak sermaye miktarının ortaya çıkmasıyla şekillenecek kurtarma paketinin 13 Aralık’ta görüşüleceğini söyledi.
Brüksel’de bugün gerçekleşen görüşmelerde Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) ne kadar yetki verileceği konusunda anlaşmazlıklar yaşandı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, küçük bankalarını korumaya çalışırken, para politikasıyla finansal denetmenliğin ayrı tutulacağı konusunda daha fazla kanıt istedi. Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, “Tabii ki vermemiz gereken zor kararlar var, yoksa bir daha buluşmak durumunda olmazdık. Fakat açık kalan noktaların sayısı gittikçe azalıyor” ifadelerini kullandı.

ABD
ABD Başkanı Barack Obama ,Cumhuriyetçilerin mali uçurumu önlemek adına zenginler için ilave vergi artışı öngörmeyen planlarını reddetti.Başkan Obama, “En zengin yüzde 2’lik kısıma uygulanan vergi oranlarının yükseldiğini göreceğiz,ve bu olmadan da bir anlaşmaya varamayacağız” ifadelerini kullanırken,harcamalarda da kesintilere gitmeye razı olduğunu belirtti. Boehner’ın Beyaz Saray’a gönderdiği bütçe önerisinde harcama kesintileri üzerinden bütçe açığında 2.2 trilyonluk bir azalma öngörülürken,zenginlere uygulanan vergilerde bir yükselişe değinilmedi.
Harvard ekonomisti Martin Feldstein, yasakoyucular ve Beyaz Saray’ın vergi kesintilerinin azaltılması ve vergi tabanının genişletilmesine odaklanmasının gerektiğini söyledi. Kongre ve Beyaz Saray harekete geçmezse vergi indirimleri bu yılın sonunda otomatik harcama kesintilerinin devreye gireceği esnada sonlanarak, ülkeyi resesyon riskiyle bırakacak mali  uçurumun eşiğine getirecek

Ortadoğu – Asya

Asya borsaları güne yükselişle başladı. Nikkei endeksi güne 0.% kazançla güne başlarken, Shangai endeksi güne bir ralliyle başladı ve şu anda 0.34% yükselişle güne devam etmekte.
Dünyanın en büyük ihracatçısı Çin ve en büyük 7. ihracatçısı Güney Kore Merkez Bankaları ticaret firmalarına bankalar aracılığıyla yuan ve won kredileri verme konusunda anlaştı.Böylelikle firmalar ticareti ülkenin yerel döviziyle gerçekleştirme fırsatı yakalayacak.Güney Kore ile ihracatının yaklaşık yüzde 25’ini yaptığı Çin arasında ödemelerin sadece yüzde 3’ü yuan yada wonla geri kalanı dolarla yapılıyor. Güney Kore ile Çin arasındaki anlaşma, iki ülke para birimlerinin daha yoğun kullanılmasını sağlayacak.
ABD’den gelen zayıf imalat verileri bu ülkeye ihracat yapan Japonya’nın piyasasında olumsuz bir havaya neden oldu. Yatırımcıların ABD’nin ekonomik geleceğinden emin olamaması, ihracatının çoğunu ABD’ye yapan Japon şirket hisselerinde düşüşlere neden oldu.
ABD’deki şirket sahiplerinin mali uçurumdan ötürü ihtiyatlı olduğunu, sermate yatırımlarının da durağan seyrettiğini belirten DIAM Co.’nun portföy  yöneticilerinden Kuninobu Takeuchi, seçim beklentisiyle yükselen Japon hisselerinin bu noktadan yukarı çıkması için kazançlarda fiili ilerleme görmesinin gerektiğinin altını çizdi.
Çin’in imalat verisinin haftaya iyi bir başlangıç olduğunu söyleyen UBS AG’nin Avustralya’daki varlık yönetimi yatırım stratejileri müdürü George Boubouras, Çin’deki aktivitenin hızlandığını, sert iniş senaryosunun geride kaldığını belirtti.

 

Destek Menkul Değerler