Euro Bölgesi 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’nde ekonomik zayıflığın, toparlanma başlamadan önce, yeni yılın başlarında süreceğini kaydetti.
Draghi, politika faizinin değiştirilmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.75’te bırakılmasının ardından Frankfurt’ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Zayıf aktivitenin gelecek yıla genişlemesini bekliyorum” dedi ve “2013 yılının ilerleyen dönemlerinde, aktivite, küresel talepteki güçlenme ve genişlemeci para politikası duruşumuzun ve finans piyasasında güvenin önemli ölçüde artmasının ekonomiyi etkilemesinin desteği ile, kademeli olarak güçlenmeli” şeklinde konuştu.
İngiltere Merkez Bankası (Bank of England), Maliye Bakanı George Osborne tarafından 5 yıl daha kemer sıkma politikaları uygulanacağı duyurusunun bir gün sonrasında daha fazla teşvik ihtiyacını belirleyerek tahvil alım programını değiştirmeme kararı aldı.
Avrupa Merkez Bankası (AMB), ülke tahvili alım taahhüdünün borçlanma maliyetlerini düşürmesi ve Euro Bölgesi’nin gelecek yıl resesyondan çıkabileceğine yönelik güvenin artması ile birlikte politika faizini değiştirmedi.
Londra’da bulunan National Australia Bank döviz stratejisti Gavin Friend, Draghi’nin “Geniş çaplı bir tartışmanın ardından faiz oranlarını değiştirmemeye karar verdik” manasına gelen açıklamasının euroyu zayıflattığını belirterek, “AMB’nin faiz oranlarını keseceğini sanmıyoruz ama bu yönde beklentilere kapılar şimdi açık” ifadelerini kullandı.

ABD
ABD’de Devam Eden İşsizlik Başvuruları 3205K olarak açıklandı ve beklenti seviyesi olan 3275K’dan düşük oldu.  İstihdam Talepleri ise 370K ile 380K olan beklentiden düşük geldi. Olumlu veriler ve Mali Uçurum konusunda uzlaşmaya daha yakın olunması ve gelen olumlu açıklamalar, Dolar’ın değer kazanmasında pay sahibi oldu.
Dün Dow Jones Sanayi ve S&P 500 endeksleri günü yükselişlerle kapatırken Apple’ın güniçinde yüzde 6 değer kaybetmesi NASDAQ endeksini düşürdü.
Çin’in yeni lideri Xi Jinping’in ekonomik istikrarda kararlı olduğunu belirtmesi ABD piyasalarında olumlu etki yarattı.
Dow Jones Endeksi yüzde 0,64 artarak 13.034,49 puana yükseldi. S&P 500 ise yüzde 0,16’lık artışla 1.409,28 puan oldu.
İletişim ve teknoloji devi Apple’ın hisselerinin 2008’den bu yana gördüğü en büyük güniçi düşüşle yüzde 6 değer kaybetmesi NASDAQ Endeksi’ne olumsuz yansıdı. NASDAQ yüzde 0,77 kayıpla günü 2.973,70 puandan kapadı.
Apple’ın hisseleri Eylül’de ulaştığı 705 dolarlık rekor seviyeden bugüne yüzde 20 değer kaybetmiş durumda.
Richmond’da bulunan RidgeWorth Capital Management kıdemli stratejisti Alan Gayle, “Apple hisseleri keskin düşüşten sonra biraz nefes alıyor ve bu da piyasa geneline yansıyor. bunun yanında işsizlik verileri beklenenden daha iyi geldi. Veriler, ABD ekonomisinin iyileşmeye devam ettiği sinyalini veriyor ve mali uçurumdan düşmediğimiz sürece bu böyle devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu – Asya

Asya borsaları güne yükselişle başladı. Nikkei endeksi güne 0.14% kazançla güne başlarken, Shangai endeksi %0.38’lik bir çıkış ile hftanın son gününe başladı.
Çinli şirketlerin hisseleri gün içinde değer kaybederek Hong Kong borsasında yatay seyre neden oldu.
Çinli alkollü içki üreticilerinin ürünlerinde sağlığa zararlı ek maddeler kullandığı şüpheleri bu şirketlerin hisselerinde düşüşe neden olurken, yatırımcılar Çinli altyapı ve finans şirketlerinin hisselerini almaya devam ettiler.
Hong Kong Hang Seng Endeksi açılışta Ağustos’tan bu yana en yüksek güniçi seviyesine ulaştıktan sonra Çin hisselerine gelen satışlarla yatay seyire geçti.
Çin’de Şanghay Kompozit Endeksi 0,15% azalarak 2.028,83 puan seviyesine geriledi.
Japonya Nikkei Endeksi ise son yedi ayın zirvesine çıkarak 9.545,16 puana yükseldi. Yükselişte yaklaşan seçimler sonrasında merkez bankasının daha cesur adımlar atarak ülkeyi deflasyondan çıkaracağı beklentisi etkili oldu.
Merkez Bankası Başkanlığı’na aday olması olması beklenene Takatoshi İto, Merkez bankası Başkanı Shirakawa’nın deflasyon sorununa getirdikleri çözüm için çok geç ve çok az şeklinde nitelendirdi. Enflasyon yaratmak için oldukça pasif rol aldıklarını ve aktif alım programının çok daha önce başlaması gerektiğini söyledi.

 

Destek Menkul Değerler