Euro Bölgesi 

Euro Bölgesi’nde ihracat 4. çeyrekte son 3 yıldan biraz daha uzun bir süredir ilk kez gerileme gösterirken, borç krizinin resesyonu derinleştirmesiyle yatırımlar da azalma gösterdi. Euro Bölgesi’nden çıkan sevkiyatlar 2012 yılının son 3 ayında yüzde 0.9 düşerek gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 0.6 gerilemesine yol açtı. İhracat bundan önce en son 2009 yılının 2. çeyreğinde düşüş göstermişti. Öte yandan ithalat da 4. çeyrekte yüzde 0.9 düştü.
Bloomberg anketine göre Avrupa Merkez Bankası, devam eden resesyon kaygıları ve İtalya’daki seçimlerin yarattığı belirsizliğe rağmen yarın yapacağı toplantıda gösterge faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 0.75’te sabit bırakacak.
Geçtiğimiz hafta yapılan İtalya seçimlerinde beklenen farkla zaferi kazanamayan ve parlamentodaki diğer gruplarla anlaşmak zorunda olan Pier Luigi Bersani, yeni bir hükümet kurma sürecinde elini güçlendirebilmek için ülkenin bütçe sıkıntısını tersine çevireceği sözünü verdi. Bersani dün Roma’da yaptığı bir açıklamada “Kemer sıkma ve resesyon arasındaki çirkin bağlantı temsili demokrasiyi zora sokuyor ve yönetilemez yapıyor. Kemer sıkma kafesinden dışarıya çıkacağız” ifadelerini kullanarak 8 maddelik bir plan açıkladı.

ABD
ABD merkez bankası Federal Reserve tarafından yapılan açıklamada ülke ekonomisinin konut ve otomobile yönelik yükselen tüketici talebiyle beraber ülkenin genelinde ekonominin “ılımlı bir hızda” büyüdüğünü belirtti. Fed’in 12 bölge bankasından gelen raporlarla hazırlanan Bej Kitap’ta “Her ne kadar bazı bölgelerde istihdam planları sınırlı kalmış olsa da çoğu bölge istihdam şartlarında ılımlı gelişmeler rapor etti. Konut emlak sektörleri ve konut fiyatları neredeyse bütün bölgelerde güçlenirken, ülkenin birçok yerinde stoklar düşüş gösterdi” ifadeleri kullanıldı.
Fed Philadelphia Başkanı Charles Plosser, yaptığı bir açıklamada merkez bankasının varlık alımlarını yavaşlatması gerektiğini çünkü daha fazla teşvikin potansiyel maliyetlerinin faydalarından daha fazla olacağını ifade etti.
Pennsylvania’da bugün gerçekleştirdiği bir konuşmada Plosser, “Varlık alımlarımızı yavaşlatmaya başlayarak yılsonundan önce alımlardan çıkmayı hedeflemeliyiz. Zaten çok düşük durumda olan faiz oranları ve Fed’in gittikçe genişleyen bilançosuyla para politikası, finansal istikrar, piyasa işlevleri ve fiyat istikrarı bakımından ekonomiye risk oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu – Asya

New York Borsası’nın ABD’nin hizmet sektörünün son 1 yılın en hızlı büyümesini kaydetmesinin ardından rekora tırmanması ve yatırımcıların merkez bankalarının teşvik önlemlerini devam ettireceğini speküle etmesiyle Asya borsaları tırmandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi Ağustos 2011’den bu yana en yüksek düzeyine tırmandı. Japonya’da Nikkei Endeksi günü yüzde 2,1 artarak 11.932,27 puanla tamamladı. Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,9 artarak 2.347,18 puandan, Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0,2 artarak 2.020,74 puandan kapandı.
Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.4 yükseldi. Kâr getirmeyen Japon elektronik üreticisi Sharp Corp.’un Samsung Electronics Co.’yu şirkete yatırım yapmaya ikna etmeye çalışmasıyla yüzde 12 primlendi. Çin’in en büyük ikinci cep telefonu ekipmanı üreticisi ZTE Corp., şirketin yeni nesil akıllı telefonlar için Intel Corp. ile işbirliği yaptıklarını açıklaması sonrasında yüzde 8.3 değerlendi.