Borsa gündeminde yaşanan gelişmeleri, borsa yorumları ile hisse tiyolarını sizlere aktardığımız sitemizde bugünkü VOB yorumunu sizlere sunuyoruz:

Alternatif Yatırım ( http://www.ayatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Bülteni:

“DÜNÜN SORUSU: İTALYA VE ABD TEMERRÜDE DÜŞECEK Mİ’

Borsalarda Dün Kapanışlar ve Bu Sabahki Gelişmeler:

Bir hafta tatilin ardından dün dönüp piyasalara baktığımda cuma günü ABD’de gelen tarım dışı istihdam datası şokunun ardından, Avrupa’da Yunanistan ile dikkatleri iyice çeken borç krizinin İtalya ekonomisine de yayılabileceğine dair endişeler ve ABD hükümetinin borç limitini arttıramamasının yarattığı tedirginliğin etkin olduğu görülüyordu.

Dün toplanan AB Maliye Bakanları toplantısında İtalya’nın gündem maddesi olduğuna dair spekülasyon Avrupa’nın 3. büyük ekonomisi olan İtalya’yı piyasaların satışlar için ana haber olarak kullanılmasına sebep oldu. Almanya Başbakanı Merkel’in ‘İtalya’nın bütçesini konsolide etmeye yönelik güvenilik planlar ortaya koyarak gergin yatırımcılara çok önemli bir sinyal göndermesi gerektiğini’ söylemesi gözlerin dünkü toplantıya çevrilmesine ve piyasalarda İtalya’nın temerrüt riskinin fiyatlanmasına neden oldu. Bu durum Euro’ya değer kaybettirirken, Avrupa’da borsa endeksleri bankacılık sektörü öncülüğünde %2,5’e yaklaşan düşüşlerle kapanmasına neden oldu. ABD borsa endeksleri de dünü %2’ye yakın düşüşlerle kapandı.

ABD borsalarındaki düşüşte İtalya’ya dair spekülasyonun yanı sıra ABD Hükümeti’nin borç tavanını yükseltilmesi konusunda Kongre’den gerekli desteği bulamaması da etkili oluyor. Zira 2 Ağustos tarihine kadar Kongre’den borç tavanının yükseltilmesine dair uzlaşma sağlanamaz ise ABD’nin de temerrüde düşme riski fiyatlanacaktır. Zira S-P geçtiğimiz haftalarda, ABD Kongresi’nde borç tavanı yükseltilmesine dair kararın çıkmaması durumunda ABD’nin ağustos vadeli tahvillerinin uzun vadeli kredi notunu en düşük seviyeye çekeceği konusunda uyarmıştı. Piyasalar şimdilik ABD Kongresi’nde bu sorunun çözüleceğine dair inancını sürdürse de 2 Ağustosa yaklaştıkça olası riskin fiyatlamasına dair volatilite artacaktır. Zaten bu yüzden endişe endeksi olarak da adlandırılan, S-P500 endeksi üzerine yazılan put (satım hakkı) ve call (alım hakkı) opsiyonlarının fiyatları hesaplanırken uygulanan tahmin edilen oynaklık (implied volatility) olan VIX oynaklık endeksi, dün %15 yükselerek 18,39’a çıktı.

Amerika’da 2. çeyrek bilanço dönemi, beklentilerden olumlu gelen aleminyum üreticisi ALCOA’nın bilançosu ile başlasa da DJ endeksi içerisinde dün en çok düşen, ALCOA ile bankacılık sektörü hisseleri oldu.

İçeride ise uzun süre yurtdışı piyasalardaki satışlara direnen bir İMKB ile yatay bir kur sepetine karşın hafifce yükselen faiz piyasası vardı. Dün açıklanan yılın ilk beş ayında 37,3 milyar dolar civarındaki cari açık datası, içerideki en önemli gündem maddesi oldu.

Ödemeler dengesi bilançosunda ilk beş ayda verilen 37,3 milyar dolarlık cari açığın 38 milyara dolarlık bir finansman ile dengelenmiş görülüyor. Yani ilk beş ayda verilen cari açığa rağmen TCMB rezervlerinde erime değil artış var. Bilançoda en dikkat çekici olan ise ilk beş ayda nedeni açıklanamayan 8,4 milyar dolarlık net hata ve noksan kalemi artışı oldu ki bu kalemin 4,5 milyar doları, sadece mayıs ayında ülkeye girmiş. Kısacası piyasalar cari açığın riskini hala dikkate almakla birlikte, şimdilik finanse ediliyor olması nedeniyle uluslar arası piyasalardaki dünkü hareketliliği, daha çok dikkate almışa benziyor.

Son Not: İtalya’nın borç/gsyh oranı yüksek olmakla birlikte dünya ekonomisine katma değer yaratan bir sanayi ülkesi olması İtalya’nın Yunanistan ya da İspanya gibi temerrüt olasılığının fiyatlanmasını engelleyecektir. Yani İtalyan tahvil faizleri yükselse bile İtalya’nın uzun dönemde borçlarını ödeyebileceğine dair potansiyeli bu ülkeyi diğerlerinden ayıracaktır. Yani ‘İtalya’nın temerrüt riski’ konusu, piyasalarda uzun sürede dünkü kadar etkili olmayacaktır.

Bugün İzlenecek Datalar :

09:00 – Almanya TÜFE

11:30 – İngiltere TÜFE

15:30 – ABD dış ticaret dengesi

17:00 – ABD IBD/TIPP ekonomik iyimserlik endeksi

21:00 – ABD 20-21 haziran tarihli FED FOMC tutanakları

İMKB Bugün İçin Beklenti :

Tatile gitmeden önceki son bültenlerde yazdığım gibi İMKB30 spot endeks orta vadeli düşen kanalı yukarı yönde kırarak 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği yer olan 78500’e yükseldi. Bu seviyenin çok kuvvetli bir direnç olması İMKB30 spot endeksin ilk denemesinde bu direnci kırmasını engelledi ve geçen haftanın son işlem gününde güç toplama amaçlı bir geri çekilme yaptı. Ancak dün uluslararası piyasalardaki sert satış dalgasının da etkisiyle kısa vadeli hareketli ortalmalarının altına kayarak aşağı yönde birbirlerini kesmelerine neden olan İMKB30 spot endeks Cuma günkü ‘düzeltme olasılığı’ görüntüsünü aşağı yönde kısa vadeli bir ‘trend değişimine’ çevirme başladı.

İMKB30 spot endeks kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini kestiği bölge olan 77000 seviyesinin üzerine tekrar kendini atamaz ve 76500 seviyesindeki kısa vadeli yükselen trendinin altına sarkarsa satış dalgası endeksi 75000 seviyelerine yeniden getirecektir.

Diğer yandan İMKB30 spot endeksin 77000 seviyesinin üzerine çıkarak orada tutunması durumunda 78500 seviyesi civarından geçen 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi tekrar denenecektir. Bu nedenle 77000 ‘ 76500 bölgesindeki İMKB30 spot endeksin hareketleri dikkatle takip edilmelidir.

Euro/Dolar

Uzun süredir bültenlerimde önemle belirttiğim 1,4350 seviyesinin altına tekrar sarkması paritenin Euro aleyhine olan hareketini hızlandırdı ve hareket 200 günlük hareketli ortalama seviyesine dün İtalya gerginliği ile geldi. 1,3970 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamanın bu sabah altına sarkan paritenin tekrar bu seviyenin üzerine çıkamaması durumunda uzun dönemli Euro aleyhine günler başlıyor demektir. Böylesi bir durumda Euro/Dolar paritesinin ana hedefi 1,35 seviyeleri olabileceğinden 1,3970 seviyesi çok önemli bir bölgedir…

Dolar/TL

Dolar/TL uzun süredir önemle belirttiğim hareketini sürdürüyor. Teknik olarak önemli direnç bölgesi olan, 1,62’nin

(daha&helliip;)