Bugünkü borsa yorumu bölümünde foreks hisse yorumu ve borsa beklentilerini sizlere aktarıyoruz. Aşağıdaki yorum Turkish Yatırım tarafından hazırlanmıştır:

KAFALAR KARIŞTI, TRADE’İN VOLATİLİTESİ ARTTI

ABD’den gelen verilerin ekonomideki aktivitenin hız kestiğine işaret etmesi, Şili, Peru, Norveç ve Polonya’nında bu hafta içinde faiz oranlarını artırması, Çin’nin munzam karşılıklarında 50 baz puanlık daha artış yapması ekonomiyi soğutacağı yönündeki endişeleri arttırdı. Faiz oranlarında yapılan artışlar gelişen piyasalarda hisse senedi fonlarına aktarılan kaynaklarında azalmasına neden oldu. S&P’nin Yunanistan’nın kredi notunu iki kademe indirerek görümünü negatifte tutması Euro Bölgesindeki borç krizini tekrar gündeme getirdi.

Yunanistan’nın borcunu yapılandırabileceği haberlerinin tekrar dolaşmaya başlaması Euronun zayıflamasına neden olurken, doların zayıf seyrinin yönünü bir miktar çevirdi. Özellikle gelişen ülkelerin merkez bankalarının faiz artırımları ve Doların değer kazanması ; çeşitli spekülasyonların etkisinde kalan emtia piyasalarında satış baskısı yaparak hızlı değer kayıplarına neden oldu.

Global olarak ekonominin yavaşladığı gösteren verilerin açıklanmasıda, emtialar olan talebi düşereceği beklentilerini oluşturdu. Emtia piyasalarının aşağı yönlü seyri, hisse senedi piyasaları üzerinde de satış baskısı yarattı. Yurtiçinde ise kredi notumuzun artırılmamasının önündeki en büyük engel olan cari açığın hem aylık hem de yıllık bazda rekorlar kırması dolar/TL’nin 1,5916’lara yükselmesine,bu ayki merkez bankası toplantısından hem döviz hem de TL munzam karşılığı artışı beklentisinin doğmasına , bankacılık sektörüne yönelik bu yıla ait beklentinin bitmesine neden olunca başta bankacılık sektörü olmak üzere satışların artmasına ve önce 67,500 ana destek ve stop‐loss seviyesini ardından 65,000 ara desteğin kırılmasına, faizlerinde 8,40’lardan 8,71’lere kadar yükselmesine neden oldu.

IMKB endeksinin bundan sonra tepki alımları karşılaşması muhtemeldir fakat bu yıla ait beklentilerin neredeyse bitmiş olması kalıcı bir yükseliş trendinin başlamamasına neden olacaktır,bundan sonra kısa destek ve direnç noktalarında trade yapma dönemi başlamıştır. Zaten emtialardaki geri çekilme Asya piyasalarını vurmakta ABD 10 yıllıklarına paranın yönelmesine neden olmaktatır, zaten bir büyük fon daha altında satış gerçekleştirmiştir, zaten zaten , hepsi hatırlandı birden. Yurdışında gündem bugün başlayıp yarın bitecek olan Euro Bölgesi Maliye bakanları zirvesi , fakat piyasanın burdan bir bekletisi bulunmuyor, hem İspanya hem de portekiz bankalarına yönelik tedirginliklerin Trichet’in açıklaması ile artması neticesinde Euro/dolar paritesinin 1,41’nin altına sarkıyor, İçeride ise İşsizlik, aslında bugünün yönünü emtialardaki ve euro/dolar paritesindeki hareket belirleyecektir.
Turkish Yatırım
Kaynak:borsagundem.com