10 ağustos tarihli günlük parite yorumları bölümünde sizlere Vennfx ( http://www.vennfx.com ) Tarafından Hazırlanan AUD/JPY Paritesi Raporunu sunuyoruz.

Canlı döviz fiyatları için DÖVİZ bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz:

“FAİZ FARKLILIKLARI AUD-JPY Yİ DİRİLTTİ..

FED kararı sonrasında CHF kadar olmasa bile yen in de güvenli liman olarak algılanması ile AUD-JPY de 78 seviyesine dek gerilemeler yaşandı.

Buradan gelen tepkilerde ön plana çıkan nokta ise ABD nin uzun süre faiz oranında değişikliğe gitmeyeceğini belirtmesi üzerine yüksek faiz oranlı Avustralya ya gelen talebin ön plana çıkması idi.İlerleyen süreçte AUD-USD nin ve USD-JPY nin de yukarıya ivmelenmesi ile AUD-JPY yeniden 80 in üzerine dönerek yüzdesel oalrak önemli bir prim yaptı bu gece.

Avustralyada global sıkıntılarla duyulan endişenin yanı sıra ülkenin pazarlarındaki sıkıntılar,Çin in ekonomisindeki yavaşlama ve ABD nin ivme kaybı ve durgunluğun eşiğine gelmesi ülkenin bir sonraki toplantılarda faiz indirmesini beklentiler içine sokmuştu.

Bu sebeple yaklaşık 10 işlem günüdür AUD de sıkıntı vardı ve özellikle kredi notunun düşürülmesine rağmen başta AUD olmak üzere dolar emtia pariteleri CAD ve Nzd ye karşı da değer kazanmıştı.

Japonya da yeni seçim 28 Ağustos olarak gözükmekte.Bu yeni bir haber not almakta fayda var.

Geçtiğimiz günlerde BOJ un 4.5 trilyon yen tutarındaki müdahalesi ile tepki bulan AUD-JPY o günden bu yana hem yen değerlenmesi hem de aussie nin değersizleşmesi ile sürekli düşüş trendinde seyretti.

80 seviyesinin üzerine dönülmesi önemli idi.Emtiaların biraz daha rayına oturmak için gevşeme ihtimali AUD-JPY için olumlu bir etki gözüküyor.Yen müdahalesi için sürekli gerilimlerin ortaya birşeyler çıkarması gerek.77 üzerindeki USD-JPY de bu ihtimal azalır.

Bu yüzden kritik seviyedeki AUD-JPY izlenmeli.

Paritede kritik seviye düşüşlerde 78 ve 76.10 olarak göze çarpıyor.Alım içinse 83.10 seviyesinin üstünde 87 seviyesine dek alış trendi uzayabilir.80 seviyelerinin ise izlenmesi gereken yerler olduğunu düşünüyoruz.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com