•Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kredi derecelendirme kuruluşu S&P, “üzerinde konuşmaya değer görmediği bir kurum haline geldiğini” söyledi. Çağlayan, kredi derecelendirme kuruluşları ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine, S&P’nin çifte standart uygulayan bir kuruluş olduğunu belirtti.

•Yunanistan’ın Euro’dan çıkış tartışmalarının artmasıyla, Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Patrick Honohan, ülkenin Euro’dan çıkışının Avrupa Birliği’nin güvenine hasar vermeden teknik olarak yönetilebileceğini söyledi. Honohan, Yunanistan’ın çıkışının, Euro ülkelerinde daha çok istikrarsızlaşma yaratabileceğini ve tüm tarafların bunu önlemek için çalıştığını anlattı. Honohan, “Öldürücü değil, ancak cazip bir durum da değil” dedi.

•Citigroup Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanı ve Citicorp Başkan Yardımcısı  Hamid  Biglari,  küresel  belirsizlikler,  finansal piyasalardaki kırılganlıklar, Euro Bölgesi borç krizine rağmen Türkiye’nin girdaplı bir denizde istikrar adası olduğunu söyledi. Biglari, küresel risklere rağmen Türkiye’nin sağlam bankacılık sistemi, dinamik ekonomisi ve güçlü mali yapısına dikkati çekti.

•Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa ve diğer bölgelerdeki borçlu ülkelere ekonomilerine daha fazla zarar vermeden kaçınmaları için bütçe açıklarını kademeli olarak azaltması çağrısında bulundu. Lagarde, harcamalardaki hızlı kesintilerin   özellikle   bir   ülke   zaten   zayıf   büyümeden   sıkıntı çekiyorsa ekonomiyi yavaşlatacağı uyarısında bulundu. IMF Başkanı Lagarde, “Ciddi piyasa baskısı altındaki bazı ülkelerin hızlı hareket etmekten başka seçeneği yok. Her şey hesaba katılırsa düzeltme kademeli ve istikrarlı olmalı” dedi.

•Almanya Başbakanı Angela Merkel, ekonomik büyümenin ve bütçelerin sağlamlaştırılmasının önemli olduğunu, bunların birlikte yapılabileceğini söyledi. Başbakan Merkel, tüm AB ülkelerinin ekonomik büyüme çabalarının yanı sıra bütçe disiplinine de uyması gerektiğini vurguladı.

•Almanya  Maliye  Bakanı  Wolfgang  Schaeuble,  yaşanan  mali krize rağmen Avrupa’nın kolay kolay batmayacağını söyledi. Schaeuble, Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nde kalmasını istediklerini, ancak bu ülkenin de bunu istemesi ve yükümlülüklerini yerine getirmesi  gerektiğini  belirterek,  “Avrupa  kolay  kolay  batmaz” dedi.

•Yunanistan’da  Yeni  Demokrasi  Partisi  (ND)  lideri  Antonis Samaras, “Yunanistan’ın Euro’da kalması gerektiğini” söyledi. Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras’ın Yunanistan’ın kurtarma paketleri karşılığında verdiği taahhütlerden vazgeçmesi önerilerinin kesin ve derhal felakete yol açacağını savunan Samaras, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalmasının zorunlu olduğunu ifade                                         etti.

 

Destek FX