Anasayfa » Posts tagged '17 haziran borsa'
17 haziran aracı kurumların borsa yorumları

17 haziran aracı kurumların borsa yorumları ve günlük hisse önerileri ile günlük borsa yorumunu sizlere aktarıyoruz:

FORTIS YATIRIM  ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ
Yunanistan` daki borç krizinin ve cari açık için alınacak önemlerin piyasalara olumsuz etkisi devam ediyor.Ham Petrolun fiyatı varil başına 94 dolar’ a geriledi. RBS, Yunanistan’ın temerrude düşme riski nedeniyle TL’ de satış önerdi. Euro Bölgesi’ nde TUFE mayıs’ ta aylık bazda değişim göstermedi, yıllık bazda % 2,7 arttı. ABD’ de haftalık işsizlik başvuruları 15 bin azalarak 414 bine indi. Konut başlangıçları mayıs ayında % 3,5 artışla 560 bine çıktı. ABD ‘ de 1. çeyrekte cari açık 119,3 milyar dolara çıktı. Veriler beklentilerden iyi gerçekleşti. Philadelphia FED imalat endeksi haziran ayında -7,7 geriledi, beklenti artış olması yönündeydi. Bugün, ABD Haziran ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi ile mayıs ayı CB öncü göstergeler verileri yakından takip edilecek.

EKİNCİLER YATIRIM ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ
Banka alımları sürebilir.59,840 seviyesine kadar geri çekilen endeks banka hisseleri öncülüğünde bu noktada talep gördü. kapanış 61,150 direnç seviyesinde olurken bu seviyenin aşılması halinde 61,800 / 62,500 seviyeleri hedef noktalar olarak verilebilir . Aşağıda ise 59,840 / 59,000 seviyeleri kısa vadeli destekler.

GEDİK YATIRIM ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ
Yükselişte hangi dirençler var?Geri çekilmelerde 59.800 kısa vadeli islemlerde destek seviyesi olarak yeniden izlenebilir. Yükselişlerde ise 61.700 ve 62.500 dirençer olarak öne çıkabilir.

ŞEKER YATIRIM ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ
Yükseliş sınırlı kalacak, neden mi?Bu seviye 2 Mart’tan bu yana en yüksek kapanış. $ kuru sabah saatlerinde 1,6120 civarında işlem görüyor. Bugün yurtiçinde açıklanması beklenen 1. Derece önemde bir veri bulunmazken para piyasaları bugün Yunanistan borç krizi hakkında gerçekleştirilecek olan Sarkozy-Merkel toplantısına odaklanacak.

TEKSTİL YATIRIM ARAŞTIRMA BÖLÜMÜ
Hangi hisseler öne çıktı?Seçim öncesi nakitte kalmak doğru olabilir görüşümüze ek seans arasında aylık bazda alım fırsatı yaratabileceğini düşündüğümüz 59771-59534 bandına yönelen endekste Dolar bazında önceki dip 38173 /TL Bazında 61660`dadır.

61660-61900 bandında kar satışları görülebilir. 60500 ara destek olabilir. Endeks günü %0.29 artış (+177) ve 61116 puan ile tamamladı. İşlem hacmi 2.192 milyon TL oldu. İMKB-30’da SISE %3.71, YKBNK %3.40, KOZAL %3.22 ile en çok değer kazanan hisseler oldu.

Seçim öncesi nakitte kalmak doğru olabilir görüşümüze ek seans arasında aylık bazda alım fırsatı yaratabileceğini düşündüğümüz 59771-59534 bandına yönelen endekste 59840`dan tepki alımları görüldü.

61150 üzerinde kalıcılık önemli olup, Dolar bazında önceki dip 38173 /TL Bazında 61660`dadır. 10-22 günlük ortalama 62578-62940`da olup, bu seviyeyi geçemeyen hareket satış yönünde izlenebilir. 64000-64100 sonraki direnç bandıdır.

17 haziran uluslararası piyasalar raporu

17 haziran uluslararası piyasalar raporu aşağıda yer almaktadır. Aşağıdaki rapor ekoklinik.com sitesinde yer alan Vennfx ( http://www.vennfx.com ) Tarafından Hazırlanan Uluslararası Döviz Piyasaları Raporudur.:

“Dün euro bölgesindeki gelişmeler ile adeta kan banyosu yaptı piyasalar…

Gergin havada Yunanistan’da sert protestolar ve bir önceki gün Ab bakanları arasında anlaşma sağlanamamış olması euro’ya Avrupa seansında kan kaybettirdi.

Sonrasında ise İrlanda’dan gelen bazı tahvil ödemeleriyle ilgili sıkıntılı haberler ve Yunanistan’da hükümetin sallantıda olması kayıpları daha da derinleştirdi. Bu konuda ayrıntılar eurusd raporumuzda olacak…

Riskten kaçış havasıyla dolar kötü datalara rağmen günün kazananı oldu.

Abd borsaları 1.5%’tan büyük kayıplar yaşarken Asya’da da durum farklı değildi.

Son birkaç haftadır Çin’in güneyinde kötü çalışma koşulları ve yoksulluk sebebiyle yoğun ayaklanmalar ve protestolar yaşandığını anlatan Financial Times makalesi havayı daha da boğdu.

Kanada merkez bankası başkanı Carney, faizlerin bu düşük seviyelerde kalamayacağını söyledi ama ardından cad’in değerliliğinin Kanada’lı ihraacatçıları olumsuz etkilediğini de ekledi.

Boe başkanı King ise maaşlarda artış olmaması gibi etkenlerin enflasyonu aşağı çekmesini beklediğini ama eğer tüfe müdahele etmeyi gerektiren bir seviyeye gelecekse de müdahele edeceklerini söyledi.

Takvime gelirsek…

Snb faizleri değiştirmeyecek ama yapacağı açıklama önemli olacak, frank’taki değerliliğin olumsuzluğuna değinebilirler ayrıca enflasyondaki düşüşle faiz artışına şu anda fazlasıyla uzaklar. Tek sıkıntı konut sektöründeki aşırı ısınma…

İngiltere’den gelecek perakende satışlarda bu ay düşüş bekleniyor, beklentileri geçen bir rakam hele pozitif bir rakam pound’daki kayıpları ciddi ölçüde telafi eder. Aksi durum ise baskıyı pekiştirir.

Avrupadan tüfe ve istihdam dataları gelecek ama piyasanın dikkati yine borç sorunlarında olacak. Özellikle Yunanistan parlementosundan gelecek haberler önemli…

Abd cephesinde ise takvim yoğun. İnşaat izinleri, işsizlik şikayetleri, philederphia imalat endeksi gibi 3 farklı sektörden önemli datalar var. Dün yine kötü Abd dataları geleneği devam etmişti ama Avrupadan gelen olumsuz gelişmeler güvenli liman olarak dolara yaradı ve Usd-jpy de değerlendi bugün de aynısı olursa paritenin bu sefer güçlü bir aşağı tepki vermesi olasılığı kuvvetli.

Herkese bol kazançlı bir gün diliyoruz…”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir…

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com

Domain