Anasayfa » Posts tagged '10 haziran forex'
Seçim öncesi borsa yorumu ve borsa gündemi
Seçim öncesi borsa yorumu ve borsa gündemini sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. Aşağıda yer alan borsa yorumu Destek Menkul tarafından hazırlanmıştır.

“Parasal sıkılaşmanın hızı ile ilgili net sinyal yok”

Dış Piyasalar

Para politikası ve borç finansmanı desteği.. İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının kritik toplantıları beklenirken, hisse senedi piyasalarında son günlerin düşüşlerinden sonra toparlanma çabası gözlendi. Merkez bankalarının parasal sıkılaşmada çok hızlı davranmayacağına yönelik sinyaller ve Yunanistan’a sağlanacak kaynak paketinin toplam büyüklüğünün 120 milyar Euro’ya ulaşabileceği açıklamaları yukarı hareketi destekledi.
Yunanistan’a sağlanacak paketin 30 milyar Euro’su özel sektör, 30 milyar Euro özelleştirme ve 60 milyar Euro da AB-IMF tarafından karşılanacak.
Bu ek finansman karşılığında Yunanistan’ın taahhüt ettiği üç yıllık orta vadeli program Bakanlar Kurulu’nda onaylandı. 28 Haziran’dan itibaren de Parlamento’da görüşülmeye başlaması bekleniyor.
Sözkonusu iyimser ortamda, ABD’de beklentilerin hafif üzerinde açıklanan haftalık işsizlik verilerinin olumsuz etkisi sınırlı kaldı.
Böylece, S&P 500 ve DJ endeksleri sırasıyla % 0,74 ve % 0,63’lük kazançlarla 1.289 ve 12.124 puana çıkarken; DAX endeksi % 1,41’lik yükselişle 7.160 puanda kapandı.
Avrupa merkez bankası Temmuz’da artış sinyali verdi; ancak sonrası için elini belli etmedi. Avrupa merkez bankası politika faiz oranlarını % 1,25 seviyesinde beklendiği gibi sabit tutarken, açıklamalarında enflasyon riskleri konusunda tutumunu “yakından izlemede” olmaktan “tetikte” olmaya çevirmesiyle Temmuz ayında faiz artış sinyali verdi.
Ancak, sonraki dönemle ilgili net bir politika eğilimi vermemesi, parasal sıkılaşmanın hızına yönelik belirsizlik yarattı. Böylece, Euro-dolar paritesi 1,45 seviyesine geriledi.
Paritenin gelecek dönem yönü açısından, Fed’in üçüncü parasal genişleme sürecine nasıl yaklaşacağı önemli olacak. Fed, büyümede zayıf sinyallere karşın, bunların kalıcılığı konusunda daha güvenli hissetmek için bir süre daha beklemeyi tercih edebilir. Önümüzdeki hafta, hem Haziran gelişmelerini içermesi hem de yoğun bir veri takvimi olması nedeniyle, ekonomik görünüm açısından daha fazla bilgiye ulaşmamız; dolayısıyla paritede yön bulma çabasının karşılık bulması mümkün olabilir.
Ekonomik görünüm ve para politikası belirsizlikleriyle, ham petrol fiyatları 100 dolar, altın fiyatları da 1.540 dolar civarında dalgalanmaya devam etti.
Sakin kapanış.. Kritik ekonomik veri açıklamasının bulunmadığı haftanın son işlem gününde, hacmi düşük ve yönsüz bir eğilim gözlenebilir.
İç Piyasalar
Haftanın genelini toparlanma eğilimiyle geçiren iç piyasalar, seçimler yaklaşırken gücünü kaybetme eğilimi gösteriyor. Sakin olan ekonomik veri gündemi de, para politikasıyla ilgili ek bir rahatlama yaratamadığından piyasaların yönsüz kalmasına neden oluyor.
İMKB 100 endeksi % 0,62’lik düşüşle 63.670 puana gerileyerek kapandı.
Seçimler öncesindeki son işlem gününde, sınırlı bir iyimserlikle kapanma eğilimi ağır basabilir.
Ayrıca, BDDK’nın günlük bankacılık sektörü rapor verilerinde, kredilerin Haziran ayına ılımlı bir görünümle girdiği gözleniyor. TL kredilerde gözlenen nominal azalış, hafta başında açıklanacak haftalık kredi verilerine olumlu yansıyacaktır.
Teknik Yorum
HAZİRAN  ENDEKS
Endeks 30 Haziran kontratı günü 77950 seviyesinden kapattı. Yukarıda 78500-79975 seviyeleri  direnç durumunda. 79975’lerin üzerinde bir kapanış olursa 80500-81900 seviyeleri denenebilir. Aşağıda 77250-76550 seviyeleri destek durumuna geldi. Ancak 76550’nin altında bir kapanış olursa 74750-72700 seviyeleri hedeflenebilir.
SATIŞ          78500-77000                               STOP  79150
ALIŞ            76700-76200                               STOP  76050
DİRENÇ      78550-79125
DESTEK      77550-77145
HAZİRAN  TL
$/TL Haziran kontratı günü 1,5805 seviyesinden kapattı. Yukarıda 1,5920-1,6070 seviyeleri direnç durumunda. Ancak 1,6070’in üzerinde bir kapanış olursa 1,6305-1,6500 seviyeleri hedef olur. Aşağıda 1,5730-1,5610 seviyeleri denenebilir. Ancak 1,5610’un altında bir kapanış olması durumunda 1,5300 seviyeleri denenebilir.
SATIŞ           1,5900-1,5950                               STOP    1,5965
ALIŞ             1,5650-1,5600                               STOP    1,5585
DİRENÇ       1,5865-1,5930
DESTEK       1,5760-1,5720
DESTEK MENKUL
Kaynak:Borsagundem.com

10 Haziran VOB yorumu – Foreks hisse haberleri

Günlük borsa yorumları ve foreks hisse tüyoları bölümünde sizlere bugünkü VOB yorumunu sunuyoruz.Sitemizde foreks haberleri, foreks yorumları ve günlük hisse önerilerini de inceleyebilirsiniz.

Alternatif Yatırım ( http://www.ayatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Bülteni:

“PAZARTESİ SABAHI SENARYOLARINI ALIP-SATMAK İÇİN SON GÜN…

Borsalarda Dün Kapanışlar ve Bu Sabahki Gelişmeler:

Dün Avrupa’da Euro MB toplantısı sonrası Trichet’nin açıklamaları ve ABD dış ticaret açığının beklentilerden daha düşük gelmesi piyasalarda en etkili haberler oldu. Avrupa’da endeksler dünü %1 civarında ABD’de ise %0.7’yi bulan yükselişler ile kapattı.

Euro MB Başkanı Trichet faiz kararına ilişkin açıklamasında ‘güçlü bir şekilde tetikteyiz’ ifadesini kullansa da faiz artırımı konusunda daha net bir tavır beklentisi içerisinde olan piyasa aktörlerinin Euro’da kar satışlarına neden oldu. Diğer yandan Trichet’nin bu açıklaması temmuz ayında Euro MB’nın faiz artırımı yapacağı yönündeki beklentilerin de önümüzdeki dönemde yükselmesine neden olacağından, kar satışlarının Euro aleyhine bir trend değişimine dönüşmesi şimdilik beklenmemeli. Yani Dolar’da dün başlayan hafif değer kazanımı, henüz piyasaları etkileyecek bir trend oluşumu şeklinde bir görüntü sergilemediği sürece sorun yok…

ABD’de ise iki ay geriden gelen dış ticaret açığı verisinin 43,7 milyar dolara indiği açıklaması ABD borsa endekslerinde olumlu havaya yol açtı.

İçeride ise bu pazar günü yapılacak olan genel seçim öncesinde sıkıntılı ve seçim sonrası olasılıklara ilişkin pozisyon ayarlamalarının yapıldığı günler yaşanıyor. Piyasanın genel istek, her seçim öncesinde olduğu gibi mevcut ekonomik istikrarın sürmesini destekleyecek bir sonuç çıkmasıdır. Zira para belirsizliği sevmez. Belirsizliği ortaya çıkarabilecek olası bir sonuç riskini almak istemeyenler son günlerde piyasalarda doğal olarak pozisyon ayarlaması yapıyor.

Bu genel seçim, ekonominin geleceği ve istikrarı için mevcut konjonktür itibariyle çok önemli bir dönemde gerçekleşecek. Başta cari açığın daraltılmasına yönelik önlemler olmak üzere bekleyen çok önemli ekonomik sorunun çözümünde seçimlerin sonucu geleceğin berraklaşması açısından, önemli olacaktır. Bu nedenle bugün yurtdışı piyasalarda neler olduğundan daha çok genel seçime dair beklentilerin fiyatlanacağı bir gün olacaktır. Bugün İzlenecek Datalar :

09:00 – Almanya TÜFE

11:30 – İngiltere sanayi üretimi

15:30 – ABD ithalat fiyat endeksi

21:00 – ABD aylık bütçe gerçekleşmesi

İMKB Bugün İçin Beklenti :

Bir süredir önemle vurguladığım 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 79000 seviyesi civarı İMKB30 spot endeks için çok önemli bir direnç bölgesi. Bu seviyenin geçilmesi yeni hedefi 82500 yapacağından dikkat edilmesi gereken önemli bir direnç olduğu kadar uzun vadeli trend değişimi açısından da önemli bir hareketli ortalamadır. Bu nedenle son günlerde bu seviyeye yaklaşan İMKB30 spot endeksin işlem hacminde belirgin bir artış olamadığı için 79000’i geçmeyi başaramıyor.

Diğer yandan 79000 geçilememesi durumunda güç toplamak için İMKB30 spot endeksin 77000 ‘ 77500 bandına kadar geri çekilmesi yükselişe dair beklentiyi teknik olarak bozmayacaktır. Ancak 77000’in altına sarkma kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini kesmelerine neden olacağından stop-loss seviyesi olarak dikkate alınmalıdır…!

Euro/Dolar

Euro/ Dolar paritesi sert hareketlerine rağmen, olası seyrine dair 1,47 olarak belirttiğim hedef seviyeden dün Trichet’nin açıklamalarının da bahanesi ile aşağı doğru döndü.

Kısa vadeli hareketli ortalamalar yönlerini aşağı çevirdiler. Paritenin 1,44’ün altına gerilemesi bu ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kesmelerine neden olacaktır. Bu kesişme ardından sert bir satış dalgası ile paritenin yeniden 1.40’a geri dönmesine neden olabilir. Bu nedenle 1,44 seviyesi Euro/Dolar paritesinde Euro lehine pozisyon taşıyanlar için stop-loss seviyesi olarak dikkate alınmalıdır.

Dolar/TL

Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelemediği gibi, 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.

Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve ‘güç topluyor ‘ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com
Kaynak:Ekoklinik.com

Domain