Euro Bölgesi 

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin bugün yaptığı açıklamada verilerin Euro Bölgesi ekonomisinde bu yıl istikrar yakalanacağına işaret ettiğini söylemesinin ardından dolar karşısında 8 haftanın en sert yükselişini gerçekleştirdi.
Euro, AMB yasa yapıcılarının gösterge faiz oranını kesmemesi ve İspanyol borçlanma maliyetinin tahvil ihalesinin ardından düşmesiyle yen karşısında da üst üste 2. gün yükseldi. Pound ise İngiltere merkez bankası Bank of England’ın varlık alım programında bir değişikliğe gitmemesi üzerine dolar karşısında değer kazandı.
Avrupa Merkez Bankası (AMB) bugünkü toplantısında, İtalya’nın ekonomik toparlanmaya ne çapta bir tehdit oluşturduğunu değerlendirmesiyle birlikte, politika faizini değiştirmedi.
Ekonomistler, AMB’nin olası seçeneklerinin arasında, faiz indirme, bankalara daha uzun vadeli kredi ve kredilere ulaşmada güçlük çeken küçük ve orta boy işletmelere bankaların kredi vermesini cazip hale getirmenin yer aldığını kaydediyorlar.

ABD
ABD hisseleri, işsizlik başvurularının 6 haftanın en zayıf seviyesine gerilediğini gösteren verilerin istihdam piyasasında düzelme olduğunu sinyallemesiyle yükselirken, Dow Jones yine bir rekora çıktı. New York merkezli Platinum Partners Başkanı Uri Landesman, “Bugün istihdam piyasasında pozitif rakamların elimize geçtiği üst üste 2. gün oldu ve piyasalardaki büyük endişelerden bir tanesi bu işsizlik bolluğunun devam edip etmeyeceğiydi. Ben hâlâ şüpheliyim ama son iki gündür gelen veriler bir işsizlik bolluğu olmadığı görüşünü destekliyor” ifadelerini kullandı. ABD’de ilk kez işsizlik başvurusunda bulunanların sayısı 2 Mart itibariyle biten haftada 7,000 gerileyerek 340,000’e indi. Bloomberg anketine katılan 50 ekonomistin tahmin medyanı ise 355,000 olarak gerçekleşti. Bank of America Corp., finans hisselerinin ilerleme göstermesiyle yüzde 2.5 yükseldi. Ciena Corp. ve JDS Uniphase Corp., Ciena’nın çeyrek dönemlik kârının beklentileri aşması üzerine en az yüzde 8’lik ralli gerçekleştirdi. Colgate-Palmolive Co. ise yüzde 0.4’lük bir sıçrama kaydetti.

Ortadoğu – Asya

Japonya Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Masaaki Shirakawa başkanlığında yaptığı son toplantıda faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 0.0-0.10 seviyesinde tuttu ve varlık alım programının büyüklüğünde de bir değişikliğe gitmedi. Ancak BOJ, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerini yükseltti.
Faiz oranlarının değiştirilmemesi kararının oybirliği ile alındığı toplantıda üyelerden Sayuri Shiari, açık uçlu varlık alımına 2014 yerine hemen başlanılması önerisi getirdi. Üyelerden Ryuzo Miyaoda BOJ’un politika faizini yüzde 2 enflasyon hedefi yakalanana kadar cari seviyelerde tutulması yönünde karar alınmasını istedi. Her iki öneri de 1’e karşı 8 oyla reddedildi.
BOJ, ekonomiye ilişkin değerlendirmesinde ise Japon ekonomisinde zayıflamanın durduğunu belirtti. Geçtiğimiz ayki değerlendirmede “Japon ekonomisinin zayıflamayı durdurmuş görünüyor” ifadelerine yer verilmişti.