• Uluslararası Para Fonu IMF, Avrupa Komisyonunun AB bankaları mevduat garantisini ve muhtemel bir yardım fonunu da kapsayan bir bankacılık birliğinin oluşturulması teklifini olumlu karşıladı. Wall Street Journal’ın habere göre, IMF’nin yönetici yardımcısı Nemat Shafik, “Avrupa Komisyonunun teklifi çok memnuniyet verici” diyerek bankaların sermayelendirilmesinde ulusal kaynaklardan bağımsız bir ortak havuz fikrini desteklediklerini duyurdu.

• Uluslararası Finans Kuruluşu IIF’nin Başkanı Charles Dallara, Hollanda’nın bir günlük gazetesine yaptığı açıklamada, İspanya’nın borç yükünün, muhtemel bir yapılandırma durumunda özel sektör katılımı için çok büyük olduğunu söyledi. Dallara ayrıca, İspanya’nın borcunun yeniden yapılandırılmasının ‘arzu edilmediğini, uygun ve gerekli olmadığını’ da sözlerine ekledi. Dallara, İspanya’nın borç yardımına ihtiyacı olmadığını, sorunun çözümünün devlet ve bankalar arasındaki problemli bağların kesilmesinde yattığını belirtti.

• Fransa Maliye Bakanı, Euro tahvillerinin Almanya ile yapılacak ‘canlı konuşmaların’ odağı olduğunu söyledi. Bakan, bankaların sermayelendirilmesi konusunda Almanya ile mükemmel bir anlaşmaya henüz varmadıklarına vurgu yaptı.

• Almanya Başbakanı Merkel, krizle mücadele etmek için AB komisyonunun daha fazla güce ihtiyacı olduğunu söyledi. Merkel, krizin Avrupa’nın daha sıkı bir birlik halini almasını gerektirdiğini belirtirken, reformlar için güç ve dayanıklılığa ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi. Alman başbakanına göre, gelecekte AB’de krizleri önlemek için yapısal reformlara gerek duyulacak.

• Cleveland FED Başkanı Sandra Pianalto, Avrupa’nın ekonomik koşullarının ABD ekonomisi için risk oluşturduğunu ifade etti. ABD para politikasının mevcut koşullar altında uygun olduğunu düşünen Pianalto, ekonominin daha çok dönemsel faktörlerden olumsuz etkilendiğini sözlerine ekledi. Düşük istihdam maliyeti ve işgücünün ABD’de üretime katkıda bulunduğunu söyleyen Pianalto, oluşturulan ortamın daha rekabetçi hale geldiğine işaret etti. Cleveland FED Başkanı’na göre Koşullar dramatik şekilde değiştiği takdirde para politikası konusunda açık fikirli olunmalı ve toparlanma, FED’in destekleyici politikasının devamına bağlı. Büyüme tahminleri ise ABD’nin GSYH’sının bu yıl 52.5, 2013 ve 2014’te %3 artması yönünde. Devam eden akomodatif para politikasını desteklediklerini vurgulayan Pianalto, FED’in 2014 yılı faizi ile ilgili sözünün bir taahhüt olmadığını ve değişiklik gösterebileceğini söyledi.