•Ekonomik krizin neden olduğu siyasi krizin sürdüğü Yunanistan’da hükümet  arayışları  sürerken,  teknokrat  Başbakan  Lukas Papademos, dışarıdan yardım gelmemesi durumunda ülkenin Haziran ayı başlarından itibaren parasız kalacağını bildirdi. Papademos, Cumhurbaşkanı Karalos Papulyas’a sunduğu bir raporda, seçimler nedeniyle devlet mekanizmasının gevşemesi sonucu  vergilerin   tahsil  edilemediğini,  vergi   mükelleflerinin  de vergi   ödemede  isteksiz   davrandığını   belirterek,   bu  durumun devletin ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük zorluklar yarattığını bildirdi.

•Almanya  Başbakanı  Angela  Merkel,  seçmenlerin  Euro  Bölgesi için hazırlanan bütçe kemer sıkma planını reddetmediğini söyleyerek,  borç-kriz  politikası  konusundaki  kararlı  duruşunu korudu. Merkel, “Borç krizi şüphesiz aşırı tehlikeli bir konu” dedi ve “Bu nedenle, bu cephede hassas biçimde, Avrupa’daki işimiz etkilenmeyecek.   Bütçe   politikaları    ve  büyüme  arasında   bir karşıtlık    yok.    Bu    durum,   önümüzdeki    haftalarda, müzakerelerimizde yönlendirici olacak” değerlendirmesinde bulundu.

•Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, sağlam temeller üzerinde güçlü büyümenin hiçbir şekilde uzun zamandır ötelenen mali düzenlemelerle  karşıtlık  oluşturmayacağına  dikkati  çekerek, aksine karşılıklı olarak birbirlerini güçlendirebileceklerini vurguladı. Büyümenin,  kamu  harcamalarını  azaltarak  ve gelirlerini  artırarak mali   düzenlemelere   katkısı   bulunacağını   belirten   Schaeuble, ayrıca  büyümenin  daha fazla  borçla  teşvik  edilmesine  de karşı çıktı. Bu arada bakan Wolfgang Schaeuble, Eurogrup olarak bilinen Euro  Bölgesi Maliye Bakanları’nın bir sonraki başkanı olma ihtimalini göz ardı etmeyeceğini söyledi.

•Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan’ın, Euro‟da kalmak ve 130 milyar Euro‟luk kurtarma paketinden faydalanmak için taahhütlerini  yerine  getirmekten  başka  çaresinin  olmadığı mesajını verdi.

•Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın Euro  Bölgesi’nden çıkmasının en çok Portekiz, İtalyan ve İspanyol şirketlerini  etkileyeceğini  bildirdi.  Fitch  açıklamasında, Yunanistan’ın bölgeden düzensiz çıkışının Avrupa genelinde şirket notlarını etkileyeceğine dikkat çekilerek, durumdan en çok Portekiz, İtalyan  ve İspanyol  şirketlerin  etkilenmesini beklediklerini vurguladı.

•Maliye  Bakanı  Mehmet Şimşek,  Türkiye’nin,  milli  gelirini son 10 yılda 3  kattan  fazla  artırdığını            söyledi.

 

 

Destek Menkul Değerler