Euro Bölgesi 

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 08:14’te yüzde 0.3 yukarıda seyrederken, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık yedi hisse değer kazandı ve Avrupa hisselerinin gösterge endeksi yükselişini üçüncü güne taşıdı. Endeks, Avrupa Merkez Bankası ve Fed’in tahvil alım programlarını genişletmesinin desteği ile, 4 Haziran’da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 18’lik bir ralli yaptı. İngiliz FTSE endeksi günü 0.39% artışla 5.892,08 puanla kapatırken, Fransız CAC 40 10,02 puan yükselişle 3.590,50 puandan günü bitirdi. Alman DAX endeksi ise %0.26 artışla günü 7.454,55 puanla kapadı.
İspanya Hazinesi, 2013 yılı için fon elde etmek ve BaşbakanMariano Rajoy’a kurtarma isteme konusunda zaman kazandırabilmek için çıktığı ihalede, 10 yıl vadeli gösterge tahvili bir yılı aşkın sürenin en düşük faizinden sattı. Hazine 10 yıl vadeli gösterge tahvili yüzde 5.29 faizle arz etti. Bu, Eylül 2011’den bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor ve 18 Ekim’de yapılan ihaledeki yüzde 5.458 faizin altında gerçekleşti.
Jean-Claude Juncker’in bu yılın sonunda Eurogroup Başkanlığı görevinden ayrılmayı planladığı ortamda Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici’nin ismi bu görev için geçmeye başladı.Daha önce de Almanya Maliye Bakanı Schaeuble’nin bu görevegetirilmesi konuşulmuştu.Euro bölgesi kaynakları, “Moscovici adaylar arasında şu anda ön plana çıkıyor. Ancak bu konu hala sonuçlanmış değil. Moscovici’ye karşı bazı itirazlar var” ifadelerini kullanıyorlar.
Euro Bölgesinde perakende satışlar beklenmedik bir şekilde düşüş gösterdi.Eurostat’tan yapılan açıklamaya göre, bölgede perakende satışlar aylık bazda yüzde 1.2, yıllık bazda ise yüzde 3.6 düşüş gösterdi.Analistler aylık değişim beklemezken, yıllık yüzde 0.8 düşüş olacağını düşünüyorlardı.  Böylece aylık bazda Nisan ayından bu yana görülen en büyük düşüş gerçekleşirken, yıllık bazda 2009 yılı Mayıs ayından bu yana görülen en büyük düşüş yaşandı.

ABD
Çin’in sigorta şirketlerinin bankalara yapacakları yatırımlar üzerindeki limiti kaldırmasının getirdiği iyimserliğiyle Avrupa’dan devraldığı iyimserlikle güne başlayan Wall Street, Obama’nın bütçe görüşmelerinde bir hafta içinde anlaşmaya varılabileceğini belirtmesiyle günü yükselişle tamamladı.ABD cephesinde veri akışının yoğun olduğu günde ISM imalat dışı istihdam ve ödenen fiyatlar endeksleri Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Artış beklenmeyen fabrika siparişleri Ekim ayında yüzde 0,8 oranında artış kaydetti. ABD’de ISM hizmet endeksi Kasım ayında 54,7 seviyesinde gerçekleşti, beklenti 53,5 gelmesi yönündeydi.
ABD Başkanı Barack Obama, “Mali Uçurum”dan kaçınmak için müzakerelerin ön şartı olarak yüksek gelirli kesimlerden alınan vergilerin artırılmasını ortaya koydu.
Obama, “Bir anlaşmaya varma potansiyelimiz var. Ancak ülkenin en yüksek gelire sahip yüzde 2’lik kesimi için vergilerin arttığını  görmemiz gerekli. Bu olmadan bir anlaşmaya varmayız” diye konuştu. Boehner ise Başkan Obama’nın ekonomiyi “Mali Uçurum”dan kurtarma konusunda hiçbir şey yapmadığını söyledi. Boehner, Obama’nın planının bu haliyle ne Senato’dan ne de Temsilciler Meclisi’nden geçeceğini savundu.
Cincinnati merkezli Fifth Third Bancorp şef piyasa stratejisti John Augustine, “Piyasa, herhangi bir ekonomik büyüme işareti bekliyor. Yatırımcılar Çin ve Avrupa arasında bir büyüme öngörüsünü fiyatlıyorlar. Çinli liderler mali sektörde yalnızca gevşetilmiş standartlara değil önümüzdeki yıl ekonomik büyümeye bakıyorlar ve hisseler de buna reaksiyon gösterecek” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu – Asya

Asya borsaları güne yükselişle başladı. Nikkei endeksi güne 0.76% kazançla güne başlarken, Shangai endeksi%0.49 değer kaybı yaşamakta.
Çin Komunist Partisi Politbürosu, Xi Jinping liderliğindeki ilk ekonomi değerlendirmesinde,Çin’in makroekonomik politikaları, ihtiyaç duyulduğunda ayarlamalar yapmakla birlikte, istikrarlı tutmaya devam edeceğini kaydetti. Çin’in bankalara yatırıma getirilen kısıtları gevşetmesi ve yeni liderlerin kentsel kalkınmaya destek vereceklerini açıklamalarını yapmalarının yanı sıra Yapılan  açıklamada, ekonominin istikrar kazanmakta olduğunu, ancak gelecek yıl, ekonomide hafife alınmayacak güçlüklerle karşılaşılacağını kaydettiler. Çin’de hisse sentleri son üç ayın en hızlı sıçramasını gerçekleştirdi.
IG Investment Ltd. fon yöneticilerinden Tim Leung, “Çin ekonomisine yönelik potansiyel politika desteği konusu piyasalarda çok konuşuluyordu” dedi ve “Kentleşme yeni bir konu değil, ancak insanlar bu trend üzerine odaklanacak. Kentleşmenin çok faydası var. mesela, altyapı harcamaları” şeklinde görüş bildirdi.
Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Çin’in ekonomik büyümesinin 2013 yılında destekleyici politikaların etkisi ile hızlanabileceğini ve
2012 yılı için beklenen yüzde 7,7’den yüzde 8,2’ye çıkabileceğini bildirdi.Ancak Akademi, küresel belirsizliklerden kaynaklı aşağı yönlü risklerin devam ettiğine de işaret etti.
Japon yeni euro karşısında, BOJ Başkan yardımcısı Kiyohiko Nishimura’nın, merkez bankasının ihtiyaç duyulduğunda harekete geçmeye hazır olduğunu kaydetmesinin ardından son yedi ayın en düşük seviyesine indi.
New York’ta Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. pazarlama grubu idari direktörü Noriaki Murao, 16 Aralık’ta yapılacak seçimleri işaret ederek, “BOJ, seçimleri hangi parti kazanırsa kazansın, para politikasını gevşetmeye devam etmek zorunda kalacak” dedi ve “Yen daha da satış baskısı ile karşılaşabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

Destek Menkul Değerler